Ինչպե՞ս խուսափել սմարթֆոնի գերտաքացումից շոգ եղանակին․ մասնագետի խորհուրդները
Ամռանը բարձր ջերմաստիճանի պարագայում սմարթֆոններն ավելի արագ են տաքանում բնական ջերմահաղորդման խանգարման պատճառով, ինչը կարող է հանգեցնել սմարթֆոնի անսարքության։ МТС-ի մանրածախ ցանցի հեռախոսակապի բաժնի ղեկավար Նատալյա Գոլիցինան Razeta.ru-ին պատմել է, թե ինչպես հոգ տանել սմարթֆոնի մասին շոգ եղանակին։
Առաջին հերթին, ըստ մասնագետի, սարքերը պետք է պաշտպանված լինեն արևի ուղիղ ճառագայթներից։ Արևի ուղիղ ճառագայթների տակ լինելու դեպքում սմարթֆոնն արագ և ուժեղ տաքանալու է, և շատ հավանական է, որ դա հանգեցնի սարքի խափանման։ Բացի դրանից՝ եթե սմարթֆոնն ինտենսիվ եք օգտագործում արևի տակ, ապա խորհուրդ է տրվում ընդմիջումներ անել կամ օգտագործել հատուկ հովացման պարագաներ։ Օրինակ՝ կան հատուկ հովացնող պատյաններ։
«Եթե նման պատյան չկա, ապա ավելի լավ է ժամանակավորապես ընդհանրապես չօգտագործել պաշտպանիչ պարագաներ, որպեսզի չբարդացնենք բնական ջերմության արտանետումը։ Սարքը մի՛ ծածկեք գործվածքներով, հաստ պատյաններով կամ այլ առարկաներով, որոնք կարող են խանգարել օդի շրջանառությանը սմարթֆոնի շուրջը»,- ասել է Գոլիցինան։
Այնուամենայնիվ, կարևոր է սահմանափակել շատ էներգիա սպառող հավելվածների օգտագործումը, ինչպիսիք են խաղերը, տեսամշակման ծրագրերը կամ տեսախցիկը: Նրանք մեծապես ծանրաբեռնում են պրոցեսորն ու մարտկոցը և արագացնում սմարթֆոնի տաքացումը։
Գոլիցինայի խոսքով՝ եթե մարդիկ հետևեն այս խոհուրդներին, ապա ոչ միայն կխուսափեն սմարթֆոնի գերտաքացումից և մարտկոցի արագ լիցքաթափումից, այլև կերկարացնեն սմարթֆոնի կյանքը։

При высокой температуре летом смартфоны быстрее греются из-за нарушения естественной теплоотдачи, что может привести к неисправности в их работе. О том, как заботиться о смартфоне в жару, Газете.Ru рассказала руководитель отдела телефонии розничной сети МТС Наталья Голицына.
В первую очередь, по словам специалиста, следует защищать устройства от прямых солнечных лучей. Лежа на шезлонге или на земле под открытым небом, смартфон быстро и сильно нагреется, что с более высокой вероятностью приведет к его поломке. Кроме того, при интенсивном использовании смартфона на солнце рекомендуется делать перерывы или применять специальные аксессуары для охлаждения. Например, существуют чехлы-охладители с кулерами.
«Если такого чехла нет, лучше временно не использовать защитные аксессуары вообще, чтобы не усложнять естественный отвод тепла. Не закрывайте устройство тканями, плотными чехлами или другими предметами, которые могут затруднять циркуляцию воздуха вокруг смартфона», — сказала Голицына.
Вместе с тем важно ограничивать использование приложений, потребляющих много энергии, таких как игры, программы для обработки видео или камера. Они оказывают высокую нагрузку на процессор и аккумулятор и ускоряют нагрев смартфона.
По словам Голицыной, соблюдение этих рекомендаций позволит избежать не только перегрева и быстрого разряда батареи, но и продлить срок службы смартфона.