Լեհական MAB Robotics ընկերությունը ցուցադրել է իր Honey Badger նոր ռոբոտի հնարավորությունները․ չորքոտանի ռոբոտը քայլում է լողավազանի հատակով, տեղեկացնում է TechChrunch-ը։
Տեսանյութում երևում է, թե որքան հուսալի է ռոբոտի դիզայնը և որքան դինամիկ: Ըստ մշակողների՝ Honey Badger-ը, որն ի սկզբանե նախատեսված է եղել ցամաքային գործողությունների համար, օգտակար կլինի աղետի վայրերում տուժածներին որոնելու և փրկելու առաքելություններում:
«Ստորջրյա տեղանքով տեղաշարժվել կարողացող համակարգերի մշակումը հետաքրքիր ճամփորդություն է, և ես ոգևորված եմ այն ​​պոտենցիալ ազդեցությամբ, որը կարող է ունենալ այս աշխատանքը ջրհեղեղի ենթարկված տարածքներում վերահսկման և սպասարկման ծառայությունների վրա»,- ասել է MAB Robotics-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Յակուբ Բարտոշեկը:
Տուժածներին որոնելն ու նրանց փրկելը ինքնավար ռոբոտային համակարգերի առջև ծառացած ամենակարևոր խնդիրներից է։ Դրանց օգտագործումը վերացնում է մարդու կողմից բնական և տեխնածին աղետների վայրերում պոտենցիալ վտանգավոր տարածքներ այցելելու անհրաժեշտությունը:

MAB Robotics demonstrates robot that walks under water: What will it be used for?
The Polish company MAB Robotics has demonstrated the capabilities of its new Honey Badger robot. the four-legged robot walks on the bottom of the pool, reports TechChrunch.
The video shows how reliable the design of the robot is and how dynamic it is. According to the developers, the Honey Badger, originally designed for ground operations, will be useful in disaster search and rescue missions.
"Developing systems that can navigate underwater terrain is an exciting journey, and I'm excited about the potential impact this work can have on monitoring and maintenance services in flood-prone areas," said Jakub Bartoszek, co-founder and CEO of MAB Robotics.
Searching for victims and rescuing them is one of the most important problems facing autonomous robotic systems. Their use eliminates the need for humans to visit potentially dangerous areas in natural and man-made disasters.