Microsoft-ն Apple-ից խլել է աշխարհի ամենաթանկ ընկերության տիտղոսը
Microsoft-ը կրկին դարձել է աշխարհի ամենաթանկ հանրային ընկերությունը՝ առաջ անցնելով Apple-ից: Windows-ը ստեղծած ընկերության բաժնետոմսերը հինգշաբթի թանկացել են 1%-ով, ինչի շնորհիվ դրա շուկայական արժեքն աճել է մինչև 2,875 տրիլիոն դոլար, մինչդեռ Apple-ի բաժնետոմսերը, ընդհակառակը, նվազել են գրեթե 1%-ով՝ գնահատվելով 2,871 տրիլիոն դոլար:
Microsoft-ի հաջողությանը նպաստել է արհեստական ​բանականության շուկայում բումը, որը պայմանավորված է OpenAI ընկերության (Microsoft-ը մեծ ներդրումներ է OpenAI-ում) ստեղծած ChatGPT չատբոտի հսկայական տարածվածությամբ։ 2022-ի վերջին իր մեկնարկից ի վեր ChatGPT-ն շարունակ աճում է առ այսօր: Ավելին, Microsoft-ը դարձել է այս նախագծի հիմնական շահառուներից մեկը։
Apple-ն ինչ-որ առումով դուրս մնաց արհեստական ​բանականության ոլորտի մրցակցությունից։ Բացի այդ, ընկերության կապիտալիզացիայի վրա բացասաբար են ազդել iPhone-ի վաճառքի նվազման հետ կապված մտահոգությունները, հատկապես Չինաստանում, ինչը հանգեցրել է Wall Street-ի որոշ վերլուծաբանների կողմից ընկերության բաժնետոմսերի հեռանկարների գնահատականի նվազմանը:
Apple-ի և Microsoft-ի մրցակցությունը սկիզբ է առել 1980-ականներից, երբ Apple-ը մեղադրեց Windows արտադրողին իր MacOS-ի շատ տարրեր գողանալու մեջ: 1990-ականների սկզբին Apple-ը պարտվեց Windows-ի դեմ հեղինակային իրավունքի հայցում, ինչը ճանապարհ հարթեց Microsoft-ի համար՝ տասնյակ տարիներ շարունակ առաջնորդը լինելու համակարգիչների ծրագրային ապահովման շուկայում:
iPhone-ի հաջողությունը Apple-ին թույլ տվեց 2010-ին շուկայական արժեքով վերջնականապես առաջ անցնել Microsoft-ից, դիրք, որը նա պահպանեց մի քանի տարի: Microsoft-ը կարճ ժամանակով առաջատարն էր Apple-ից 2020 և 2021 թվականներին COVID-19 համաճարակի ժամանակ՝ շնորհիվ ամպային հաշվարկների ոլորտում իր ամուր դիրքի, հեռավար աշխատանքի բումի պայմաններում, մինչդեռ Apple-ը պայքարում էր iPhone-ի արտադրության հետ կապված խնդիրները վերացնելու համար։ Այնուամենայնիվ, ամեն անգամ Apple-ը վերականգնում էր առաջին տեղը շուկայական արժեքով խոշորագույն ընկերությունների վարկանիշում։
Մինչ Microsoft-ը կենտրոնացել է արհեստական բանականության տեխնոլոգիան իր արտադրանքներում ներառելու վրա, Apple-ը հույսեր է կապում հաջորդ ամիս իր խառը իրականության Vision Pro սարքի թողարկման հետ՝ նոր հնարավորություններով «տարածական հաշվարկների» նոր դարաշրջան սկսելու համար:

В четверг Microsoft вновь стала самой дорогой публичной компанией в мире, сместив с первого места компанию Apple. Акции разработчика Windows выросли в цене в начале торгов примерно на 1%, благодаря чему его рыночная стоимость увеличилась до $2,87 трлн, в то время как акции «яблочной» компании из Купертино, наоборот, упали почти на 1%.
Успеху Microsoft способствовал бум на рынке искусственного интеллекта, вызванный огромной популярностью чат-бота ChatGPT от компании OpenAI, в которую Microsoft немало инвестировала. Данный сервис непрерывно растёт с момента запуска в конце 2022 года и продолжается в наступившем году. Причём Microsoft стала одним из главных бенефициаров этого проекта.
Apple осталась в стороне от всплеска на рынке искусственного интеллекта. К тому же, негативно на её капитализации сказались опасения по поводу снижения продаж iPhone, особенно в Китае, что привело к снижению оценки перспективности её акций некоторыми аналитиками Уолл-стрит.
Соперничество Apple и Microsoft берёт начало в 1980-х годах, когда Apple обвинила производителя Windows в краже множества элементов её MacOS. Apple проиграла громкий иск об авторских правах, направленный против Windows, в начале 1990-х годов, что открыло Microsoft путь к лидерству на рынке софта для ПК на десятилетия.
Успех iPhone позволил Apple, наконец, обогнать Microsoft по рыночной стоимости в 2010 году, и эту позицию она сохраняла в течение нескольких лет. В 2020 и 2021 годах во время пандемии COVID-19 компания Microsoft ненадолго опережала Apple благодаря сильным позициям в области облачных вычислений на фоне бума удалённой работы, в то время как Apple столкнулась с проблемами в производстве iPhone из-за приостановки заводов и проблем с поставками. Однако каждый раз Apple возвращала себе первое место в рейтинге крупнейших компаний по рыночной стоимости.
В то время как Microsoft сосредоточилась на внедрении технологий искусственного интеллекта в свои продукты, Apple возлагает надежды на то, что запуск гарнитуры смешанной реальности Vision Pro в следующем месяце откроет новую эру "пространственных вычислений" с новыми возможностями.