Վերջերս Նյու Դելիում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ Հնդկական տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպության (ISRO) նախագահ Սրիդհարա Սոմանաթը հայտարարել է մոտ 2028-ին Լուսնի մակերևույթից հողի նմուշներ Երկիր բերելու պլանների մասին: Այս առաքելությունը կպահանջի երկու արձակում, քանի որ Հնդկաստանը չունի բավական հզոր հրթիռներ, որոնց վրա հնարավոր կլինի տեղավորել բոլոր անհրաժեշտ սարքերը։
Եթե ​​ամեն ինչ հաջողվի, ապա Հնդկաստանը կդառնա չորրորդ երկիրը ԽՍՀՄ-ից, ԱՄՆ-ից և Չինաստանից հետո, որը Լուսնից հողի նմուշներ կբերի Երկիր։ Իհարկե, դա առաջինը չի լինի, բայց դա չի նսեմացնի այն գիտական առաջընթացը, որը կգրանցեն հնդիկ գիտնականներն ու ինժեներները, եթե կարողանան հաջողությամբ իրականացնել այս նախագիծը: Բացի դրանից՝ Հնդկաստանը նախատեսում է իրականացնել առաքելությունը համեմատաբար քիչ գումարի դիմաց: Ծրագրի համար հատկացվել է ընդամենը 21 միլիարդ ռուփի (մոտ 250 միլիոն դոլար): Chandrayaan-3 առաքելության շրջանակում Լուսին ռովեր ուղարկելը երկրի բյուջեին արժեցել է 74 միլիոն դոլար:
Chandrayaan-4 առաքելությունը կպահանջի երկու առանձին արձակում: Հրթիռներից մեկը կտեղափոխի անցումային մոդուլը և պարկուճը, որը Երկիր կհասցնի Լուսնից վերցված նմուշները, իսկ մյուսը՝ վայրէջքի և վերադարձի մոդուլը, որը նմուշներ հավաքելուց հետո կուղևվորվի լուսնային ուղեծիր և կկցվի անցումային մոդուլին: Ուղեծրում նմուշները կտեղադրվեն վայրէջքի պարկուճում, այնուհետև կուղևորվեն դեպի Երկիր։
Հնդկաստանը դեռ պետք է փորձարկի Երկրի ուղեծրում մոդուլների կցման տեխնոլոգիան, որը սպասվում է կամ մինչև այս տարվա վերջը կամ 2025-ին: Նաև պետք է կատարվի ռոբոտացված թևի մշակումը Լուսնի մակերևույթից և մի քանի մետր խորության վրա հորատման ժամանակ նմուշներ հավաքելու համար: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է մոտ 3 կգ հող հավաքել Լուսնի հարավային բևեռի տարածքում՝ մոտավորապես նույն վայրում, որտեղ իջել է Chandrayaan-3 մոդուլը լուսնային ռովերով։
Chandrayaan-4-ին կհետևի Chandrayaan-5 առաքելությունը, որը նախատեսում է 350 կգ-անոց ռովեր առաքել Լուսին։ Սա Հնդկաստանի և Ճապոնիայի համատեղ նախագիծն է։ Ճապոնական JAXA գործակալությունը ստեղծում է լուսնագնաց, իսկ հնդկական ISRO-ն ապահովում է դրա առաքումը Լուսին։

На недавнем мероприятии в Нью-Дели председатель Индийской организации космических исследований (ISRO) Шри Соманат (Sreedhara Somanath) объявил о планах доставить на Землю образцы грунта с лунной поверхности к 2028 году. Эта миссия потребует двух запусков, так как у Индии нет достаточно мощных ракет, чтобы разместить на одной все необходимые аппараты, от переходного модуля до спускаемого.
Если всё пройдет успешно, Индия станет четвёртой страной после СССР, США и Китая, которая сможет доставить на Землю образцы лунного грунта. Пусть Индия и не станет первой, это не умалит научного подвига, на который пойдут индийские учёные и инженеры, если смогут успешно завершить этот проект. К тому же, Индия планирует выполнить миссию за сравнительно небольшие средства. На программу выделено всего 21 миллиард рупий (около 250 миллионов долларов). Напомним, что отправка лунохода в миссии «Чандраян-3» обошлась стране в 74 миллиона долларов.
Миссия «Чандраян-4» потребует двух отдельных запусков. На одной ракете на орбиту Луны будут доставлены переходный модуль и капсула для возвращения образцов на Землю, а на другой разместятся спускаемый и возвратный модуль, который после сбора образцов стартует на орбиту Луны и состыкуется с переходным модулем. На орбите образцы будут помещены в спускаемую капсулу, которая затем отправится в обратный полет на Землю.
Индии предстоит ещё отработать технологии стыковки модулей на земной орбите, что ожидается либо до конца текущего года, либо в 2025 году. Также продолжается разработка роботизированной руки для сбора образцов на поверхности Луны и бурения на глубину до нескольких метров. Программа предполагает сбор около 3 кг грунта в районе южного полюса Луны — примерно в том же месте, где садился модуль «Чандраян-3» с луноходом.
Кстати, миссия «Чандраян-5», которая последует за «Чандраян-4», предусматривает доставку на Луну 350-килограммового лунохода. Это совместный проект Индии и Японии: японское агентство JAXA создаёт луноход, а индийское ISRO обеспечивает его доставку на Луну. Но это уже другая история.