iPhone 16-ն ավանդական կոճակների փոխարեն կարող է սենսորային փոխարինիչներ ստանալ
iPhone 16-ը և ապագա մոդելները ավանդական կոճակների փոխարեն կարող են սենսորային փոխարինիչներ ստանալ: Այս մասին են վկայում առցանց աղբյուրների տվյալները, որոնց համաձայն՝ Apple-ը պայմանագիր է կնքել թայվանական Advanced Semiconductor Engineering ընկերության հետ, որպեսզի վերջինս System-in-a-Package (SIP) մոդուլներ մատակարարի iPhone 16 շարքի սմարթֆոնների համար։ Այս մոդուլները, որոնք հայտնի են որպես Taptic Engine, ավանդական ֆիզիկական կոճակներին կփոխարինեն սենսորային զգայուն անալոգներով՝ շոշափման արձագանքով:
Ինչպես տեղեկացնում է MacRumors-ը, Apple-ը, ըստ աղբյուրների, պատրաստվում է երկու ֆիզիկական կոճակները փոխարինել սենսորային անալոգներով։ Նոր կոճակները կկարողանան զգալ հպման ուժը և նմանակել սովորական կոճակի զգացողությունը հատուկ մեխանիզմի շնորհիվ, որը թրթռում է առաջացնում:
Ըստ աղբյուրի՝ հնարավոր է, որ նոր սենսորային կոճակներն ստանան ոչ թե iPhone 16-ը, այլ ավելի ուշ թողարկվելիք սմարթֆոնները։ Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Apple-ը նախատեսում է սենսորային կոճակներ ներդնել iPhone 16-ում, սակայն տեխնիկական խնդիրների պատճառով նախագիծը կասեցվել է։ Բացի դրանից՝ հաշվի առնելով, որ System-in-a-Package մոդուլների զանգվածային արտադրությունը կսկսվի 2024-ի երրորդ եռամսյակում, աղբյուրը նաև եզրակացնում է, որ նոր կոճակներ կստանա iPhone 17-ը, քանի որ iPhone 16-ը նախատեսվում է թողարկել 2024-ի աշնանը։
Այս շարքի սմարթֆոնների վրա սովորական կոճակների առկայության մասին վկայում են նաև ավելի վաղ ինսայդերների հրապարակած ռենդերային լուսանկարները։
Ուրիշ ի՞նչ է հայտնի iPhone 16-ի մասին
Գրեթե ամբողջ շարքը կստանա ավելի տարողունակ մարտկոցներ, քան iPhone 15-ը. հզորությունը կավելանա 2,5-6,3%-ով, միայն iPhone 16 Plus-ի դեպքում այն ինչ-ինչ պատճառներով կարող է նվազել 8,6%-ով։ Բացի դրանից՝ Apple-ը կարող է ստիպված լինել ավելացնել օպերատիվ հիշողության ծավալը iPhone 16-ի բոլոր մոդելներում, որպեսզի ներկառուցված արհեստական բանականության համակարգը կարողանալ աշխատել:

iPhone 16 могут получить сенсорные суррогаты вместо настоящих кнопок
iPhone 16 и будущие модели могут получить сенсорные суррогаты вместо настоящих кнопок. Об этом свидетельствуют данные из сетевых источников, согласно которым, Apple заключила соглашение с тайваньским производителем Advanced Semiconductor Engineering на поставку емкостных модулей system-in-a-package (SIP) для смартфонов серии iPhone 16. Эти модули, известные как Taptic Engine, заменят традиционные физические кнопки на сенсорные аналоги с тактильной отдачей.
Как рассказывает MacRumors, Apple, по сообщениям источников, собирается заменить обе физические кнопки на сенсорные аналоги. Новые кнопки смогут определять силу нажатия и имитировать ощущение обычной кнопки благодаря специальному механизму, который генерирует вибрацию.
Однако стоит отметить, что не исключено, что новые сенсорные кнопки получат не iPhone 16, а более поздние смартфоны. Ранее сообщалось, что Apple планировала внедрить сенсорные кнопки в iPhone 16, но из-за технических проблем проект был приостановлен. Кроме того, учитывая, что массовое производство емкостных модулей начнется в третьем квартале 2024 года, можно также сделать вывод, что новые кнопки получат iPhone 17, так как релиз iPhone 16 ожидается осенью 2024-го.
На присутствие на смартфонах этой серии обычных кнопок указывают также рендеры, опубликованные инсайдерами ранее.
Что еще известно о грядущих iPhone 16?
Почти вся серия получит более емкие аккумуляторы, чем iPhone 15: емкость увеличится на 2,5-6,3%, лишь у iPhone 16 Plus она почему-то снизится на 8,6%). Кроме того, Apple, возможно, придется увеличить объем оперативной памяти во всех смартфонах iPhone 16, чтобы встроенная система на базе искусственного интеллекта могла работать.