Բիթքոյնն արժեզրկվել է՝ հասնելով երկամսյա նվազագույնին․ ի՞նչն է պատճառը
ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների շուրջ անորոշության պատճառով և լուրերի ֆոնին, որ շուկայում բիթքոյնի ներհոսք է սպասվում 2014-ին սնանկացած ճապոնական Mt. Gox. կրիպտոբորսայի կողմից, բիթքոյնն արժեզրկվել է հասել վերջին երկու ամսվա նվազագույն արժեքին։
Աշխարհի ամենամեծ կրիպտոարժույթի գինը հինգշաբթի նվազել է՝ շարունակելով մեկ ամիս առաջ սկսված անկումը: Բիթքոյնն էժանացել է ավելի քան 2%-ով՝ հասնելով 57,843 դոլարի՝ մայիսի 2-ից ի վեր ամենացածր ցուցանիշը: Ընթացիկ շաբաթվա ընթացքում կրիպտոարժույթը կորցրել է իր արժեքի ավելի քան 6%-ը, հայտնում է Reuters-ը։
Փորձագետները նշում են, որ բիթքոյնի փոխարժեքի վրա ազդում են ԱՄՆ նախագահ, Դեմոկրատական ​​կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենի հնարավոր փոխարինման հետ կապված մտահոգությունները։ «Եթե Բայդենը փոխարինվի, և այս մասին հիմա շատ է խոսվում, ապա նոր թեկնածուն կարող է այնքան էլ լավ տրամադրված չլինել կրիպտոարժույթների նկատմամբ»,- մեկնաբանել է eToro առևտրի միջազգային հարթակի վերլուծաբան Ջոշ Գիլբերտը:
Չնայած տարվա լավ մեկնարկին՝ կապված ԱՄՆ-ում բորսայական ֆոնդերի (ETFs) գործարկմամբ, որը մարտի կեսերին գրանցեց ռեկորդային շահույթ մինչև $73,803.25, առաջատար կրիպտոարժույթն այժմ իր առավելագույն արժեքից նվազել է ավելի քան 21%-ով։
Վերլուծաբանները որպես բիթոյնի գնի նվազեցման պատճառ նաև վկայակոչում են տեղեկությունը, որ Mt. Gox-ը, որը նախկինում կրիպտոարժույթների առևտրի աշխարհի ամենամեծ հարթակն էր մինչև 2014-ին սնանկանալը, սկսել է վճարել իր պարտատերերին: Սա կարող է լրացուցիչ ճնշում գործադրել բիթքոյնի փոխարժեքի վրա, եթե հաճախորդներն սկսեն զանգվածաբար վաճառել իրենց ստացած թոքենները։
IG ընկերության շուկայի վերլուծաբան Թոնի Սայկամորն ասել է. «Ակնկալվում է, որ բիթքոյնի սկզբնական գնորդներից ոմանք կսկսեն վաճառել իրենց ակտիվները շուկայում, ինչը բավականին զգալի մասնաբաժին է ներկայացնում»: Այնուամենայնիվ, նա նաև հավելել է, որ չնայած ներկա իրավիճակին, բիթքոյնը կարող է կրկին վերադառնալ մարտի ամենաբարձր ցուցանիշներին և հասնել գուցե մինչև $80,000-ի:
Կրիպտոարժույթների շուկայի ընդհանուր անկման պայմաններում Ethereum-ը, որը երկրորդ ամենամեծ կրիպտո արժույթն է, նույնպես վաճառվել է ավելի քան 1% պակաս գնով՝ հասնելով 3213 դոլարի և մարտի առավելագույն գնի համեմատ կորցնելով ավելի քան 22%։

Bitcoin has dropped to a two-month low amid uncertainty over the US presidential elections and reports of a surge in Bitcoin supply from the bankrupt Tokyo-based cryptocurrency exchange Mt. Gox, which collapsed in 2014.
The world's largest cryptocurrency fell to a two-month low on Thursday, continuing a decline that began a month ago. Bitcoin's price fell more than 2% to $57,843, the lowest since May 2. Over the current week, the cryptocurrency has lost more than 6% of its value, according to Reuters.
Experts note that Bitcoin's price is influenced by concerns related to the potential replacement of Joe Biden as the Democratic Party candidate for US president. "If Biden is replaced, and there's a lot of talk about that now, the new candidate may not be as favorable to cryptocurrencies," commented Josh Gilbert, an analyst at the international social trading platform eToro.
Despite a strong start to the year, driven by the launch of exchange-traded funds (ETFs) in the US, which led to a record surge to $73,803.25 in mid-March, the leading cryptocurrency has now lost more than 21% from its peak value.
Analysts also refer to information that Mt. Gox, once the world's largest cryptocurrency exchange before its bankruptcy in 2014, has begun payments to its creditors. This could put additional pressure on Bitcoin's price if creditors start selling the received tokens en masse.
Tony Sycamore, a market analyst at IG, noted: "Some of the original Bitcoin buyers are expected to start selling their assets on the market, which represents a fairly significant share." However, he also added that despite the current situation, Bitcoin might retest the March highs and possibly rise to $80,000.
Amid the overall decline in the cryptocurrency market, Ethereum, the second-largest cryptocurrency, was also trading down more than 1% at $3,213, having lost more than 22% from its peak value in March.