Ինսայդեր Մաջին Բուն հրապարակել է iPhone 16-ի 3D մոդելի լուսանկարներ, որոնք հիմնված են արտահոսած գծագրերի վրա: Ինչպես և սպասվում էր, iPhone 16-ի հետնամասը տարբերվում է նախորդ մի քանի սերունդներից․ ընկերությունը որոշել է վերադառնալ հիմնական տեսախցիկի ուղղահայաց բլոկին։
Բացի դրանից, Apple-ը կհրաժարվի ձայնը անջատելու կոճակից և այն կփոխարինի մեկ այլով, որն առաջին անգամ ցուցադրվել է iPhone 15 Pro-ում: Ըստ համացանցում առկա տեղեկությունների՝ iPhone 16-ի բոլոր տարբերակների նոր կոճակը (կողպման կոճակի նույն կողմում) կօգտագործվի լուսանկարներ և տեսանյութեր ձայնագրելու համար: Հնարավոր է, որ այն զգայուն լինի ճնշման նկատմամբ, որպեսզի նկարելուց առաջ կարգավորի ֆոկուսը, ինչպես հայելային DSLR տեսախցիկների դեպքում է։
Մաջին Բուն համարվում է հեղինակավոր ինսայդեր․ ժամանակին նա գաղտնազերծել է ճշգրիտ տվյալներ iPad mini-իի, iPhone 12-ի գույների և այլ սարքերի մասին մանրամասներ։ Ավելի վաղ Մաջին Բուն նաև տեղեկացրել էր, որ Apple iPhone 16 Pro-ն կարող է ստանալ տիտանե երկու նոր երանգներ՝ Desert Titanium և Titanium Grey:
Սակայն դա այս սերնդի սմարթֆոնների մասին միակ հայտնի տեղեկությունը չէ այս պահին։ Ավելի վաղ հայտի էր դարձել, որ iPhone 16 Pro և 16 Pro Max սմարթֆոնները կստանան ավելի մեծ մարտկոցներ և մինչև 2 ՏԲ ներկառուցված հիշողություն։ Մեկ այլ աղբյուրի համաձայն՝ iPhone 16 Pro-ում և Pro Max-ում կիրառվելիք Apple-ի A18 չիպը կունենա ուժեղացված NPU՝ ԱԲ նոր գործառույթների համար։
Նաև տեղեկություններ կան, որ Apple-ը ներկայումս փորձարկում է iPhone 16 Pro-ի նախատիպը՝ տեսախցիկի հատվածի թարմացված և անսովոր դիզայնով:

Insider Majin Bu has released photos of a 3D model of the iPhone 16 based on leaked drawings. As expected, the back of the iPhone 16 is different from the previous generations։ the company has decided to return to the vertical block of the main camera.
In addition, Apple will ditch the mute button and replace it with another one that was first shown on the iPhone 15 Pro. According to information available online, the new button on all iPhone 16 variants (on the same side as the lock button) will be used to record photos and videos. It may be pressure-sensitive to adjust focus before taking a picture, like mirrorless DSLR cameras.
Majin Bu is considered a reputable insider. He leaked accurate data about the iPad mini, iPhone 12 colors, and details about other devices. Earlier, Majin Bu also reported that Apple iPhone 16 Pro can get two new titanium shades: Desert Titanium and Titanium Gray.
However, this is not the only known information about smartphones of this generation at the moment. Earlier, it was reported that the iPhone 16 Pro and 16 Pro Max smartphones will receive larger batteries and up to 2 TB of built-in memory. According to another source, Apple's A18 chip to be used in the iPhone 16 Pro and Pro Max will have an enhanced NPU for new AI functions.
There are also reports that Apple is currently testing an iPhone 16 Pro prototype with an updated and unusual design for the camera section.