Artemis 2-ի անձնակազմի հաջող ջրէջքից անցել է մեկ շաբաթից էլ քիչ ժամանակ, սակայն աստղանավորներն արդեն վերադարձել են աշխատանքի և ակտիվորեն օգնում են NASA-ին պատրաստվել ծրագրի հաջորդ փուլերին: Առաքելության հրամանատար Ռիդ Ուայզմանը համոզված է՝ մարդկանց վայրէջքը Լուսնի վրա ֆանտաստիկա չէ, այլ առաջիկա տարիների լիովին հասանելի նպատակ:
«Մենք պատրաստ էինք իջնել Լուսնի վրա»
Ապրիլի 16-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Ուայզմանը, Վիկտոր Գլովերը, Քրիստինա Կոխը և Ջերեմի Հանսենը կիսվել են թռիչքից ստացած տպավորություններով և պատմել, թե որքան լավ է դրսևորել իրեն Orion տիեզերանավը խորը տիեզերքի իրական պայմաններում:
«Եթե մեզ տային վայրէջքային մոդուլի բանալիները, մենք կիջնեինք և վայրէջք կկատարեինք այդ Լուսնի վրա»,- հայտարարել է Ուայզմանը՝ հավելելով, որ անձնակազմը պատրաստ էր վայրէջքի նույնիսկ այս փորձնական թռիչքի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Orion նավը դրսևորել է իրեն լավագույն կողմերով. «Այն, ինչն ինձ իսկապես զարմացրեց այս առաքելության մեջ, այն էր, թե որքան լավ էր իրեն պահում տիեզերանավը և որքան լավ էր մեքենան ապահովում չորս հոգու կենսագործունեությունը»:
Աստղանավորները նշել են միայն մի քանի մանր դիտողություններ (օրինակ՝ խցիկի ջերմաստիճանն առաջին օրերին մի փոքր ցածր էր), որոնք վերգետնյա թիմն օպերատիվորեն շտկել է: Ուայզմանն ընդգծել է, որ Orion-ն արդեն հիմա պատրաստ է ավելի տևական առաքելությունների:
Պատրաստություն Artemis 3-ին և 4-ին
Artemis 2-ը դարձավ Artemis ծրագրի առաջին պիլոտավորվող առաքելությունը և ավելի քան 50 տարվա ընթացքում մարդկանց առաջին արշավախումբը դեպի մերձլուսնային տարածություն: Այժմ ուշադրությունը կենտրոնացված է հաջորդ քայլերի վրա:
- Artemis 3-ը, որը նախատեսված է 2027 թվականի կեսերին, կլինի Orion-ի և լուսնային վայրէջքային մոդուլներից մեկի կամ երկուսի (SpaceX-ի Starship և Blue Origin-ի Blue Moon) կցման փորձը երկրամերձ ուղեծրում:
- Եթե ամեն ինչ հաջող անցնի, Artemis 4-ը 2028 թվականի վերջին պետք է իրականացնի աստղանավորների առաջին վայրէջքը Լուսնի մակերևույթին՝ հարավային բևեռի շրջանում:
Գլովերն ընդգծել է փորձնական թռիչքների շարունակականության կարևորությունը. «Շատ կարևոր է մշակել այս գործընթացները, քանի որ մենք դեռևս փոփոխություններ ենք անում և սովորում, թե ինչպես ապահովել Artemis 3, 4, 5-ի 30 և 45-օրյա առաքելությունները»:
Անձնակազմի տրամադրվածությունը և ապագա պլանները
Աստղանավորները Երկիր են վերադարձել ոգեշնչված և լի վճռականությամբ՝ շարունակելու աշխատանքը: Ուայզմանը նշել է, որ առաքելությունը միավորել է մարդկանց ողջ աշխարհում և ցույց տվել, թե ինչի է ընդունակ մարդկությունը:
Միևնույն ժամանակ, անձնակազմի հրամանատարը ռեալիստորեն է գնահատում սպասվող վայրէջքի բարդությունը. «Դա կլինի չափազանց տեխնիկապես բարդ, բայց մեր թիմն ամեն օր պետք է գա աշխատանքի՝ իմանալով, որ դա բացարձակապես իրագործելի է և իրագործելի է արդեն շուտով»:
Artemis 2 առաքելության հրամանատար Ռիդ Ուայզմանը հայտարարել է, որ աստղանավորների վայրէջքը Լուսնի վրա «բացարձակապես իրատեսական է և հնարավոր է արդեն շուտով»: Լուսնի շուրջ հաջող թռիչքից և ապրիլի 10-ին Երկիր վերադառնալուց հետո անձնակազմը նշել է Orion տիեզերանավի գերազանց աշխատանքը: Հաջորդ փուլը կլինի Artemis 3-ը 2027-ին (կցման փորձ ուղեծրում), իսկ 2028 թվականի վերջին Artemis 4-ը պետք է կատարի առաջին վայրէջքը Լուսնի հարավային բևեռի մոտ:

Прошло меньше недели после успешного приводнения экипажа Artemis 2, а астронавты уже вернулись к работе и активно помогают NASA готовиться к следующим этапам программы. Командир миссии Рид Уайзман уверен: высадка людей на Луну — это не фантастика, а вполне достижимая цель ближайших лет.
«Мы были готовы сесть на Луну»
Во время пресс-конференции 16 апреля Уайзман, Виктор Гловер, Кристина Кох и Джереми Хансен поделились впечатлениями от полёта и рассказали, насколько хорошо вёл себя корабль Orion в реальных условиях глубокого космоса.
«Если бы нам дали ключи от посадочного модуля, мы бы спустились и сели на эту Луну», — заявил Уайзман, добавив, что экипаж был готов к посадке даже во время этого испытательного полёта.
По его словам, корабль Orion показал себя с наилучшей стороны:
«То, что меня действительно удивило в этой миссии, — насколько хорошо вёл себя космический корабль и насколько хорошо машина поддерживала четырёх человек на борту».
Астронавты отметили лишь несколько мелких замечаний (например, температура в кабине в первые дни была немного низкой), которые наземная команда оперативно устранила. Уайзман подчеркнул, что Orion уже сейчас готов к более длительным миссиям.
«Они могли бы поставить Orion для Artemis 3 на ракету SLS завтра и запустить его — экипаж был бы в отличной форме».
Подготовка к Artemis 3 и 4
Artemis 2 стала первой пилотируемой миссией программы Artemis и первой за более чем 50 лет экспедицией людей в окололунное пространство. Теперь внимание сосредоточено на следующих шагах.
Artemis 3, запланированная на середину 2027 года, будет репетицией стыковки Orion с одним или обоими лунными посадочными модулями (Starship от SpaceX и Blue Moon от Blue Origin) на околоземной орбите.
Если всё пройдёт успешно, Artemis 4 в конце 2028 года должна выполнить первую высадку астронавтов на поверхность Луны в районе южного полюса.
Гловер подчеркнул важность продолжения испытательных полётов:
«Очень важно отрабатывать эти процессы, потому что мы всё ещё вносим изменения и учимся, как поддерживать 30- и 45-дневные миссии Artemis 3, 4, 5».
Настроение экипажа и планы на будущее
Астронавты вернулись на Землю вдохновлёнными и полными решимости продолжать работу. Уайзман отметил, что миссия объединила людей по всему миру и показала, на что способно человечество.
«Мы хотели выйти и попытаться сделать что-то, что объединит мир», — сказал он.
При этом командир экипажа реалистично оценивает сложность предстоящей высадки:
«Это будет чрезвычайно технически сложно, но наша команда должна каждый день приходить на работу, зная, что это абсолютно выполнимо и выполнимо уже скоро».
Командир миссии Artemis 2 Рид Уайзман заявил, что высадка астронавтов на Луну «абсолютно реальна и возможна уже скоро». После успешного облёта Луны и возвращения на Землю 10 апреля экипаж отметил отличную работу корабля Orion и готовность к более сложным задачам. Следующим этапом станет Artemis 3 в 2027 году (репетиция стыковки на околоземной орбите), а в конце 2028 года Artemis 4 должна выполнить первую высадку на поверхность Луны в районе южного полюса. Астронавты уверены: путь к Луне открыт, и на этот раз человечество возвращается, чтобы остаться.