James Webb տիեզերական աստղադիտակի օգնությամբ գիտնականներն ուսումնասիրել են մոլեկուլային ամպերի քիմիական բաղադրությունը նախքան աստղերի ձևավորումը: Տիեզերական աստղադիտակի թիմի աշխատանքի արդյունքների մասին հայտնում է Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը։
Աստղագետների միջազգային թիմը ներկայացրել է մոլեկուլային ամպի ներսում գտնվող սառցե մասնիկների մինչ օրս արված ամենամանրամասն վերլուծությունը: James Webb-ի դիտարկումները ցույց են տալիս մոլեկուլների կազմը և կոնցենտրացիան, որոնք հիմք են հանդիսանում ապագա էկզոմոլորակների և աստղերի համար:
Գիտնականներն ուսումնասիրել են Երկրից մոտ 500 լուսատարի հեռավորության վրա գտնվող Քամելեոն I-ի մոլեկուլային ամպի սառը և խիտ շրջանները: Բացի Երկրի համար բնորոշ սովորական ջրային սառույցից, հետազոտողները հայտնաբերել են մեծ թվով տարբեր մոլեկուլների սառեցված ձևեր՝ ածխածնի երկօքսիդից, ամոնիակից և մեթանից մինչև մեթանոլ (մեթիլ սպիրտ)՝ բարդ օրգանական նյութի ամենապարզ ձևը:
Բացի դրանից, հետազոտողները հայտնաբերել են օրգանական մոլեկուլների հետքեր, որոնք ավելի բարդ են, քան մեթանոլը: Թեև աստղաֆիզիկոսները դեռ չեն կարողացել ճշգրիտ որոշել, թե որոնք են այդ մոլեկուլները, սա հստակ ցույց է տալիս, որ համեմատաբար բարդ նախաբիոտիկ օրգանական մոլեկուլները փոշու և գազի ամպերում ձևավորվում են նույնիսկ աստղերի ծնունդից առաջ:
«Մեր ստացած արդյունքները պատկերացում են տալիս միջաստղային փոշու հատիկների վրա սառույցի ձևավորման սկզբնական, քիմիական մութ փուլի մասին, որոնք հետագայում կվերածվեն սանտիմետրի չափ քարերի, իսկ հետո՝ նախամոլորակային սկավառակների»,- ասել է Լեյդենի աստղադիտարանի աստղագետ և ուսումնասիրության համահեղինակ Մելիսա Մըքկլյուրը։
Գիտնականները նշում են, որ նման ցուրտ և խիտ շրջաններում ֆոնային աստղի լույսի մեծ մասն արգելափակված է։ Մոլեկուլային ամպերի բաղադրությունը ուսումնասիրելու համար հետազոտողներին անհրաժեշտ է եղել James Webb-ի զգայուն օպտիկան։ Գիտնականները հայտնաբերել և ուսումնասիրել են մոլեկուլները՝ հիմնվելով այն բանի վրա, թե որքան թույլ է աստղային լույսը կլանվում ինֆրակարմիր ալիքի որոշակի երկարություններում:
Հետազոտության հեղինակները կարծում են, որ դիտարկման արդյունքները կօգնեն ավելի լավ հասկանալ պարզ և բարդ մոլեկուլների ձևավորումը, որոնք անհրաժեշտ են շինանյութեր ստեղծելու և բնակելի էկզոմոլորակներ ձևավորելու համար:

Космический телескоп Джеймса Уэбба помог ученым обнаружить в молекулярном облаке Хамелеон I водяной лед и более сложные вещества. По словам специалистов, эти вещества имеют самую низкую температуру из когда-либо обнаруженных в подобном облаке.
Как рассказывает Европейское космическое агентство, международная группа астрономов представила самый подробный на сегодняшний день анализ частиц льда внутри молекулярного облака, находящегося на расстоянии около 630 световых лет от Земли. Благодаря наблюдениям телескопа ученые смогли раскрыть состав и концентрацию молекул, которые составляют основу будущих экзопланет и звезд.
Изучив холодные и плотные области молекулярного облака Хамелеон I, ученые помимо обычного для Земли водяного льда обнаружили замороженные формы большого количества различных молекул — от углекислого газа, аммиака и метана до метанола (метилового спирта) — простейшей формы сложного органического вещества.
Кроме того, исследователи обнаружили следы органических молекул, более сложных, чем метанол. Хотя астрофизики еще не смогли точно определить, что это за молекулы, это ясно указывает на то, что относительно сложные пребиотические органические молекулы формируются в облаках пыли и газа еще до рождения звезд.
«Наши результаты дают представление о начальной, химически темной фазе образования льда на межзвездных пылинках, которые позже превратятся в скалы сантиметрового размера, а затем — в протопланетные диски», — сказала астроном Лейденской обсерватории и соавтор исследования Мелисса МакКлюр.
По словам ученых, в таких холодных и плотных регионах блокируется большая часть света от фоновой звезды. Для изучения состава молекулярных облаков исследователям понадобилась чувствительная оптика Джеймса Уэбба. Ученые идентифицировали и изучили молекулы на основе того, насколько слабо они поглощают звездный свет на определенных длинах волн инфракрасного излучения.
Авторы исследования считают, что результаты наблюдения помогут лучше понять образование простых и сложных молекул, необходимых для создания строительных блоков и формирования обитаемых экзопланет.