Խաղաղ օվկիանոսում վայրէջքից ինը օր անց «Արտեմիս II» առաքելության հրամանատար Ռիդ Ուայզմանը X-ում հրապարակեց 53 վայրկյան տևողությամբ տեսանյութ, որը նկարահանվել էր iPhone-ով։ Տեսանյութում Երկիրը դանդաղորեն անհետանում է Լուսնի խառնարանային հորիզոնի հետևում՝ երևույթ, որը հայտնի է որպես «Երկրի մայրամուտ»։
Կիրակի՝ ապրիլի 19-ին հրապարակված տեսանյութը առաջին իսկ պահին տարածվեց բոլոր սոցիալական ցանցերով։
Տիեզերքի ամենաանսովոր վայրից արված մայրամուտ
«Կարծես դիտում ես մայրամուտ լողափում, բայց տիեզերքի ամենաանսովոր վայրից։ Չկարողացա զսպել ինձ և հեռախոսի տեսախցիկով նկարահանեցի «Երկրի մայրամուտը»», — գրել էր Ուայզմանը իր գրառման մեջ։
Տեսանյութը նկարահանվել է ապրիլի 6-ին՝ Լուսնի պատմական շրջանառության ժամանակ։ «Օրիոն» տիեզերանավը, որին անձնակազմը տվել էր «Integrity» անունը, շրջանցում էր Լուսնի հակառակ կողմը։ Ուայզմանը իր iPhone-ը մոտեցրել էր նավարկման լյուկի նեղ պատուհանին և օգտագործել ութապատիկ թվային խոշորացում՝ փոխանցելու այն պատկերը, որը մոտ էր անզեն աչքով տեսածին, հաղորդում է ND TV-ն։
Չմոնտաժված տեսանյութում երևում են Ավստրալիայի և Օվկիանիայի վրա կուտակված ամպերը, որից հետո կապույտ գնդակը անհետանում է լուսնային հորիզոնի հետևում։ Առաջին պլանում հստակ երևում է լուսնային խառնարանը։ Աստղագնաց Քրիստինա Կոխը միաժամանակ նույն տեսարանը նկարահանում էր պրոֆեսիոնալ հեռաֆոկուսային օբյեկտիվով՝ բարձր որակի լուսանկարներ ստանալու համար։
Ռեկորդներ սահմանած առաքելություն
Երկրի մայրամուտը տեղի էր ունեցել առաքելության ամենահուզիչ պահերից մեկում։ Ապրիլի 6-ին անձնակազմը հասել էր Երկրից առավելագույն հեռավորությանը՝ 406 890 կիլոմետր, գերազանցելով «Ապոլլո-13»-ի 1970 թվականի ռեկորդը (400 174 կմ) ավելի քան 6400 կմ-ով։ Լուսնին առավելագույն մոտեցման կետում աստղագնացները անցել են մոտ 6550 կմ հեռավորությամբ նրա մակերևույթից։
NASA-ն հանրային ընկերություն չէ, սակայն առաքելությունը գործարկվել էր գործակալության «Տիեզերական գործարկման համակարգ» (Space Launch System) հրթիռով՝ Քեննեդիի տիեզերական կենտրոնից 1 ապրիլին։ Անձնակազմը՝ Ուայզմանից, օդաչու Վիկտոր Գլովերից, օգտակար բեռների մասնագետ Քրիստինա Կոխից և Կանադական տիեզերական գործակալության աստղագնաց Ջերեմի Հանսենից բաղկացած, ավարտել էր գրեթե 10-օրյա ճանապարհորդությունը՝ 1 117 900 կմ ընդհանուր երկարությամբ և վայրէջք կատարել Սան Դիեգոյի ափերի մոտ ապրիլի 10-ին։
«Ապոլլո»-ի արձագանքները
NASA-ի «Արտեմիս» ծրագրի պաշտոնական էջը համեմատել է Երկրի լուսնային հորիզոնի հետևում մայրամուտի լուսանկարները «Ապոլլո-8»-ի աստղագնաց Բիլ Անդերսի 58 տարի առաջ արված լեգենդար «Երկրի ծագում» (Earthrise) լուսանկարի հետ՝ առաջին պիլոտավորված լուսնային շրջանառության ժամանակ։ Ավելի քան կես դար է անցել այն պահից, ինչ մարդիկ վերջին անգամ տեսել են նման տեսարան, գրում է India Today-ն։
Ապրիլի 16-ին հետթռիչքային մամուլի ասուլիսում Ուայզմանը առաքելությունը անվանել էր «անհավանական ճանապարհորդություն»։ Երկրի մայրամուտի պահը նա նկարագրել է որպես այնպիսի բան, որը «կյանքում միայն մեկ անգամ է պատահում»։ Եվ այս խոսքերը, դատելով տեսանյութի արագ տարածումից, արձագանք են գտել մարդկանց սրտերում՝ տիեզերական համայնքի սահմաններից շատ հեռու։

Спустя девять дней после приводнения в Тихом океане командир Artemis II Рид Уайзман опубликовал на X 53-секундное видео, снятое на iPhone: на нем Земля медленно скрывается за кратерным горизонтом Луны — явление, известное как «заход Земли». Ролик, размещенный в воскресенье, 19 апреля, мгновенно разлетелся по социальным сетям.
Закат с самого необычного места во Вселенной
«Словно наблюдаешь закат на пляже, но с самого необычного места во Вселенной — я не смог удержаться и снял "Земзакат" на камеру телефона», — написал Уайзман в своем посте. Видео было снято 6 апреля во время исторического облета Луны: космический корабль «Орион», которому экипаж дал имя Integrity, огибал обратную сторону Луны. Уайзман поднес свой iPhone к узкому иллюминатору стыковочного люка и использовал восьмикратный цифровой зум, чтобы передать картину, близкую к тому, что видит невооруженный глаз, передает ND TV․
На нетронутой монтажом записи видны клубящиеся облака над Австралией и Океанией, а затем голубой шар исчезает за лунным горизонтом — на переднем плане при этом различим лунный кратер. Астронавт Кристина Кох одновременно снимала ту же сцену профессиональным телеобъективом для получения высококачественных снимков.
Миссия, побившая рекорды
Восход Земли произошёл в один из самых захватывающих моментов миссии. 6 апреля экипаж достиг максимального удаления от Земли — 406 890 километров, превысив рекорд «Аполлона-13», установленный в 1970 году на отметке 400 174 километра, более чем на 6 400 километров. В точке наибольшего сближения с Луной астронавты прошли на расстоянии около 6 550 километров от ее поверхности.
NASA не является публичной компанией, однако миссия была запущена на ракете агентства «Система космического запуска» (Space Launch System) с космического центра Кеннеди 1 апреля. Экипаж в составе Уайзмана, пилота Виктора Гловера, специалиста по полезной нагрузке Кристины Кох и астронавта Канадского космического агентства Джереми Хансена завершил почти 10-дневное путешествие протяженностью 1 117 900 километров и приводнился у побережья Сан-Диего 10 апреля.
Отголоски «Аполлона»
Официальный аккаунт NASA программы «Артемида» сравнил снимки захода Земли за лунный горизонт с культовой фотографией «Восход Земли», сделанной астронавтом «Аполлона-8» Биллом Андерсом 58 лет назад во время первого пилотируемого облета Луны. Прошло более полувека с тех пор, как кто-либо из людей наблюдал подобный вид, пишет India Today.
На послеполетной пресс-конференции 16 апреля Уайзман назвал миссию «невероятным путешествием». Момент захода Земли он описал как нечто, что выпадает «лишь однажды в жизни» — и эти слова, судя по стремительному распространению видео, отозвались в сердцах людей далеко за пределами космического сообщества.