Սպասվող տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում իրենց աշխատողներին կրճատող ընկերությունների շարքին են ավելացել նաև Disney-ն ու Boeing-ը։ Առաջինը նախատեսում է կրճատել մոտ 2000 աշխատակցի, երկրորդը՝ 7000-ի։
Boeing
Ամերիկյան Boeing ընկերությունը 2023 թ․ նախատեսում է կրճատել մոտ 2000 աշխատակցի։
Ինչպես գրում է Seattle Times թերթը, կրճատումները հիմնականում կվերաբերեն ֆինանսների և կադրերի բաժնի աշխատակիցներին։ Փոխարենը, ընկերությունը նախատեսում է աշխատանքի ընդունել ավելի շատ արտադրական բաժինների աշխատողների և ինժեներների, ինչը ղեկավարության կարծիքով՝ կօգնի խթանել Boeing-ի «զգալի աճն» այս տարի, հատկապես Փյուջետ Սաունդ տարածաշրջանում:
Աշխատանքից ազատվող աշխատակիցների գործառույթների մի մասը կփոխանցվի Հնդկաստանում գտնվող Tata Consulting Services ընկերությանը։
Disney
Disney մեդիակոնգլոմերատը նույնպես ծրագրում է զանգվածային վերակազմավորում, որը կհանգեցնի 7000 աշխատատեղերի կորստի՝ ընկերության համաշխարհային աշխատուժի մոտ 3,6%-ը։ Ընկերության ղեկավարության կարծիքով՝ դա թույլ կտա 5,5 միլիարդ դոլար խնայել:
Ինչպես տեղեկացնում է The Guardian-ը, ընկերության գործադիր տնօրեն Բոբ Իգերը ծախսերի կրճատման ծրագիրը ներդրողներին ներկայացրել է ֆինանսական հաշվետվության հրապարակման ժամանակ։ Ըստ հաշվետվության՝ ընկերության զուտ շահույթը կազմում է 1,28 մլրդ դոլար, ինչը ցածր է վերլուծաբանների 1,43 մլրդ դոլար կանխատեսումից։
Meta
Meta Platforms-ը աշխատանքից ազատում է 11,000 մարդու՝ կորպորացիայի աշխատակիցների մոտ 13%-ը: Այժմ, ինչպես պարզվում է, կարող են կրճատվել նաև միջին օղակի մենեջերները, որոնց կառաջարկվի կա՛մ անցնել կոնկրետ աշխատանքային պարտականությունների, կա՛մ լքել ընկերությունը։
Ինչպես գրում է Bloomberg-ը, ղեկավարելու և վերահսկելու փոխարեն միջին օղակի մենեջերներից շատերին այժմ առաջարկում են կոդ գրել, նախագծել, կատարել հետազոտություն և այլն։ Meta-ի որոշ աշխատակիցներ կարծում են, որ այս փոփոխություններն անհրաժեշտ են և ճիշտ, քանի որ նրանց խոսքով՝ ընկերությունում կան մի քանի թիմեր, որոնք աշխատում են նմանատիպ խնդիրների վրա, ինչպես նաև ղեկավարներ, որոնք վերահսկում են միայն մեկ կամ երկու աշխատակցի:

Новая волна сокращений в крупных компаниях: Увольнения планируют также Disney и Boeing, а Meta начала сокращать менеджеров среднего звена
9 февраля, 2023  21:33
В список компаний, сокращающих штат в условиях ожидаемого экономического кризиса, вошли также Disney и Boeing. Первая планирует сократить около 2000 сотрудников, вторая — аж 7000.
Boeing
В 2023 году американская авиастроительная компания Boeing планирует сократить около 2000 сотрудников.
Как сообщает газета Seattle Times, сокращения в основном коснутся работников финансового департамента и отдела кадров. Вместо них планируется нанять больше производственных рабочих и инженеров, что, по мнению руководства компании, поможет обеспечить «значительный рост» Boeing в этом году, особенно в регионе Пьюджет-Саунд.
Часть функций, выполняемых сотрудниками, которые подвергнутся сокращению, передадут на аутсорсинг компании Tata Consulting Services в Индии.
Disney
Медиаконгломерат Disney также планирует масштабную реструктуризацию, в результате которой работу потеряют 7000 человек — около 3.6% глобальной рабочей силы компании. По словам руководства компании, это позволит сэкономить 5,5 млрд долларов.
Как сообщает The Guardian, генеральный директор Боб Айгер изложил инвесторам план по сокращению расходов в ходе публикации финансового отчета, согласно которому, чистая прибыль компании составила 1,28 млрд долларов, что ниже оценок аналитиков в 1,43 млрд долларов.
Meta
В Meta Platforms сокращают 11 000 человек – примерно 13% сотрудников корпорации. Теперь, как оказалось, под сокращения могут попасть также менеджеры среднего звена, которым предложат либо переключиться на выполнение конкретных рабочих обязанностей, либо покинуть компанию.
Как пишет Bloomberg, вместо руководства и контроля теперь большинству менеджеров среднего звена предлагают писать код, проектировать, проводить исследования и т.д. Некоторые сотрудники Meta считают эти изменения необходимыми и правильными, поскольку в компании, по их словам, есть несколько команд, которые работают над схожими задачами, а также менеджеры, которые контролируют только одного или двух сотрудников.