Լեհական MAB Robotics ընկերությունը ցուցադրել է իր Honey Badger նոր ռոբոտի հնարավորությունները․ չորքոտանի ռոբոտը քայլում է լողավազանի հատակով, տեղեկացնում է TechChrunch-ը։
Տեսանյութում երևում է, թե որքան հուսալի է ռոբոտի դիզայնը և որքան դինամիկ: Ըստ մշակողների՝ Honey Badger-ը, որն ի սկզբանե նախատեսված է եղել ցամաքային գործողությունների համար, օգտակար կլինի աղետի վայրերում տուժածներին որոնելու և փրկելու առաքելություններում:
«Ստորջրյա տեղանքով տեղաշարժվել կարողացող համակարգերի մշակումը հետաքրքիր ճամփորդություն է, և ես ոգևորված եմ այն ​​պոտենցիալ ազդեցությամբ, որը կարող է ունենալ այս աշխատանքը ջրհեղեղի ենթարկված տարածքներում վերահսկման և սպասարկման ծառայությունների վրա»,- ասել է MAB Robotics-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Յակուբ Բարտոշեկը:
Տուժածներին որոնելն ու նրանց փրկելը ինքնավար ռոբոտային համակարգերի առջև ծառացած ամենակարևոր խնդիրներից է։ Դրանց օգտագործումը վերացնում է մարդու կողմից բնական և տեխնածին աղետների վայրերում պոտենցիալ վտանգավոր տարածքներ այցելելու անհրաժեշտությունը:

Польская компания MAB Robotics продемонстрировала возможности своего нового робота Honey Badger. Четвероногий робот ходит по дну бассейна, сообщает TechChrunch.
На видео видно, насколько надежна конструкция робота и насколько она динамична. По мнению разработчиков, Honey Badger, изначально предназначенный для наземных операций, будет полезен в поисково-спасательных операциях.
«Разработка систем, которые могут перемещаться по подводной местности, — это увлекательное путешествие, и я воодушевлен потенциальным влиянием, которое эта работа может оказать на услуги мониторинга и технического обслуживания в районах, подверженных наводнениям», — сказал Якуб Бартошек, соучредитель и генеральный директор MAB Robotics. .
Поиск пострадавших и их спасение — одна из важнейших задач, стоящих перед автономными роботизированными системами. Их использование избавляет человека от необходимости посещать потенциально опасные территории при природных и техногенных катастрофах.