ԱՄՆ-ում ստեղծում են բիթքոյնի ֆերմա, որը սնուցվելու է անմիջապես ատոմակայանից
Մոտ ապագայում ԱՄՆ-ում կգործարկվի բիթքոյնի առաջին ֆերման, որը սնուցվելու է  անմիջապես ատոմակայանից։ Փորձագետները հուսով են, որ նման ֆերման էկոլոգիապես ավելի մաքուր կլինի և կնվազեցնի ածխաթթու գազի արտանետումները մթնոլորտ:
Մայնինգով կզբաղվի TeraWulf բիթքոյն ընկերությունը՝ տվյալների կենտրոնի նոր հարթակում, որը կառուցել է Cumulus Data ընկերությունը Փենսիլվանիայի Susquehanna Steam Electric Electric Station ատոմակայանի հարևանությամբ:
Մինչև վերջերս բիթքոյնը համարվում էր ամենաոչէկոլոգիական կրիպտոարժույթներից մեկը. որոշ գնահատականների համաձայն՝ բիթքոյնի մայնինգն արտադրում է գլոբալ CO₂ արտանետումների մոտ 0,1%-ը, և այս կրիպտոարժույթի ստեղծման պահից մինչև 2022 թ․ սեպտեմբերի 21-ը դրա մայնինգը հանգեցրել է 199,65 մլն տոննա ածխաթթու գազի համարժեք արտանետումների:
Երբ Ethereum-ի մայնինգի ալգորիթմը proof-of-work-ից փոխեցին proof-of-stake-ի, դա հանգեցրեց CO2-ի արտադրության 99%-ով կրճատմանը և ևս մեկ անգամ ընդգծեց բիթքոյնի ոչէկոլոգիական լինելը: Դրանից հետո շատերը, իհարկե, սկսեցին հասկանալ, որ ինչ-որ բան պետք է անել բիթքոյնի հետ: Այնուամենայնիվ, քիչ հավանական է, որ այս կրիպտոարժույթը գնա նույն ուղով, ինչ Ethereum-ը, հետևաբար, անհրաժեշտ է մայնինգի համար ավելի շատ «կանաչ» էներգիայի աղբյուրներ փնտրել, որոնք ներառում են արևային և հողմային էլեկտրակայաններ, ինչպես նաև ատոմակայաններ:
Բիթքոյնները, որոնք կստացվեն ատոմակայանի հետ անմիջական կապ ունեցող TeraWulf-ը ֆերմայից, ըստ որոշ գնահատականների, բավականին մոտ կլինեն ածխածնի զրոյական արտանետումների աստիճանին: Բայց կան այլ հաշվարկներ, որոնց համաձայն՝ CO2 արտանետումների առումով ատոմային էներգիան մոտավորապես համեմատելի է վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների հետ։ Փորձագետները բացատրում են, որ քիչ հավանական է, որ լինեն էներգիայի աղբյուրներ, որոնք լիովին զերծ են ջերմոցային գազերի արտանետումներից, քանի որ սարքավորումների և լոգիստիկայի արտադրությունը ինչ-որ կերպ կուղեկցվի ածխաթթու գազի արտանետումներով։ Այնուամենայնիվ, այս արտանետումները իսկապես շատ ավելի քիչ կլինեն, քան կրիպտոարժույթների մայնինգի ավելի ավանդական մոտեցումների դեպքում:

US is creating bitcoin farm powered directly by nuclear power plant
In the near future the first bitcoin farm will be launched in the U.S., which will be powered directly from the nuclear power plant. Experts hope that such farm will be more environmentally friendly and will reduce carbon dioxide emissions.
Bitcoin company TeraWulf will mine on a new data center platform built by Cumulus Data near the Susquehanna Steam Power Plant in Pennsylvania.
Until recently, Bitcoin was considered one of the least environmentally friendly cryptocurrencies. By some estimates, Bitcoin mining produces about 0.1 percent of the world's CO₂ emissions, and from its creation until 2022. As of September 21, its mining has resulted in 199.65 million tons of carbon dioxide equivalent emissions.
When Ethereum's mining algorithm was changed from proof-of-work to proof-of-share, this resulted in a 99% reduction in CO2 production and once again highlighted Bitcoin's environmental nature. After this, of course, many people began to realize that something had to be done about Bitcoins. However, it is unlikely that this cryptocurrency will follow the same path as Ethereum, so we need to look for greener energy sources for mining, which include solar and wind power plants, as well as nuclear power plants.
According to some estimates, the bitcoins that would come from the TeraWulf farm, which has a direct connection to a nuclear power plant, would be fairly close to zero carbon emissions. But there are other calculations that say nuclear power is roughly comparable to renewable energy sources in terms of CO2 emissions. Experts said that it is unlikely that there will be energy sources that are completely free of greenhouse gas emissions, since the production of equipment and logistics will be accompanied by carbon dioxide emissions in one way or another. However, these emissions will indeed be much lower than in more traditional approaches to cryptocurrency mining.