Հայտնի միլիարդատեր Իլոն Մասկը կարծում է, որ արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) զարգացումը կարող է սպառնալ մարդկության կործանմանը։ Մյուս կողմից, նա վերջերս բացել է X.AI ընկերությունը, որը կենտրոնանալու է ԱԲ-ի զարգացման վրա։ Նրա խոսքով՝ ինքը պատրաստվում է ստեղծել նաև չատբոտ՝ «ճշմարտությունը որոնելու համար» և նույնիսկ դրա համար անուն է հորինել՝ TruthGPT։
Արդյո՞ք ԱԲ-ն կարող է ոչնչացնել մեզ
Իլոն Մասկը կարծես հավատում է դրան։ Համենայն դեպս, նա այսպիսի կարծիք է հայտնել Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Ըստ նրա՝ ԱԲ-​ն «քաղաքակրթությունը ոչնչացնելու ներուժ ունի», և նման բան արդեն ցուցադրվել է «Տերմինատոր» ֆիլմերում։
«Բայց ամեն ինչ չի լինի այնպես, ինչպես «Տերմինատոր»-ում, քանի որ բանականությունը կլինի տվյալների կենտրոններում: Ռոբոտները կլինեն միայն վերջնական գործոնը»,- ասել է Մասկը:
Նրա կարծիքով՝ ամեն ինչ գնում է նրան, որ ԱԲ-ն մարդկանց փոխարեն որոշումներ է կայացնելու, և մի օր կարող է պարզվել, որ մարդիկ այլևս ի վիճակի չեն լինի այն անջատել։ Խնդիրն այն է, որ, ինչպես ցույց է տալիս փորձը, այս կամ այն ​​ոլորտում սահմանափակումները սովորաբար մտցվում են «միայն այն բանից հետո, երբ ինչ-որ վատ բան է տեղի ունենում»: Այս դեպքում, եթե ԱԲ-ի պատճառով սկսեն խնդիրներ առաջանալ, ապա սահմանափակումներ մտցնելու համար արդեն կարող է շատ ուշ լինել։
«Կառավարության կողմից վերահսկողության որոշակի ձև է անհրաժեշտ, քանի որ այն [ԱԲ-ն, խմբ․] վտանգ է ներկայացնում մարդկանց համար»,- ասել է Մասկը:
Վերջերս նա նաև բաց նամակ է ստորագրել՝ կոչ անելով դադարեցնել առաջադեմ ԱԲ-ի զարգացումը: Այդ նամակը ստորագրել են նաև հազարավոր գիտնականներ, ԱԲ փորձագետներ և ոլորտի առաջատարներ։
ԱԲ զարգացնող ևս մեկ ընկերություն
Թեև Մասկը, առաջին հայացքից, զգուշանում է ԱԲ-ից, նա վերջերս գրանցել է X.AI ընկերությունը, որը կենտրոնանալու է ԱԲ-ի զարգացման վրա: Պաշտոնական փաստաթղթերի համաձայն՝ X.AI Corp.-ը գրանցված է Նևադայում, և ընկերության անվանումն անուղղակիորեն ցույց է տալիս դրա հետագա գործունեության շրջանակը:
Իլոն Մասկը ներկայումս նշված է որպես X.AI-ի միակ տնօրեն, իսկ նրա ընտանիքի մենեջեր Ջարեդ Բիրչալը ընկերության անվանական ղեկավարն է: Նա նաև ղեկավարում է Մասկի Neuralink ստարտափը, որը պետք է իմպլանտներ ստեղծի մարդու ուղեղը համակարգչին «միացնելու» համար։ Մինչ այժմ, սակայն, ընկերությունը քիչ բանի է հասել, իսկ մշակման փուլում գտնվող իմպլանտները մարդկանց վրա փորձարկել ստարտափին թույլ չեն տալիս։
Հետաքրքիր է, որ Մասկը OpenAI ընկերության հիմնադիրներից էր, որը մշակել է հանրահայտ ChatGPT-ն: Սակայն ընկերության ներկայիս ղեկավար Սեմ Ալթմանի հետ կոնֆլիկտի պատճառով Մասկը լքել է ընկերությունը 2018-ին։ Ասում են, որ ավելի ուշ նա ցանկացել է ընկերությունում ներդրում անել, սակայն նրա առաջարկը մերժվել է։ Ինքը՝ Մասկը, սկսեց քննադատել ChatGPT-ը՝ այն որակելով քաղաքականապես կողմնակալ։
Վերջերս Մասկը աշխատանքի է ընդունել ԱԲ-ի մասնագետ Իգոր Բաբուշկինին, որն աշխատում էր DeepMind Lab-ում։ Նա փորձել է նաև OpenAI-ի մի քանի աշխատակիցների ևս բերել իր մոտ աշխատանքի, և այս ամենը միայն հաստատում է նրա հետաքրքրվածությունը ԱԲ թեմայով։ Եվ, հետևաբար, ոչ մի զարմանալի բան չկա նրանում, որ, ի վերջո, նա որոշել է բացել սեփական ընկերությունը, որը կզարգացնի ԱԲ։
Ճիշտ է, դեռ հայտնի չէ, թե կոնկրետ ինչ է մշակվելու այնտեղ։ Հնարավոր է, որ դա լինի ԱԲ, որն օգտագործվում է Tesla-ի էլեկտրական մեքենաների ավտոպիլոտի համակարգում: Միգուցե դա լինի գեներատիվ ԱԲ, որը կինտեգրվի Twitter-ին։ Հնարավոր է նաև, որ դա լինի բոլորովին նոր ու անսպասելի մի բան, որը դեռ դժվար է պատկերացնել։
ԱԲ․ արդյո՞ք այն միակ հույսն է ճշմարտության ճանապարհին
Fox News-ին տված հարցազրույցում Մասկն ասել է, որ կցանկանար այլընտրանք ստեղծել հանրահայտ ChatGPT չատբոտին և այն անվանել, ինչպես վերը նշվեց, TruthGPT: Նրա պլանի համաձայն՝ դա կլինի «ճշմարտության որոնմանը» ուղղված ԱԲ։
Նրա խոսքով՝ դա պետք է լինի ԱԲ-ի համակարգ, որը ձգտում է հասկանալ մարդկությանը, և դրանով իսկ քիչ հավանական է, որ կարողանա ոչնչացնել այն: TruthGPT-ն, նրա կարծիքով, կարող է դառնալ «երրորդ տարբերակ» օգտատերերի համար, որոնք ընտրության առաջ կկանգնեն OpenAI-ի ChatGPT-ի և Alphabet/DeepMind մշակումների միջև։
TruthGPT-ի նպատակներից մեկը, ըստ Մասկի, կլինի «տիեզերքի էությունը հասկանալը»: Ինչպես նշել է ինքը՝ միլիարդատերը, «սա կարող է լինել անվտանգության լավագույն երաշխիքը, քանի որ եթե ԱԲ-ն մտածում է տիեզերքը հասկանալու մասին, ապա դժվար թե սկսի ոչնչացնել մարդկանց, չէ՞ որ մենք դրա հետաքրքիր մասն ենք»։

Известный миллиардер Илон Маск полагает, что развитие искусственного интеллекта может грозить уничтожением человечества. С другой стороны, недавно он открыл компанию X.AI, которая сосредоточится на развитии искусственного интеллекта. По его словам, он также собирается создать чат-бот «для поиска истины» и даже придумал для него имя — TruthGPT.
Искусственный интеллект может нас уничтожить?
Илон Маск в это, похоже, верит. По крайней мере, такое мнение он выразил в интервью телеканалу Fox News.
По его словам, ИИ обладает «потенциалом для уничтожения цивилизации», и что-то похожее уже было показано в фильмах «Терминатор».
«Но все произойдет не как в «Терминаторе», потому что разум будет находиться в центрах обработки данных. Роботы будут лишь конечным фактором», — сказал Маск.
По его мнению, все идет к тому, что искусственный интеллект будет принимать решения за людей, и однажды может получиться так, что люди уже не будут способны его отключить. Проблема же в том, что, как показывает опыт, ограничения в той или иной сфере обычно вводятся «лишь после того, как происходит нечто плохое». В данном же случае, если из-за ИИ начнутся проблемы, пытаться вводить ограничения может быть уже слишком поздно.
«Нужна некая форма государственного надзора, потому что он (ИИ) представляет опасность для людей», — сказал Маск.
Недавно он также подписал открытое письмо с призывом приостановить разработку продвинутого искусственного интеллекта. Это письмо также подписали тысячи ученых, экспертов по искусственному интеллекту и руководителей отрасли.
Еще одна компания, разрабатывающая ИИ
Хотя Маск, на первый взгляд, опасается искусственного интеллекта, недавно он зарегистрировал компанию X.AI, которая сосредоточится на разработке искусственного интеллекта. По данным официальных документов, X.AI Corp. зарегистрирована в Неваде, а название компании косвенно указывает на сферу ее будущей деятельности.
Единственным директором X.AI в настоящее время числится Илон Маск, а управляющий делами его семьи Джаред Бёрчалл (Jared Birchall) является номинальным руководителем компании. Он также возглавляет компанию Neuralink — стартап Маска, который должен создавать импланты для «соединения» человеческого мозга с компьютером. Однако пока что компания мало чего добилась, а тестировать находящиеся в разработке импланты на людях ей пока не разрешают.
Интересно, что Маск был одним из основателей компании OpenAI, разработавшей популярный ChatGPT. Однако из-за конфликта с нынешним руководителем компании Сэмом Альтманом Маск в 2018 году покинул компанию. Говорят, что позже он захотел стать инвестором компании, однако его предложение было отвергнуто. Сам же Маск начал выступать с критикой в адрес ChatGPT, называя его политически ангажированным.
Не так давно Маск принял на работу Игоря Бабушкина — специалиста в области искусственного интеллекта, работавшего в лаборатории DeepMind. Также он пытался переманить нескольких сотрудников OpenAI, и все это лишь подтверждает его интерес к теме искусственного интеллекта. И поэтому нет ничего удивительного в том, что, в конце концов, он решил открыть собственную компанию, которая будет заниматься его разработкой.
Правда, пока нет данных о том, что именно там будет разрабатываться. Возможно, это будет ИИ, который используют в автопилотах в электромобилях Tesla. Может, это будет генеративный ИИ, который интегрируют в Twitter. Не исключено также, что это будет что-то совершенно новое и неожиданное, что пока сложно себе представить.
ИИ — единственная надежда на пути к истине?
В интервью на канале Fox News Маск отметил, что хотел бы создать альтернативу популярному чат-боту ChatGPT и назвать его, как уже отмечалось выше, TruthGPT. По его замыслу, это будет ИИ, нацеленный на «поиск истины».
По его словам, это должна быть система ИИ, которая стремится понять человечество, и при этом с меньшей вероятностью сможет его уничтожить. TruthGPT, по его мнению, может стать для пользователей «третьим вариантом» при выборе между ChatGPT компании OpenAI и разработками Alphabet/DeepMind.
Одной из целей TruthGPT, по словам Маска, будет «понимание природы Вселенной». Как отметил сам миллиардер, «это может быть лучшей гарантией безопасности, поскольку если искусственный интеллект заботится о понимании Вселенной, он вряд ли начнет истреблять людей, ведь мы являемся ее интересной частью».