Իլոն Մասկը ցանկանում է X-ում ֆինանսական ծառայությունները ավելացնել և սոցցանցը դարձնել ֆինանսական կենտրոն
27 հոկտեմբերի, 2023  17:20
Միլիարդատեր, X սոցցանցի սեփականատեր Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ մտադիր է X սոցիալական ցանցում ավելացնել ֆինանսական ծառայություններ և այն դարձնել ֆինանսական կենտրոն, ինչը թույլ կտա «կառավարել այն ամենը, ինչ կապված է գումարի հետ», գրում է The Verge-ը։
Մասկն այս մասին ասել է հինգշաբթի X-ի աշխատակիցների հետ կոնֆերանսի ժամանակ՝ նշելով, որ մարդիկ կզարմանան, թե «որքան հզոր է այն»: Նրա խոսքով՝ սոցցանցում նոր գործառույթները պետք է հայտնվեն մինչև 2024-ի վերջ։
«Երբ ես խոսում եմ վճարումների մասին, ես իսկապես նկատի ունեմ ինչ-որ մեկի ամբողջ ֆինանսական կյանքի մասին,- ասել է Մասկը,- Դա կլինի մեր հարթակում։ Գումար, արժեթղթեր կամ ինչ-որ այլ բան»:
Մասկը նաև նշել է, որ սոցցանցի օգտատերերին նույնիսկ բանկային հաշիվ պետք չի լինի։ «Ես շոկի մեջ կլինեմ, եթե մենք դա չհասցնենք մինչև հաջորդ տարվա վերջ»,- հավելել է նա։
X-ի գլխավոր տնօրեն Լինդա Յակկարինոն ևս հաստատել է, որ այդ գործառույթները սոցցանցում կհայտնվեն մինչև 2024-ի վերջ։
Ընկերությունը ներկայումս աշխատում է ամբողջ Միացյալ Նահանգներում ֆինանսական ծառայություններ իրականացնելու արտոնագրեր ձեռք բերելու վրա, որպեսզի կարողանա նման ծառայություններ առաջարկել օգտատերերին: Մասկը հանդիպման ժամանակ աշխատակիցներին ասել է, որ մնացած անհրաժեշտ թույլտվությունները հույս ունի ստանալ «առաջիկա մի քանի ամիսների ընթացքում»:
Ինչպես պարզվում է, Մասկը դեռ շատ տարիներ առաջ է հղացել ֆինանսական հարթակ ստեղծելու գաղափարը: «X/PayPal արտադրանքի ճանապարհային քարտեզն իրականում գրել ենք ես և Դեյվիդ Սաքսը (PayPal-ի ներդրողներից մեկը) 2000-ի հուլիսին»,- ասել է Մասկը X սոցցանցի աշխատակիցների հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ:
«Եվ ինչ-ինչ պատճառներով PayPal-ը, որը դարձավ eBay-ը, ոչ միայն չիրականացրեց ցուցակի մնացած մասը, այլ իրականում հետ կանգնեց մի շարք հիմնական գործառույթներից, ինչը պարզապես խենթություն է: Այսպիսով, PayPal-ը իրականում ավելի քիչ հասուն արտադրանք է, քան այն, որը մենք մտածել էինք 2000-ի հուլիսին, այսինքն՝ 23 տարի առաջ»,- ասել է Իլոն Մասկը:

Илон Маск планирует превратить социальную сеть X в финансовый центр, который будет "управлять всем, что связано с деньгами в вашей жизни". Об этом сообщает издание The Verge.
Маск высказал свои намерения в ходе телефонной конференции с сотрудниками X, подчеркнув, что нововведения удивят людей "насколько это мощно". По его планам, новые функции должны стать доступными в социальной сети к концу 2024 года.
"Когда я говорю о платежах, я на самом деле имею в виду всю чью-то финансовую жизнь", - заявил Маск. "Это будет на нашей платформе. Деньги, ценные бумаги или что-то ещё". Он также отметил, что пользователи не будут нуждаться в наличии банковского счета.
Генеральный директор X, Линда Яккарино, сообщила, что новые функции станут доступны к концу 2024 года. Маск выразил уверенность в том, что они будут реализованы в указанные сроки.
В настоящее время компания работает над получением лицензий для переводов денег на всей территории США, чтобы предоставлять финансовые услуги. Маск также подчеркнул, что надеется получить остальные необходимые разрешения для X в "ближайшие несколько месяцев".
Оказалось, что идея создания финансовой платформы в X была задумана Маском много лет назад. "Дорожная карта продукта X/PayPal была написана мной и Дэвидом Саксом, одним из инвесторов PayPal, фактически в июле 2000 года", - рассказал Маск сотрудникам.
"И по какой-то причине PayPal, став частью eBay, не только не реализовала остальную часть списка, но также фактически отказалась от ряда ключевых функций, что, на мой взгляд, просто безумие. Поэтому PayPal фактически является менее совершенным продуктом, чем тот, который мы представили в июле 2000 года, 23 года назад".