Խաղաղ օվկիանոսում վայրէջքից ինը օր անց «Արտեմիս II» առաքելության հրամանատար Ռիդ Ուայզմանը X-ում հրապարակեց 53 վայրկյան տևողությամբ տեսանյութ, որը նկարահանվել էր iPhone-ով։ Տեսանյութում Երկիրը դանդաղորեն անհետանում է Լուսնի խառնարանային հորիզոնի հետևում՝ երևույթ, որը հայտնի է որպես «Երկրի մայրամուտ»։
Կիրակի՝ ապրիլի 19-ին հրապարակված տեսանյութը առաջին իսկ պահին տարածվեց բոլոր սոցիալական ցանցերով։
Տիեզերքի ամենաանսովոր վայրից արված մայրամուտ
«Կարծես դիտում ես մայրամուտ լողափում, բայց տիեզերքի ամենաանսովոր վայրից։ Չկարողացա զսպել ինձ և հեռախոսի տեսախցիկով նկարահանեցի «Երկրի մայրամուտը»», — գրել էր Ուայզմանը իր գրառման մեջ։
Տեսանյութը նկարահանվել է ապրիլի 6-ին՝ Լուսնի պատմական շրջանառության ժամանակ։ «Օրիոն» տիեզերանավը, որին անձնակազմը տվել էր «Integrity» անունը, շրջանցում էր Լուսնի հակառակ կողմը։ Ուայզմանը իր iPhone-ը մոտեցրել էր նավարկման լյուկի նեղ պատուհանին և օգտագործել ութապատիկ թվային խոշորացում՝ փոխանցելու այն պատկերը, որը մոտ էր անզեն աչքով տեսածին, հաղորդում է ND TV-ն։
Չմոնտաժված տեսանյութում երևում են Ավստրալիայի և Օվկիանիայի վրա կուտակված ամպերը, որից հետո կապույտ գնդակը անհետանում է լուսնային հորիզոնի հետևում։ Առաջին պլանում հստակ երևում է լուսնային խառնարանը։ Աստղագնաց Քրիստինա Կոխը միաժամանակ նույն տեսարանը նկարահանում էր պրոֆեսիոնալ հեռաֆոկուսային օբյեկտիվով՝ բարձր որակի լուսանկարներ ստանալու համար։
Ռեկորդներ սահմանած առաքելություն
Երկրի մայրամուտը տեղի էր ունեցել առաքելության ամենահուզիչ պահերից մեկում։ Ապրիլի 6-ին անձնակազմը հասել էր Երկրից առավելագույն հեռավորությանը՝ 406 890 կիլոմետր, գերազանցելով «Ապոլլո-13»-ի 1970 թվականի ռեկորդը (400 174 կմ) ավելի քան 6400 կմ-ով։ Լուսնին առավելագույն մոտեցման կետում աստղագնացները անցել են մոտ 6550 կմ հեռավորությամբ նրա մակերևույթից։
NASA-ն հանրային ընկերություն չէ, սակայն առաքելությունը գործարկվել էր գործակալության «Տիեզերական գործարկման համակարգ» (Space Launch System) հրթիռով՝ Քեննեդիի տիեզերական կենտրոնից 1 ապրիլին։ Անձնակազմը՝ Ուայզմանից, օդաչու Վիկտոր Գլովերից, օգտակար բեռների մասնագետ Քրիստինա Կոխից և Կանադական տիեզերական գործակալության աստղագնաց Ջերեմի Հանսենից բաղկացած, ավարտել էր գրեթե 10-օրյա ճանապարհորդությունը՝ 1 117 900 կմ ընդհանուր երկարությամբ և վայրէջք կատարել Սան Դիեգոյի ափերի մոտ ապրիլի 10-ին։
«Ապոլլո»-ի արձագանքները
NASA-ի «Արտեմիս» ծրագրի պաշտոնական էջը համեմատել է Երկրի լուսնային հորիզոնի հետևում մայրամուտի լուսանկարները «Ապոլլո-8»-ի աստղագնաց Բիլ Անդերսի 58 տարի առաջ արված լեգենդար «Երկրի ծագում» (Earthrise) լուսանկարի հետ՝ առաջին պիլոտավորված լուսնային շրջանառության ժամանակ։ Ավելի քան կես դար է անցել այն պահից, ինչ մարդիկ վերջին անգամ տեսել են նման տեսարան, գրում է India Today-ն։
Ապրիլի 16-ին հետթռիչքային մամուլի ասուլիսում Ուայզմանը առաքելությունը անվանել էր «անհավանական ճանապարհորդություն»։ Երկրի մայրամուտի պահը նա նկարագրել է որպես այնպիսի բան, որը «կյանքում միայն մեկ անգամ է պատահում»։ Եվ այս խոսքերը, դատելով տեսանյութի արագ տարածումից, արձագանք են գտել մարդկանց սրտերում՝ տիեզերական համայնքի սահմաններից շատ հեռու։

Nine days after splashdown in the Pacific Ocean, Artemis II commander Reid Wiseman posted a 53-second video on X, shot on an iPhone. It shows Earth slowly disappearing behind the Moon’s cratered horizon—an event known as “Earthset.” The clip, published on Sunday, April 19, quickly spread across social media.
A sunset from the most unusual place in the universe
“It’s like watching a sunset on the beach, but from the most unusual place in the universe—I couldn’t resist capturing an ‘Earthset’ on my phone,” Wiseman wrote in his post. The video was recorded on April 6 during the historic lunar flyby, as the Orion spacecraft—nicknamed Integrity by its crew—passed around the far side of the Moon. Wiseman held his iPhone up to the narrow window of the docking hatch and used 8x digital zoom to recreate a view close to what the naked eye sees, according to NDTV.
The unedited footage shows swirling clouds over Australia and Oceania, before the blue sphere slips behind the lunar horizon, with a crater visible in the foreground. At the same time, astronaut Christina Koch was capturing the same scene using a professional telephoto lens to obtain high-quality images.
A record-breaking mission
The Earthset occurred during one of the most dramatic moments of the mission. On April 6, the crew reached a maximum distance of 406,890 kilometers from Earth, surpassing the Apollo 13 record set in 1970—400,174 kilometers—by more than 6,400 kilometers. At their closest approach to the Moon, the astronauts passed at an altitude of about 6,550 kilometers above its surface.
Although NASA is not a public company, the mission was launched aboard the agency’s Space Launch System rocket from Kennedy Space Center on April 1. The crew—Wiseman, pilot Victor Glover, mission specialist Christina Koch, and Canadian Space Agency astronaut Jeremy Hansen—completed a nearly 10-day journey covering 1,117,900 kilometers and splashed down off the coast of San Diego on April 10.
Echoes of Apollo
NASA’s Artemis program account compared the Earthset imagery to the iconic “Earthrise” photograph taken 58 years ago by Apollo 8 astronaut Bill Anders during the first crewed lunar flyby. More than half a century has passed since any human last witnessed such a view, India Today reported.
At a post-flight press conference on April 16, Wiseman described the mission as “an incredible journey.” He called the Earthset moment something that happens “only once in a lifetime”—a sentiment that, judging by the rapid spread of the video, has resonated far beyond the space community.