Google-ը նոր սպառնալիք է հայտնաբերել իր Google Calendar ծառայության մեջ. հաքերները կարող են այն օգտագործել վնասակար ծրագրերը կառավարելու համար՝ քողարկելով հրամանները որպես օրացույցային սովորական գրառումներ: Նման գործողությունները դժվար է հայտնաբերել, ինչը ստեղծում է կիբեռանվտանգության լուրջ ռիսկեր։ Ուշագրավ է, որ Google-ն ինքն է զգուշացնում, որ Calendar-ը կարող է օգտագործվել վնասակար ծրագրերին գաղտնի հրամաններ փոխանցելու համար:
Շատ վիրուսների դեպքում, զոհի համակարգ ներթափանցելուց հետո հարձակվողների կողմից վերահսկելու անհրաժեշտություն կա: Այդ նպատակով ստեղծվում է «հրամանների և հսկողության» հատուկ ենթակառուցվածք (Command and Control կամ C2): Հաքերները սովորաբար հրամաններ են ուղարկում իրենց վնասակար ծրագրերին, այսպես կոչված, C2 սերվերի միջոցով, սակայն այժմ նրանք գտել են իրենց գործունեությունը քողարկելու միջոց՝ օգտագործելով օրինական ծառայություններ, ինչպիսիք են ամպային պահեստավորումը և էլփոստի ծառայությունները:
Նախկինում հաքերներն այդ նպատակով արդեն օգտագործել են այնպիսի ծառայություններ, ինչպիսիք են Dropbox-ը, Amazon Web Services-ը, Google Drive-ը և Gmail-ը: Սա թույլ է տվել նրանց թաքցնել վիրուսների հրամանները սովորական ինտերնետ տրաֆիկի քողի տակ՝ դժվարացնելով հակավիրուսային ծրագրերի և կիբեռանվտանգության մասնագետների կողմից դրանց հայտնաբերումը։
Google-ն այժմ մատնանշում է Calendar-ի որպես C2 հաղորդակցության նոր գործիք օգտագործելու հնարավոր վտանգները: Ապագա սպառնալիքների մասին զեկույցում ընկերությունը մեջբերում է կիբեռանվտանգության ոլորտի մի ուսումնասիրություն, որում MrSaighnal կեղծանունով փորձագետը ցույց է տալիս, թե ինչպես են հարձակվողներն օգտագործում Google Calendar-ը:
Մեթոդիկան, որը կոչվում է Google Calendar RAT (GCR), ներառում է C2 հրամանների տեղադրում օրացուցային իրադարձությունների նկարագրության մեջ: Հաքերների կողմից տեղադրված վնասակար ծրագրերը կարող են պարբերաբար ստուգել, թե արդյոք ձեր Google Calendar օգտահաշվում նոր հրամաններ կան և կատարել դրանք վարակված սարքի վրա:
«Ըստ մշակողի՝ GCR-ը հաղորդակցվում է բացառապես Google-ի կողմից կառավարվող օրինական ենթակառուցվածքի միջոցով՝ դժվարացնելով կասկածելի գործողությունների հայտնաբերումը», - նշել է Google-ը:

Хакеры могут превратить Google Calendar в инструмент управления вредоносным ПО
Корпорация Google обнаружила новую угрозу в своем сервисе "Google Календарь", предупреждая о возможности использования его хакерами для скрытой передачи команд вредоносным программам, маскируя их под обычные записи в календаре. Это открытие представляет серьезные риски для кибербезопасности, поскольку такие действия могут быть трудно обнаружены.
Интересно, что сама Google признает, что "Календарь" может использоваться для передачи команд вредоносным программам. Это вызвано тем, что многие вирусы, как только они проникают в систему жертвы, требуют удаленного управления от злоумышленников. Для этого обычно создается инфраструктура "команд и управления" (Command and Control или C2). Хакеры обычно посылают команды своему вредоносному программному обеспечению через так называемый C2-сервер. Однако они теперь нашли способ использовать легитимные сервисы, такие как облачные хранилища и почтовые службы, для скрытой коммуникации.
google calendar GCR.jpg (88 KB)
В прошлом, хакеры уже использовали такие сервисы, как Dropbox, Amazon Web Services, Google Drive и Gmail, для подобных целей, что позволяло им маскировать свою активность под обычный интернет-трафик, затрудняя обнаружение антивирусными программами и специалистами по кибербезопасности.
Сейчас Google обращает внимание на потенциальную опасность использования "Календаря" в качестве нового инструмента для C2-коммуникаций. В их докладе о будущих угрозах они ссылаются на исследование в области кибербезопасности, в котором эксперт под псевдонимом MrSaighnal продемонстрировал методику использования "Google Календарь" злоумышленниками.
Эта методика, названная Google Calendar RAT (GCR), предполагает размещение команд C2 в описаниях событий в календаре. Вредоносное программное обеспечение, установленное хакерами, может регулярно проверять аккаунт "Google Календарь" на наличие новых команд и выполнять их на зараженном устройстве. По словам разработчика, GCR взаимодействует исключительно через легитимную инфраструктуру, управляемую компанией Google, что затрудняет обнаружение подозрительной активности защитниками.