Սնանկացում այլևս չի սպառնում․ Twitter-ը կփակի Սակրամենտոյի տվյալների կենտրոնը, արտահոսել է սոցցանցի 400 մլն օգտատիրոջ տվյալ
26 դեկտեմբերի, 2022  20:44
Twitter-ին անխուսափելի սնանկությունն այլևս չի սպառնում, սակայն բիզնեսը փրկելու համար դեռ շատ անելիք կա։ Այսպիսի հայտարարություն է արել ընկերության նոր ղեկավար և սեփականատեր Իլոն Մասկը, ում ղեկավարած ընկերությունը նախատեսում է փակել տվյալների հիմնական կենտրոններից մեկը։ Միևնույն ժամանակ, հաքերներից մեկը հրապարակել է Twitter-ի 400 մլն օգտատերերի տվյալները։
Մասկը նախկինում ասել էր, որ «Twitter-ը ողջ արագությամբ գնում է դեպի սնանկացում», և օրական կորուստները կարող են հասնել մինչև 4 միլիոն դոլարի: Սակայն ավելի ուշ՝ շաբաթ PayPal-ի իր գործընկերներից մեկի՝ Դեյվիդ Սաքսի փոդքասթին հյուրընկալվելիս, նա նշել է, որ արդեն հաջողվել է ընկերության ծախսերը կառավարելի դարձնել, և այժմ արդեն ընկերությունը ողջ արագությամբ չի գնում դեպի սնանկություն։ Մասկի խոսքով՝ «ընդհանուր առմամբ ամեն ինչ ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում»։
Մասկը Twitter-ը ձեռք է բերել 2022 թ․ հոկտեմբերին, որից հետո ընկերությունը դեռ 13 միլիարդ դոլարի պարտք ունի։ Առաջին իսկ օրերից Մասկն սկսեց ակտիվորեն կրճատել անձնակազմը և ծախսերը։ Նա Twitter-ի գլխավոր գրասենյակի ազատված գրասենյակային տարածքը վերածել է «հյուրանոցի», որտեղ մնացած աշխատակիցները կարող են գիշերել և հանգստանալ։
Դեկտեմբերի սկզբին Մասկը վաճառեց Tesla-ի՝ իրեն պատկանող մոտ 3,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ բաժնետոմսեր՝ դա անվանելով «անվտանգության բարձիկ» Twitter-ի համար: Սակայն ընկերության բաժնետոմսերի գնի կտրուկ անկումից հետո նա խոստացել է մինչեւ 2024 թ․ այլեւս չվաճառել իր բաժնետոմսերը։
Twitter-ի տվյալների 3 հիմնական կենտրոններից մեկը կփակվի
Ծախսերի հետագա կրճատման շրջանակում ընկերությունը ​​նախատեսում է փակել Սակրամենտոյի տվյալների կենտրոնը՝ Twitter-ի տվյալների երեք հիմնական կենտրոններից մեկը: Նախատեսվում է նաեւ կրճատել ընկերության գրասենյակը Ատլանտայում։
Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ տվյալների կենտրոնը Սակրամենտոյում կփակվի 2023 թ․ հունվարին, այս կենտրոնի գործառույթներն այսուհետ կիրականացնի Պորտլենդի կենտրոնը (Օրեգոն)։ Ատլանտայում (Ջորջիա) գտնվող երրորդ հիմնական կենտրոնի սարքավորումների մի մասը նույնպես նախատեսվում է անջատել։
Դեռ պարզ չէ, թե արդյոք մնացած սերվերները կկարողանան հաղթահարել այդ ծանրաբեռնվածությունը: Փորձագետները մտավախություն ունեն, որ նման նախաձեռնությունները կհանգեցնեն ծառայությունների խափանումների, իսկ ընկերության ծառայությունների հուսալիության ու մատչելիության հետ կապված իրավիճակը կվատթարանա:
Նշենք, որ Twitter-ն օգտագործում է ոչ միայն իր սեփական տվյալների կենտրոնները, այլև Amazon Web Services և Google Cloud Platform ընկերությունների ամպային ռեսուրսները, սակայն նրանց հետ համագործակցության պայմանները նույնպես նախատեսվում է վերանայել՝ դարձյալ ծախսերի խնայողության շրջանակում։
Հաքերը 400 մլն օգտատիրոջ մասին տեղեկություններով տվյալների բազա է հրապարակել
Վերջերս անհայտ մի հաքեր ֆորումներից մեկում հրապարակել էր Twitter-ի 400 միլիոն օգտատերերի տվյալներ։ Որպես տվյալների իսկության ապացույց՝ նա տրամադրել էր դրանից մի փոքր հատված՝ ներառյալ 1000 օգտատերերի, այդ թվում՝ Ethereum կրիպտոարժույթի ստեղծող Վիտալիկ Բուտերինի, Apple-ի հիմնադիր Սթիվ Վոզնյակի, միլիարդատեր Մարկ Կուբանի, կիբերանվտանգության մասնագետ Բրայան Քրեբսի և շատ այլ հայտնի դեմքերի մասին տեղեկություններ։ Տեղեկատվական անվտանգության անկախ մասնագետները հաստատել են արտահոսած տվյալների իսկությունը։
Հաքերն իր գրառման մեջ շանտաժի է ենթարկում Իլոն Մասկին և առաջարկում, որ նա շտապ գնի տվյալները և խուսափի դատական ​​գործերից ու տուգանքներից, քանի դեռ մեկ ուրիշը չի գնել դրանք։ Վաճառողը նաև չի նշել տվյալների բազայի գինը. նա դեռ սպասում է շահագրգիռ կողմերի առաջարկներին:
Մասկը և Twitter-ը պաշտոնապես դեռ չեն արձագանքել հաքերի սպառնալիքներին։
Նշենք, որ արտահոսած տեղեկությունների հրապարակման դեպքում Twitter-ին ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի կարգավորող մարմինների կողմից բազմամիլիոնանոց տուգանքներ կարող են սպառնալ։ Մասնավորապես, Եվրամիությունում Twitter-ը կարող է տուգանվել իր տարեկան շրջանառության մինչև 4%-ի չափով։
Հիշեցնենք, որ վերջերս չարագործները հաքերային ֆորումում հրապարակել էին Twitter-ի ավելի քան 5,4 միլիոն օգտահաշիվներից 2021 թ. դեկտեմբերին գողացված տվյալները:

Неизбежное банкротство Twitter уже не грозит, однако еще многое предстоит сделать для спасения бизнеса. С таким заявлением выступил новый глава и владелец компании Илон Маск.
Ранее Маск горовил, что «Twitter на полной скорости движется к банкротству», и ежедневные потери могут достигать $4 млн. Позже, в ходе субботнего выступления в подкасте с одним из своих соратников по PayPal Дэвидом Саксом (David Sacks) он отметил, что расходы компании удалось взять под контроль, и теперь она уже не движется к банкротству на полной скорости. По словам Маска, «в целом, все движется в нужном направлении».
Маск приобрел Twitter в октябре 2022 года, после чего компания осталась с долговыми обязательствами на сумму $13 млрд. С первых же дней Маск начал активно сокращать штат и урезать расходы в рамках компенсационных пакетов. Высвободившиеся офисные помещения в штаб-квартире Twitter он переоборудовал под «гостиницу», где оставшиеся сотрудники могут ночевать и отдыхать.
В начале декабря Маск продал некоторое количество принадлежащих ему акций Tesla на сумму $3.6 млрд, назвав это своего рода «подушкой безопасности» для Twitter. Однако после резкого падения цен на акции компании он пообещал до 2024 года больше не продавать своих акций.
Один из трех основных дата-центров Twitter закроют
В рамках дальнейшего сокращения расходов планируется закрыть дата-центр в Сакраменто – один из трех основных дата-центров Twitter. Также планируется сократить присутствие компании в Атланте.
По данным СМИ, дата-центр в Сакраменто закроют в январе 2023 года, а его нагрузку перенесут на площадку в Портленде (Орегон). Часть оборудования в третьем основном дата-центре, расположенном в Атланте (Джорджия), также планируется отключить.
Пока не ясно, справятся ли оставшиеся серверы с нагрузкой. Специалисты опасаются, что подобные инициативы приведут к возникновению сбоев в работе сервиса, и ситуация с надежностью и доступностью сервисов компании ухудшится.
Отметим, что Twitter использует не только собственные дата-центры, но и облачные ресурсы AWS и Google Cloud Platform, однако условия сотрудничества с ними также планируется пересмотреть – опять-таки в рамках экономии средств.
Хакер слил базу данных с информацией 400 млн пользователей
Недавно неизвестный хакер выложил на форуме с утечками данные 400 млн пользователей Twitter. В качестве подтверждения подлинности данных продавец предоставил их небольшой фрагмент, включающий информацию 1000 пользователей, в числе которых – создатель криптовалюты Ethereum Виталик Бутерин, основатель Apple Стив Возняк, миллиардер Марк Кьюбан, специалист по кибербезопасности Брайан Кребс и многие другие известные личности. Независимые спецалисты по информационной безопасности подтвердили подлинность слитых данных.
Хакер в своем посте шантажирует Илона Маска и предлагает ему срочно выкупить данные и избежать судебных исков и штрафов, пока информацию не купил кто-нибудь другой. Стоимость базы данных продавец не указал: пока он ожидает предложений от заинтересованных сторон.
На угрозы хакера Маск и Twitter пока официально не отреагировали.
Отметим, что в случае обнародования информации по утечке Twitter могут грозить многомиллионные штрафы от регуляторов в США и ЕС. В частности, в Евросоюзе с Twitter могут взыскать до 4% от годового оборота компании.
Напомним, что недавно злоумышленники выложили на хакерском форуме украденные еще в декабре 2021 года данные более 5,4 миллиона аккаунтов Twitter.