Twitter-ի վերջը մո՞տ է․ Մասկի վերջնագրից հետո աշխատողները զանգվածաբար հեռանում են, ընկերության գրասենյակները ժամանակավորապես փակվել են
18 նոյեմբերի, 2022  10:20
Իլոն Մասկի վերջնագիրը, որը նախօրերին ուղարկվել էր Twitter-ի աշխատակիցներին, կարծես թե չունեցավ այն ազդեցությունը, որն ակնկալում էր դրա հեղինակը։ Աշխատակիցները, որոնց առաջարկվել էր կա՛մ «երկար ժամեր և բարձր ինտենսիվությամբ» աշխատել, կա՛մ աշխատանքից ազատվել, սկսել են զանգվածաբար լքել ընկերությունը։
Ավելին, ընկերության գրասենյակները անհայտ պատճառով փակել են մինչև նոյեմբերի 21-ը։  Ենթադրվում է, որ ղեկավարությունը մտավախություն ունի, որ տեղի ունեցածի ֆոնին աշխատակիցները կարող են սաբոտաժի ենթարկել աշխատանքը:
Ինչպես հայտնում է BBC-ն, Twitter-ի աշխատակիցները նոր նամակ են ստացել ղեկավարությունից, որում ասվում է, որ ընկերության գրասենյակային շենքերը ժամանակավորապես փակ կլինեն մինչև նոյեմբերի 21-ը, իսկ աշխատակիցների բեյջերն այդ ընթացքում կապաակտիվացվեն, փաստացի նրանք չեն կարող մուտք գործել գրասենյակ։
Նամակում ղեկավարությունը աշխատակիցներին նաև խնդրում է շարունակել հետևել ընկերության քաղաքականությանը և զերծ մնալ ընկերության գաղտնի տեղեկությունները սոցիալական ցանցերում, մամուլում կամ որևէ այլ տեղ քննարկելուց։
twitter-letter
Twitter-ի համակարգող խմբագիր Զոի Շիֆերը նույնպես հայտնել է գրասենյակների ժամանակավոր փակման մասին։ Նա նաև հավելել է, որ «Իլոն Մասկը և նրա թիմը վախենում են, որ աշխատակիցները պատրաստվում են սաբոտաժի ենթարկել ընկերությունը։ Բացի դրանից, նրանք դեռ փորձում են պարզել, թե Twitter-ի որ աշխատակիցներին պետք է ազատեն աշխատանքից»:
Reuters գործակալության տվյալներով՝ Մասկի երեկվա վերջնագրից հետո մոտ 180 աշխատակից մասնակցել է Blind հավելվածում նոր գլխավոր տնօրենի կազմակերպած «հարցմանը» (նրանք, ովքեր համաձայն են աշխատել «երկար ժամեր և բարձր ինտենսիվությամբ» պետք է սեղմեին «այո»)։ Մասնակիցների առնվազն 42%-ը որոշել է լքել ընկերությունը։ Եվ միայն 7%-ն է համաձայնել աշխատել «երկար ժամեր և բարձր ինտենսիվությամբ»։
Ինչպես տեղեկացնում է The Verge պարբերականը, Twitter-ում մնացող և ընկերությունից հեռացող աշխատակիցներն ասում են, որ հաշվի առնելով վերջին կրճատումների մասշտաբները, կարելի է ակնկալել, որ «Twitter-ը շուտով կսկսի փլուզվել»: Աշխատակիցների (նույնիսկ շատ փորձագետների) կարծիքով՝ այդքան մեծ թվով դժգոհ աշխատակիցների հեռանալու հետևանքները կարող են սարսափելի լինել, և ընկերության համար շատ դժվար կլինի վերականգնվել, անկախ նրանից, թե որքան «քրտնաջան» կաշխատեն նրանք, ովքեր կմնան ընկերությունում։
Սկզբում ընկերությունն ուներ մոտ 7500 աշխատակից, որոնցից 3700-ին Մասկը կրճատեց Twitter-ը գնելուց անմիջապես հետո։ Բացի դրանից, Մասկը աշխատանքից հեռացրել է իրեն բացահայտ քննադատող աշխատակիցներին։ Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Slack կորպորատիվ մեսենջերում քննադատական ​​հայտարարությունների համար արդեն աշխատանքից ազատվել է առնվազն 10 մարդ։ Թվում է, թե նույնիսկ ընկերության ղեկավարությունն առայժմ չգիտի, թե այս պահին քանի աշխատակից է մնացել Twitter-ում։ Իսկ թե ինչպես են նրանք կարողանալու կատարել աշխատանքի այն ծավալը, որն ի սկզբանե կատարել է 7500 մարդ, նույնպես անհասկանալի է։
Ֆինանսական խնդիրներ ընկերությունը նույնպես ունի. այն պահից ի վեր, երբ Իլոն Մասկը գնեց Twitter-ը, շատ խոշոր գովազդատուներ (L'Oréal, General Motors և այլն) դադարեցրին գովազդը այս սոցցանցում, և դա, ինչպես հայտնում է dw.com-ը, հանգեցրել է եկամուտների նվազմանը, ինչպես և ակնկալվում էր։
Պատահական չէ, որ շատ աշխատակիցներ ասում են, որ այն, ինչ տեղի է ունենում ընկերությունում, նման է «վերջի սկզբին», իսկ ինքը՝ Twitter-ը, հիմա նրանց հիշեցնում խորտակվող «Տիտանիկ»-ի մասին:

The ultimatum Elon Musk sent to Twitter's staff the day before did not seem to have quite the effect its author expected. Employees who were offered to work "long hours and high intensity" or to quit their jobs began to quit en masse.
Moreover, the company's offices were closed till November 21 for an unknown reason: there is a speculation that the management is afraid that employees may sabotage their work against the background of the recent events.
According to BBC, Twitter employees received a new letter saying that the company's office buildings will be temporarily closed until November 21 and employee badges will be deactivated.
The letter also asked employees to continue to abide by company policy and refrain from discussing confidential company information on social media, in the press or elsewhere.
Twitter Managing Editor Zoe Schiffer also said the offices were temporarily closed. She also added that "Elon Musk and his team are terrified employees are going to sabotage the company. Also, they're still trying to figure out which Twitter workers they need to cut access for."
According to Reuters, after Musk's ultimatum yesterday, about 180 employees took part in a "survey" organized by the Blind app, of which at least 42% decided to leave the company. And only 7% agreed to work "long hours and high intensity."
According to The Verge, remaining and departing Twitter employees say that, given the scale of the recent layoffs, we can expect "Twitter to start breaking down soon." According to employees - and many experts - the consequences of so many disgruntled employees leaving could be dire, and the company will have a very hard time recovering, no matter how "hardcore" will work those who will choose to stay.
The company originally had about 7,500 employees, of which Musk laid off 3,700 when he barely bought Twitter. In addition, Musk fired employees who openly criticized him. As the media reports, at least 10 people were fired for their critical statements in the corporate messenger Slack. It seems that even the company's management does not know how many employees remain at Twitter at the moment. And it is also unclear how they will cope with the volume of work, which was initially performed by 7,500 people.
The company's finances are also in trouble: since Elon Musk bought Twitter, many major advertisers (L'Oréal, General Motors and others) have decided to stop placing ads on it, and this, according to dw.com, has predictably led to a decrease in revenue.
It is no coincidence that many employees say that what is happening at the company looks like "the beginning of the end," and Twitter itself now reminds them of the sinking Titanic.