Ճապոնացի գիտնականներն աշխարհում առաջին անգամ տիեզերք են ուղարկել փայտե արբանյակ, ինչը կարող է փոխել այս ոլորտում նյութերի կիրառման պրակտիկան, գրում է The New York Times-ը:
Նրանցից տարիներ են պահանջվել, որպեսզի մշակեն խորանարդաձև արբանյակը, որը տիեզերք է արձակվել է SpaceX հրթիռով՝ Ֆլորիդայի Քենեդու տիեզերական կենտրոնից։ Դեկտեմբերից սկսած՝ այն վեց ամիս կանցկացնի Երկրի ցածր ուղեծրում:
Կիոտոյի համալսարանի մի խումբ հետազոտողներ LignoSat-ի կոնցեպտը մտածել են ճապոնական Sumitomo Forestry փայտանյութ արտադրող ընկերության հետ համագործակցությամբ: Նրանց նպատակն է ստուգել, ​​թե ինչպես են վերականգնվող նյութերը, ինչպիսին է փայտը, պահպանվում տիեզերքում, որտեղ կլիմայական ծայրահեղ պայմաններ են, կան վնասակար տիեզերական ճառագայթներ և արևային էներգետիկ մասնիկներ: Բացի դրանից՝ գիտնականները հուսով են, որ նոր արբանյակը հավելյալ աղտոտիչներ չի թողնի մթնոլորտում։
«Նախկինում ոչ ոք չէր մտածել փայտ օգտագործել հրթիռային գիտության ոլորտում,- թերթին ասել է Կիոտոյի համալսարանի անտառագիտության և կենսանյութերի գիտության պրոֆեսոր Կոջի Մուրատան, որն աշխատել է արբանյակի վրա,- Շատ ինժեներներ կարծում էին, որ փայտը հին տեխնոլոգիա է և չի կարող կիրառվել ժամանակակից տեխնոլոգիաներում»:
1900-ականների սկզբին փայտը տարածված շինանյութ էր ինքնաթիռների համար, ուստի, Մուրատան կարծում էր, որ այն նաև կարող է կիրառվել արբանյակների համար: Ճապոնացի ինժեներ և ՆԱՍԱ-ի նախկին տիեզերագնաց Տակաո Դոյը այս հարցը բարձրացրել է 2017-ին և այդ ժամանակից ի վեր զբաղվել է այս տեսությունը փորձարկելով: 2022-ին նրանք սկսել են՝ երեք տարբեր տեսակի ծառերից (կեչի, բալենի և մագնոլիա) ստացված փայտի նմուշներ Միջազգային տիեզերակայան ուղարկելով:
wooden satellite .jpg (126 KB)
Նմուշներից յուրաքանչյուրն ութ ամիս է անցկացրել տիեզերքում և զարմանալիորեն, հետազոտողները չեն հայտնաբերել փայտանյութի քայքայման կամ մակերեսի վնասման նշաններ: Ի վերջո, թիմը որոշել է իր մոդելը պատրաստել մագնոլիայի փայտանյութից, որը հայտնի է իր թեթև քաշով և ճաքելու ամենաքիչ հավանականությամբ։
Այնուհետև Կիոտոյից երկու ատաղձագործներ ստեղծել են պլաստմասե և սիլիկոնային մասերից բաղկացած LignoSat-ի փայտե բաղադրիչները։ Նրանք հավաքել են խորանարդը՝ օգտագործելով ավանդական ճապոնական արհեստագործական տեխնիկա, որը չի պահանջում որևէ պտուտակ կամ սոսինձ: Ի տարբերություն մետաղի, փայտը կարող է կծկվել, երբ կորցնում է խոնավությունը, ուստի այս հարցը գիտնականները դեռ պետք է ուսումնասիրեն, ինչպես նաև այն, թե արբանյակը որքան լավ կարող է չափել Երկրի մագնիսական դաշտը:
Վեց ամիս անց շահագործումից հանված արբանյակը կրկին կմտնի Երկրի մթնոլորտ և կայրվի: Եթե ​​դա լիներ մետաղական արբանյակ, ապա այն կարտանետեր ալյումինի օքսիդի մանր մասնիկներ, որոնք կարող են վնասել օզոնային շերտը: Բայց քանի որ այն պատրաստված է փայտից, արբանյակը կարտանետի ջրի գոլորշի և ածխաթթու գազ:
Նայելով առաջ՝ Մուրատան հավակնոտ ծրագրեր ունի ապագայի համար: «Ես հույս ունեմ Մարսի վրա փայտ աճեցնել,- ասել է նա,- Մի ժամանակ կարծում էի, որ անհնար է փայտից պատրաստված որևէ բան տիեզերք ուղարկել»:

Японские ученые впервые в мире отправили в космос деревянный спутник, что может изменить практику использования материалов в этой области, пишет The New York Times.
Им потребовались годы, чтобы разработать спутник кубической формы, который был запущен в космос на ракете SpaceX из Космического центра Кеннеди во Флориде. Начиная с декабря, он проведет шесть месяцев на низкой околоземной орбите.
Группа исследователей Киотского университета разработала концепцию LignoSat в сотрудничестве с японской лесозаготовительной компанией Sumitomo Forestry. Их цель — проверить, как возобновляемые материалы, такие как древесина, сохраняются в космосе, где существуют экстремальные климатические условия, вредные космические лучи и энергичные солнечные частицы. Кроме того, учёные надеются, что новый спутник не оставит в атмосфере дополнительных загрязнителей.
«Раньше никто не думал об использовании древесины в ракетостроении», — рассказал газете Кодзи Мурата, профессор лесного хозяйства и биоматериаловедения Киотского университета, который работал над спутником.
В начале 1900-х годов древесина была распространенным строительным материалом для самолетов, поэтому Мурата подумал, что ее можно также использовать для спутников. Японский инженер и бывший астронавт НАСА Такао Дои поднял этот вопрос в 2017 году и с тех пор проверяет эту теорию. В 2022 году они начали с отправки на Международную космическую станцию ​​образцов древесины трех разных пород деревьев (березы, вишни и магнолии).
wooden satellite .jpg (126 KB)
Каждый из образцов провел в космосе восемь месяцев, и, что удивительно, исследователи не обнаружили никаких признаков гниения древесины или повреждения поверхности. В конце концов команда решила сделать свою модель из древесины магнолии, которая известна своим легким весом и наименьшей вероятностью растрескивания.
Затем два плотника из Киото создали деревянные компоненты LignoSat, состоящие из пластиковых и силиконовых деталей. Они собрали куб, используя традиционную японскую технику изготовления, которая не требует использования шурупов или клея. В отличие от металла, древесина может сжиматься, когда теряет влагу, поэтому ученым еще предстоит изучить это, а также то, насколько хорошо спутник может измерять магнитное поле Земли.
Через шесть месяцев выведенный из эксплуатации спутник снова войдет в атмосферу Земли и сгорит. Если бы это был металлический спутник, он бы излучал крошечные частицы оксида алюминия, которые могли бы повредить озоновый слой. Но поскольку он сделан из дерева, спутник будет выделять водяной пар и углекислый газ.
Заглядывая в будущее, Мурата имеет амбициозные планы на будущее. «Я надеюсь выращивать древесину на Марсе», - сказал он. «Одно время я думал, что невозможно отправить в космос что-либо из дерева».