Ռոբոտների մշակմամբ գիտնականների շատ խմբեր են այսօր զբաղվում, իսկ ոմանց հաջողվում է հասնել շատ ու շատ տպավորիչ արդյունքների։ Վերջերս Կոռնելի համալսարանի մասնագետները ստեղծել են տարրական «ուղեղով» հագեցած միկրոսկոպիկ ռոբոտներ, որոնք այդ «ուղեղի» շնորհիվ կարող են ինքնուրույն շարժվել։
Այժմ գիտնականների մեկ այլ խումբ ստեղծել է դարպասապահ ռոբոտ, որը, ինչպես ֆուտբոլում դարպասապահը, կարող է նկատել բարձր արագությամբ թռչող գնդակը, առարկան և շարժվել անհրաժեշտ ուղղությամբ՝ դարպասը պաշտպանելու համար:
Մասնագետների մեկ այլ խումբ ստեղծել է ռոբոտ-ծովախեցգետին, որը կարող է փորել հատիկավոր զանգվածը, օրինակ՝ ավազը, և մտնել դրա տակ։
Ռոբոտ-դարպասապահն ավելի արդյունավետ է, քան պրոֆեսիոնալ դարպասապահները
ԱՄՆ-ի և Կանադայի գիտնականների կողմից պատրաստված Mini Cheetah անունով դարպասապահ ռոբոտն ապացուցել է, որ ավելի արդյունավետ է, քան ֆուտբոլում պրոֆեսիոնալ շատ դարպասապահներ: Անգլիայի Պրեմիեր լիգայի դարպասապահները հաջողությամբ ետ են մղում դարպասին ստացվող հարվածների մոտ 80%-ը, մինչդեռ Mini Cheetah-ը՝ 87,5%-ը:
robot-football
Ռոբոտի առաջադրանքը եղել է մի քանի վայրկյանում հայտնաբերել իր ուղղությամբ թռչող առարկան, հաշվարկել թռիչքի հետագիծը և շարժվել այնտեղ, որտեղից կկարողանա պաշտպանել դարպասը: Ի դեպ, փորձի ժամանակ կիրառված դարպասներն ունեցել են 1,5 մետր լայնություն և 0,9 մետր բարձրություն, որոնց հարվածել են մոտ 4 մետր հեռավորությունից։ Ընդդեմ դարպասապահ ռոբոտի «խաղացել» է մեկ այլ Mini Cheetah ռոբոտ կամ մարդ, և երկու դեպքում էլ դարպասապահ ռոբոտը հաջողությամբ հետ է մղել հարձակումները։
Ռոբոտը կարող էր հորիզոնական շարժվել՝ դեպի դարպաս թռչող գնդակի ճանապարհը փակելու համար, ինչպես նաև կարող էր կքանստել և նույնիսկ ցատկել: Գրոհը հաջողությամբ ետ մղելուց հետո նա պետք է չորս «ոտքերի» վրա, առանց հավասարակշռությունը կորցնելու, վերադառնար իր սկզբնական դիրքին
Ծովային խլուրդ-խեցգետինը կարող է փորել ավազը և մտնել դրա տակ
Նոր EMBUR (EMerita BURrowing Robot) ռոբոտը ստեղծել են Բերքլիի Կալիֆորնիայի համալսարանի գիտնականները՝ ծովային խլուրդ-խեցգետնի օրինակով: Ինչպես Emerita analoga խեցգետինը, նոր ռոբոտը նույնպես, օգտագործելով իր վերջույթները, կարող է փորել ավազը և մտնել դրա տակ:
robot-crab-2
Ռոբոտը չորս վերջույթ ունի, որոնց ներսում հետ քաշվող մետաղյա ձող է, իսկ վրան՝ կտոր։ Վերջույթների «հոդերը» ծածկված են ռետինե թաղանթով, որպեսզի հատիկավոր զանգվածը չներթափանցի ներս, երբ ռոբոտը փորում է այն։
robot-crab1
Այսպիսով, երբ ռոբոտ-խեցգետնը գտնվում է հատիկավոր զանգվածի վրա, նրա ոտքը երկարում է, ձողին ամրացված գործվածքը ձգվում է ու սկսում է հավաքել ավազն ու առաջ շարժվել դրա մեջ։
Ըստ գիտնականների՝ այս ռոբոտը կարող է օգտագործվել հողի բաղադրությունը գնահատելու համար գյուղատնտեսության, ինչպես նաև մի շարք այլ ոլորտներում։ Քանի որ ՆԱՍԱ-ն նույնպես մասնակցել է այս նախագծի ֆինանսավորմանը, կարելի է ենթադրել, որ այս ռոբոտը կարող է օգտակար լինել նաև այլ մոլորակների ուսումնասիրության ժամանակ։

Many groups of scientists are developing robots today, and some manage to achieve very, very impressive results. Recently, scientists at Cornell University created microscopic robots equipped with a rudimentary "brain" that allows them to move around autonomously.
Now another group of scientists has developed a goalkeeper robot that, like a goalkeeper in soccer, can detect an object flying at high speed and move to the right place to defend the goal.
Another team has developed a robotic crab that can bury itself in a loose medium.
Developed by scientists from the U.S. and Canada, the robotic goalkeeper Mini Cheetah was more effective than many professional goalkeepers in soccer. Goalkeepers in the English Premier League reflect about 80% of shots at goal, while Mini Cheetah repelled 87.5%.
The task of the robot was to detect a flying object in a fraction of a second, calculate its flight path and move to where it can defend the goal. The gate, by the way, was 1.5 meters wide and 0.9 meters high, and was hit from a distance of about 4 meters. Another Mini Cheetah robot or a human "played" against the robot, and in both cases it successfully repelled the attacks.
The robot could move horizontally to intercept the ball, but could also crouch and even jump. After a successful repulsion, it had to return to its starting position on four "legs" without losing its balance.
A new robot EMBUR (EMerita BUrrowing Robot) was created by scientists at the University of California, Berkeley, based on the analog of a sea crab. Like the Emerita analoga crab, the new robot can bury itself in a loose medium using its limbs.
The robot has four limbs with a retractable metal rod inside and fabric attached to it. "Joints" of the limbs are covered with a rubber membrane to keep the loose material from getting inside when the robot buries itself.
So, when the robot crab finds itself in a loose medium, its leg extends, the fabric attached to the rod is stretched and begins to pick up sand and move around in it.
Scientists say this robot could be used to assess soil composition in agriculture, as well as a variety of other applications. Since NASA also participated in the funding of this project, it can be assumed that such a robot could also be useful during the exploration of other planets.