Վերջերս Նյու Դելիում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ Հնդկական տիեզերական հետազոտությունների կազմակերպության (ISRO) նախագահ Սրիդհարա Սոմանաթը հայտարարել է մոտ 2028-ին Լուսնի մակերևույթից հողի նմուշներ Երկիր բերելու պլանների մասին: Այս առաքելությունը կպահանջի երկու արձակում, քանի որ Հնդկաստանը չունի բավական հզոր հրթիռներ, որոնց վրա հնարավոր կլինի տեղավորել բոլոր անհրաժեշտ սարքերը։
Եթե ​​ամեն ինչ հաջողվի, ապա Հնդկաստանը կդառնա չորրորդ երկիրը ԽՍՀՄ-ից, ԱՄՆ-ից և Չինաստանից հետո, որը Լուսնից հողի նմուշներ կբերի Երկիր։ Իհարկե, դա առաջինը չի լինի, բայց դա չի նսեմացնի այն գիտական առաջընթացը, որը կգրանցեն հնդիկ գիտնականներն ու ինժեներները, եթե կարողանան հաջողությամբ իրականացնել այս նախագիծը: Բացի դրանից՝ Հնդկաստանը նախատեսում է իրականացնել առաքելությունը համեմատաբար քիչ գումարի դիմաց: Ծրագրի համար հատկացվել է ընդամենը 21 միլիարդ ռուփի (մոտ 250 միլիոն դոլար): Chandrayaan-3 առաքելության շրջանակում Լուսին ռովեր ուղարկելը երկրի բյուջեին արժեցել է 74 միլիոն դոլար:
Chandrayaan-4 առաքելությունը կպահանջի երկու առանձին արձակում: Հրթիռներից մեկը կտեղափոխի անցումային մոդուլը և պարկուճը, որը Երկիր կհասցնի Լուսնից վերցված նմուշները, իսկ մյուսը՝ վայրէջքի և վերադարձի մոդուլը, որը նմուշներ հավաքելուց հետո կուղևվորվի լուսնային ուղեծիր և կկցվի անցումային մոդուլին: Ուղեծրում նմուշները կտեղադրվեն վայրէջքի պարկուճում, այնուհետև կուղևորվեն դեպի Երկիր։
Հնդկաստանը դեռ պետք է փորձարկի Երկրի ուղեծրում մոդուլների կցման տեխնոլոգիան, որը սպասվում է կամ մինչև այս տարվա վերջը կամ 2025-ին: Նաև պետք է կատարվի ռոբոտացված թևի մշակումը Լուսնի մակերևույթից և մի քանի մետր խորության վրա հորատման ժամանակ նմուշներ հավաքելու համար: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է մոտ 3 կգ հող հավաքել Լուսնի հարավային բևեռի տարածքում՝ մոտավորապես նույն վայրում, որտեղ իջել է Chandrayaan-3 մոդուլը լուսնային ռովերով։
Chandrayaan-4-ին կհետևի Chandrayaan-5 առաքելությունը, որը նախատեսում է 350 կգ-անոց ռովեր առաքել Լուսին։ Սա Հնդկաստանի և Ճապոնիայի համատեղ նախագիծն է։ Ճապոնական JAXA գործակալությունը ստեղծում է լուսնագնաց, իսկ հնդկական ISRO-ն ապահովում է դրա առաքումը Լուսին։

At a recent event in New Delhi, the chairman of the Indian Space Research Organisation (ISRO), Shri Somanath (Sreedhara Somanath), announced plans to bring back soil samples from the Moon's surface by around 2028. This mission will require two launches, as India currently lacks rockets powerful enough to carry all the necessary modules—ranging from the transfer module to the return module—in a single launch.
If successful, India will become the fourth country after the USSR, the USA, and China to bring lunar soil samples back to Earth. Though India won’t be the first, it would not diminish the scientific achievement that Indian scientists and engineers will make if they manage to accomplish this project. Additionally, India plans to carry out the mission with comparatively low costs, as the program has been allocated only 21 billion rupees (about $250 million). To recall, the Chandrayaan-3 mission, which involved sending a rover to the Moon, cost the country’s budget $74 million.
The Chandrayaan-4 mission will require two separate launches. One rocket will carry the transfer module and the return capsule into lunar orbit, while the other will carry the lander and ascent modules. The ascent module will gather samples, then launch back into lunar orbit to dock with the transfer module. In orbit, the samples will be transferred into the return capsule, which will then embark on the journey back to Earth.
India still needs to develop and test docking technology for modules in Earth's orbit, anticipated to happen either by the end of this year or in 2025. There is also ongoing work on a robotic arm to collect samples on the Moon’s surface and drill up to several meters deep. The program aims to gather about 3 kg of soil near the Moon’s south pole, close to where the Chandrayaan-3 lander with the rover touched down.
Notably, the Chandrayaan-5 mission, which will follow Chandrayaan-4, is planned to deliver a 350-kg rover to the Moon. This will be a joint project between India and Japan, with Japan’s JAXA agency building the rover and India’s ISRO managing its delivery to the Moon. But that’s another story.