Աշխարհի արևային խոշոր էլեկտրակայանների ղեկավարներն ահազանգում են բազմաթիվ դեպքերի մասին, երբ առանց որևէ ակնհայտ պատճառի արևային վահանակների ապակին վնասվել է: Տաք հետքերով իրադրության վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դա կարող է պայմանավորված լինել վահանակների արտադրության փոփոխված տեխնոլոգիաներով, որոնք ամբողջությամբ հաշվի չեն առնվել արտադրության մեջ պատրաստի արտադրանքի փորձարկման ժամանակ: Սակայն վերջնական պատասխան, թե ինչու են ապակիները ճաքում, դեռ չի տրվել։
«Մենք Բրազիլիայից, Չիլիից, Ավստրալիայից, Միացյալ Նահանգներից և այլ երկրներից ստացել ենք տեղեկություններ, որ [արևային վահանակների] ապակին կոտրվել է առանց որևէ ակնհայտ պատճառի,- ասել է PVEL արևային սարքավորումների փորձարկման լաբորատորիայի վաճառքի և մարկետինգի գծով փոխնախագահ Տրիստան Էրիոն-Լորիկոն,- Դա կախած չէր տարածաշրջանից, համակարգի տեսակից և արտադրողից: Ահա թե ինչու է դա այդքան մտահոգիչ»:
Արևային վահանակների վնասների վերաբերյալ ճշգրիտ վիճակագրություն չկա: Ըստ PVEL-ի՝ խոսքը ՄՎտ հզորության հարյուրավոր վահանակների մասին է։ Որոշ դեպքեր մանրամասն հետաքննվել են, և նույնիսկ պարզվել է վնասվածքի պատճառը։ Մասնավորապես, ապացուցվել է փաստը, որ ապակե ծածկը վնասվել է չափազանց հզոր ռոբոտ-խոտհնձիչների պատճառով, որոնց աշխատանքի հետևանքով քարեր են նետվել վահանակների վրա։ Սակայն շատ դեպքերում պատճառներն այդպես էլ չեն պարզվել։
Առանձին-առանձին էլեկտրակայանների օպերատորներն ընդգծում են, որ վնասված վահանակները չեն ենթարկվել ուժեղ քամու, անձրևի կամ կարկուտի ազդեցության: Պարզապես հերթական ստուգման ընթացքում վահանակների ապակե ծածկույթի վրա հայտնաբերվել են նոր ճաքեր, որոնք չեն եղել նախորդ ստուգումների ժամանակ։ Արևային վահանակների պաշտպանիչ ապակու ճաքելու դեպքերի նախնական վերլուծությունը ցույց է տվել, որ շատ դեպքերում կա որոշակի օրինաչափություն: Դրանք բոլորը վերաբերում են ապակե պաշտպանիչ երկու շերտով վահանակներին:
Նախկինում վահանակները ծածկված էին մոդուլի վերևի մասում միայն մեկ՝ 3,2 մմ պաշտպանիչ ապակիով, մինչդեռ մոդուլի հետևի մասը ծածկված էր պլաստիկ հիմքով: Մոտ 10 տարի առաջ ընկերություններն սկսեցին արտադրել մոդուլի երկու կողմերում պաշտպանիչ ապակիներով վահանակներ, որոնք պետք է բարձրացնեին դրանց դիմացկունությունն արտաքին միջավայրի և ծանրաբեռնվածության նկատմամբ։ Այնուամենայնիվ, մոդուլների քաշը նվազեցնելու համար պաշտպանիչ թրծված ապակու հաստությունը պետք է կրճատվեր մինչև 2 մմ, ինչը, ի վերջո, մեծացրեց դրանց վնասվելու հավանականությունը:
Մասնագետները նաև նշում են, որ ապակու թրծման տեխնոլոգիան տարբեր որակ է ապահովում՝ կախված դրա հաստությունից և հավելումներից։ Օրինակ՝ ապակին պետք է լինի համեմատաբար հաստ, որպեսզի ներսի տաքացումը լինի համապատասխան մակարդակի վրա։ Հաստ ապակին ավելի հեշտ է դիմակայում այս պայմաններին, քան բարակը։ Ի վերջո, դա արտադրական ծախսերի խնդիր է: Եթե կա գումար խնայելու հնարավորություն, ապա արտադրողներն օգտվում են դրանից։
Ի վերջո, ապակու հաստության կրճատումը հնարավորություն տվեց թեթևացնել մոդուլների շրջանակը, ինչը մեծացրեց ծանրաբեռնվածությունն անմիջապես ապակու վրա: Նույնը վերաբերում է այն մեթոդներին, որոնք օգտագործվում են վահանակների ամրացման (սեղմման) համար լուսավորության անկյունը կարգավորելուն և այլն։ Վահանակների արտադրողները, իրենց հերթին, հաշվի են առնում այս կետերը (բայց ոչ բոլորը) և խորհուրդներ են տալիս ամրացման մեթոդների և թույլատրելի բեռնվածության վերաբերյալ, սակայն չկա միասնական մեթոդաբանություն կամ ստանդարտ: Հետևաբար, այս ոլորտում կարիք կա վերանայելու մի շարք ստանդարտներ, օրինակ՝ արտադրողների կողմից վահանակների փորձարկման և նոր սերտիֆիկացում իրականացնելու համար:
ԱՄՆ-ում վերականգնվող էներգիայի ազգային լաբորատորիան (NREL) ստանձնել է խնդիր լուծելու գործը: Հետազոտողներն սկսել են ուսումնասիրել վահանակների վնասման դեպքերը՝ վերլուծելով ապակիները, դրանց կառուցվածքը, որակը, քիմիական բաղադրությունը և ֆիզիկական հատկությունները: Օգտագործվում են հատուկ սարքավորումներ և մշակվում են գիտական մեթոդներ, որոնք խոստանում են օգնել՝ մշակելու արևային վահանակների որակի և մեխանիկական սթրեսին դիմակայելու կարողության նոր ստանդարտներ։

В последнее время появилось множество сообщений о том, что стекла солнечных панелей повреждаются и трескаются без видимых причин. Анализ ситуации показал, что это может быть связано с изменившимися технологиями изготовления панелей, которые не были в полной мере учтены при тестировании готовой продукции на производстве. Однако окончательного ответа на вопрос, почему трескается стекло, пока не нет.
«Мы видели сообщения о разбитых без видимых причин стёклах [на панелях], поступающие из Бразилии, Чили, Австралии, США и других стран. Это не зависело от региона, типа системы и производителя. Вот почему это так беспокоит», — сказал Тристан Эрион-Лорико (Tristan Erion-Lorico), вице-президент по продажам и маркетингу лаборатории тестирования солнечного оборудования PVEL.
Точных статистических данных по поврежденным солнечным панелям нет. По данным PVEL, речь идет о панелях мощностью в сотни мегаватт. Некоторые случаи были детально расследованы и даже была установлена причина повреждений. В одном случае, например, было доказано, что стеклянное покрытие было повреждено из-за чрезвычайно мощных газонокосилок-роботов, которые швыряли камни в панели. Однако во многих случаях причины повреждения так и не были выявлены.
Отдельные операторы электростанции подчеркивают, что поврежденные панели не подвергались воздействию сильного ветра, дождя или града. Только при очередном осмотре на стеклянном покрытии панелей были обнаружены новые трещины, которых не было при предыдущих проверках. Предварительный анализ случаев растрескивания защитного стекла солнечных батарей показал, что в большинстве случаев наблюдается определенная закономерность — все они относятся к панелям с двумя слоями защитного стекла.
Ранее панели закрывались только одним защитным стеклом толщиной 3,2 мм сверху модуля, а задняя часть модуля была закрыта пластиковым основанием. Около 10 лет назад компании начали производить панели с защитным стеклом с обеих сторон модуля, что должно было повысить их устойчивость к внешней среде и нагрузкам. Однако для снижения веса модулей толщину защитного закаленного стекла пришлось уменьшить до 2 мм, что в конечном итоге увеличило вероятность их повреждения.
Эксперты также отмечают, что технология обжига стекла обеспечивает различное качество в зависимости от его толщины и используемых в нем добавок. Например, стекло должно быть относительно толстым, чтобы нагрев внутри был на соответствующем уровне. Толстое стекло легче выдерживает эти условия, чем тонкое. В конечном счете, это вопрос производственных затрат. Если есть возможность сэкономить, то производители ею пользуются.
Наконец, уменьшение толщины стекла позволило облегчить каркас модулей, что увеличило нагрузку непосредственно на стекло. То же самое касается и способов крепления панелей, регулировки угла освещения и т.д. Производители панелей, в свою очередь, учитывают эти моменты (но не все) и дают советы по способам крепления и допустимым нагрузкам, но единой методики или стандарта не существует. Поэтому есть необходимость пересмотра ряда стандартов в этой области, например, для того, чтобы производители протестировали панели и внедрили новую сертификацию.
В США Национальная лаборатория возобновляемых источников энергии (NREL) взялась за решение этой проблемы. Специалисты начали изучать повреждение панелей, анализируя стекло, его структуру, качество, химический состав и физические свойства. Используется специальное оборудование и разрабатываются научные методы, которые обещают помочь разработать новые стандарты качества солнечных панелей и их способности противостоять механическим воздействиям.