2026 թվականի ապրիլի 6-ին՝ Լուսնի հեռավոր կողմը շրջանցելու ընթացքում, Artemis 2 առաքելության անձնակազմը և չինական «Տյանգուն» ուղեծրային կայանի տիեզերագնացներն իրարից ավելի հեռու են հայտնվել, քան երբևէ տիեզերքում գտնվող մարդիկ։ Այս ռեկորդը դարձավ տիեզերքի ժամանակակից յուրացման մեջ համագործակցության և մրցակցության միաժամանակյա վառ խորհրդանիշ։
Ինչպե՞ս սահմանվեց ռեկորդը
Աստղաֆիզիկոս և արբանյակների հայտնի հետևող Ջոնաթան Մակդաուելը կատարել է հաշվարկներ և հրապարակել դրանք X-ում (նախկին Twitter)։ Նա համեմատել է «Orion» պարկուճի («Integrity») և «Տյանգուն» կայանի, ինչպես նաև «Orion»-ի և Միջազգային տիեզերակայանի (ՄՏԿ) միջև եղած հեռավորությունը։
Artemis 2-ի անձնակազմի և «Տյանգուն»-ի տիեզերագնացների միջև առավելագույն հեռավորությունը կազմել է 419 643 կմ (260 754 մղոն)։ ՄՏԿ-ի հեռավորությունը մի փոքր ավելի քիչ էր՝ 419 581 կմ։ Այսպիսով, հենց չինական կայանը դարձավ ամերիկյան անձնակազմից հեռավորության «ռեկորդակիրը»։
«Երբ NASA-ն հայտարարեց Երկրից հեռավորության ռեկորդի մասին, ես անմիջապես մտածեցի. իսկ ո՞րն էր ՄՏԿ-ի հեռավորությունը, — պատմել է Մակդաուելը Space.com-ին տված մեկնաբանությունում։ — Սկզբում ես ծուլանում էի հաշվել, բայց մի քանի մարդ սոցցանցերում և նամակներով հարցրել էին այդ մասին։ Ստիպված եղա հաշվել»։
Ռեկորդի համատեքստը
Տիեզերքում մարդկանց միջև ամենամեծ հեռավորության նախորդ ռեկորդը սահմանվել էր 1970 թվականի ապրիլին՝ Apollo 13 առաքելության ժամանակ։ Այն ժամանակ վթարի պատճառով տիեզերագնացները ստիպված էին շրջանցել Լուսինը և վերադառնալ ազատ վերադարձի հետագծով՝ Երկրից հեռանալով 400 171 կմ։ Այն ժամանակ Երկրի ուղեծրում դեռ չկային մշտական տիեզերակայաններ, ուստի համեմատելու բան չկար։
Այժմ, շնորհիվ Լուսնամերձ հետագծում և Երկրամերձ ուղեծրում մարդկանց միաժամանակյա ներկայության, ռեկորդն ավելացել է մի քանի հարյուր կիլոմետրով։
Ի՞նչ է սա նշանակում ապագայի համար
Մակդաուելը կարծում է, որ այս ռեկորդը, թեև հետաքրքրաշարժ է, սակայն ավելի խորը իմաստ ունի.
«Որոշ չափով սա նշանակալի է։ Կարծում եմ՝ իմաստն այն է, որ սա սկիզբն է այն անցման, երբ «Որքա՞ն հեռու են Երկրից մեր ամենահեռու գտնվող մարդիկ» հարցից անցնում ենք «Որքա՞ն լայն է տարածվել մարդկային քաղաքակրթությունը» հարցին։ Հնարավոր է՝ մի օր մենք չափելու ենք Մերկուրիից մինչև Սատուրնի արբանյակներ ընկած հեռավորությունը»։
2026 թվականի ապրիլի 6-ին Artemis 2-ի անձնակազմը և չինական «Տյանգուն» կայանի տիեզերագնացները սահմանեցին նոր ռեկորդ՝ տիեզերքում մարդկանց խմբերի միջև ամենամեծ հեռավորությունը։ «Orion» պարկուճի և «Տյանգուն»-ի միջև առավելագույն հեռավորությունը կազմեց 419 643 կմ։ Սա գերազանցեց Apollo 13-ի նախորդ ռեկորդը և հնարավոր դարձավ շնորհիվ Լուսնամերձ հետագծում և Երկրամերձ ուղեծրում մարդկանց միաժամանակյա ներկայության։ Ռեկորդը խորհրդանշում է մի նոր դարաշրջանի սկիզբը, երբ մարդկությունը աստիճանաբար տարածվում է Արեգակնային համակարգում։

On April 6, 2026, during a flyby of the far side of the Moon, the crew of the Artemis 2 mission and astronauts aboard China’s Tiangong orbital station were farther apart from one another than humans had ever been in space. This record became a vivid symbol of both cooperation and rivalry in modern space exploration.
How the Record Was Set
Astrophysicist and well-known satellite tracker Jonathan McDowell carried out the calculations and published them in a series of posts on X (formerly Twitter). He compared the distance between the Orion capsule (named Integrity) and the Tiangong station, as well as between Orion and the International Space Station (ISS).
The maximum distance between the Artemis 2 crew and the astronauts aboard Tiangong reached 419,643 km (260,754 miles). The distance to the ISS was slightly smaller—419,581 km. As a result, the Chinese station became the record-holder for the greatest distance from the American crew.
McDowell explained in a comment to Space.com that when NASA announced the record distance from Earth, he immediately wondered what the distance to the ISS had been. He added that he had initially intended to avoid doing the calculations, but after several people asked about it on social media and via email, he proceeded to work it out.
Context of the Record
The previous record for the greatest distance between humans in space was set in April 1970 during the Apollo 13 mission. At that time, due to an onboard accident, the astronauts were forced to fly around the Moon and return along a free-return trajectory, moving 400,171 km away from Earth. There were no permanent space stations in Earth orbit at that time, so no direct comparison was possible.
Now, thanks to the simultaneous presence of humans on a cislunar trajectory and in Earth orbit, the record increased by several hundred kilometers.
What This Means for the Future
McDowell suggested that although the record was interesting in itself, it carried a deeper meaning.
He noted that to some extent the achievement was significant because it marked the beginning of a transition from asking how far the most distant humans were from Earth to asking how widely human civilization had spread. He added that one day distances might be measured between Mercury and the moons of Saturn.
On April 6, 2026, the crew of Artemis 2 and astronauts aboard China’s Tiangong station set a new record for the greatest distance between groups of humans in space. The maximum separation between the Orion capsule and Tiangong reached 419,643 km. This surpassed the previous Apollo 13 record and became possible thanks to the simultaneous presence of humans on a cislunar trajectory and in Earth orbit. The record symbolizes the beginning of a new era in which humanity is gradually spreading throughout the Solar System.