Տրիտոնը Նեպտունի ամենամեծ արբանյակն է և Արեգակնային համակարգի ամենացուրտ օբյեկտը, որի մակերեսի ջերմաստիճանը -235°C է։ Այն ուսումնասիրելը կարծես թե դժվար առաջադրանք է, սակայն Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի գիտնականներն արդեն մշակում այս առաքելության ծրագիրը: Նախագիծը կոչվում էր Arcanum, հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Aeronautical Journal (AEJO) ամսագրում:
Arcanum նախագիծը բաղկացած է երեք փուլից՝ ուղեծրային սարք, մանևրող ուղեծրային սարք և վայրէջքի սարք: «Սոմերվիլ» կոչվող ուղեծրային սարքը գիտական հարթակը կհասցնի Նեպտունի համակարգ և կծառայի որպես կապի վերահեռարձակող սարք՝ վայրէջքի հատվածի հետ մեկտեղ։ Սարքը համալրված է տեսախցիկներով, սպեկտրոմետրերով, մագնիսաչափով և ինֆրակարմիր աստղադիտակով, որոնք թույլ կտան ուսումնասիրել Նեպտունն ու նրա արբանյակները, ինչպես նաև հետազոտել Կոյպերի գոտին։
«Տենցինգ» անունն ստացած մանևրի մոդուլը պատասխանատու կլինի վայրէջքի սարքը ճշգրիտ ուղղորդելու համար՝ նախքան Տրիտոնի մակերես իջնելը: Վայրէջքի սարքը, որը կոչվում է «Բինգհամ», հագեցած կլինի տեսախցիկներով, սեյսմոմետրով, ջերմաչափով և զանգվածային սպեկտրոմետրով՝ Տրիտոնի հողը վերլուծելու համար։
Գիտնականները կանխատեսում են, որ Arcanum առաքելությունը կարող է պատրաստ լինել արձակման 2030-ին և հասնել Նեպտուն մինչև 2045-ը: Այնուամենայնիվ, չնայած մշակված պլանին, նախագիծը դեռ չի ստացել տիեզերական խոշոր գործակալությունների աջակցությունը, և դրա իրականացումը մնում է հարցականի տակ:

Triton is Neptune’s largest moon and the coldest object in the Solar System with a surface temperature of -235°C. Exploring it seems like a daunting task, but scientists from University College London are already developing a mission plan for it. The project is called Arcanum, and the results of the study were published in the Aeronautical Journal (AEJO).
The Arcanum project includes three stages: an orbiter, a maneuvering orbiter, and a lander. The orbiter, called Somerville, will deliver a scientific platform to the Neptune system and will serve as a relay for communication with the landing section. The device is equipped with cameras, spectrometers, a magnetometer, and an infrared telescope, which will allow us to study Neptune and its moons, as well as examine the Kuiper Belt.
The maneuvering module Tenzing will be responsible for precisely guiding the lander before it descends to the surface of Triton. The lander itself, called Bingham, will be equipped with cameras, a seismometer, a thermometer, and a mass spectrometer to analyze Triton's soil. Scientists predict that the Arcanum mission could be ready for launch in 2030, and reach Neptune by 2045. However, despite the plan, the project has not yet received support from major space agencies, and its implementation remains in question.