Աշխարհի արևային խոշոր էլեկտրակայանների ղեկավարներն ահազանգում են բազմաթիվ դեպքերի մասին, երբ առանց որևէ ակնհայտ պատճառի արևային վահանակների ապակին վնասվել է: Տաք հետքերով իրադրության վերլուծությունը ցույց է տվել, որ դա կարող է պայմանավորված լինել վահանակների արտադրության փոփոխված տեխնոլոգիաներով, որոնք ամբողջությամբ հաշվի չեն առնվել արտադրության մեջ պատրաստի արտադրանքի փորձարկման ժամանակ: Սակայն վերջնական պատասխան, թե ինչու են ապակիները ճաքում, դեռ չի տրվել։
«Մենք Բրազիլիայից, Չիլիից, Ավստրալիայից, Միացյալ Նահանգներից և այլ երկրներից ստացել ենք տեղեկություններ, որ [արևային վահանակների] ապակին կոտրվել է առանց որևէ ակնհայտ պատճառի,- ասել է PVEL արևային սարքավորումների փորձարկման լաբորատորիայի վաճառքի և մարկետինգի գծով փոխնախագահ Տրիստան Էրիոն-Լորիկոն,- Դա կախած չէր տարածաշրջանից, համակարգի տեսակից և արտադրողից: Ահա թե ինչու է դա այդքան մտահոգիչ»:
Արևային վահանակների վնասների վերաբերյալ ճշգրիտ վիճակագրություն չկա: Ըստ PVEL-ի՝ խոսքը ՄՎտ հզորության հարյուրավոր վահանակների մասին է։ Որոշ դեպքեր մանրամասն հետաքննվել են, և նույնիսկ պարզվել է վնասվածքի պատճառը։ Մասնավորապես, ապացուցվել է փաստը, որ ապակե ծածկը վնասվել է չափազանց հզոր ռոբոտ-խոտհնձիչների պատճառով, որոնց աշխատանքի հետևանքով քարեր են նետվել վահանակների վրա։ Սակայն շատ դեպքերում պատճառներն այդպես էլ չեն պարզվել։
Առանձին-առանձին էլեկտրակայանների օպերատորներն ընդգծում են, որ վնասված վահանակները չեն ենթարկվել ուժեղ քամու, անձրևի կամ կարկուտի ազդեցության: Պարզապես հերթական ստուգման ընթացքում վահանակների ապակե ծածկույթի վրա հայտնաբերվել են նոր ճաքեր, որոնք չեն եղել նախորդ ստուգումների ժամանակ։ Արևային վահանակների պաշտպանիչ ապակու ճաքելու դեպքերի նախնական վերլուծությունը ցույց է տվել, որ շատ դեպքերում կա որոշակի օրինաչափություն: Դրանք բոլորը վերաբերում են ապակե պաշտպանիչ երկու շերտով վահանակներին:
Նախկինում վահանակները ծածկված էին մոդուլի վերևի մասում միայն մեկ՝ 3,2 մմ պաշտպանիչ ապակիով, մինչդեռ մոդուլի հետևի մասը ծածկված էր պլաստիկ հիմքով: Մոտ 10 տարի առաջ ընկերություններն սկսեցին արտադրել մոդուլի երկու կողմերում պաշտպանիչ ապակիներով վահանակներ, որոնք պետք է բարձրացնեին դրանց դիմացկունությունն արտաքին միջավայրի և ծանրաբեռնվածության նկատմամբ։ Այնուամենայնիվ, մոդուլների քաշը նվազեցնելու համար պաշտպանիչ թրծված ապակու հաստությունը պետք է կրճատվեր մինչև 2 մմ, ինչը, ի վերջո, մեծացրեց դրանց վնասվելու հավանականությունը:
Մասնագետները նաև նշում են, որ ապակու թրծման տեխնոլոգիան տարբեր որակ է ապահովում՝ կախված դրա հաստությունից և հավելումներից։ Օրինակ՝ ապակին պետք է լինի համեմատաբար հաստ, որպեսզի ներսի տաքացումը լինի համապատասխան մակարդակի վրա։ Հաստ ապակին ավելի հեշտ է դիմակայում այս պայմաններին, քան բարակը։ Ի վերջո, դա արտադրական ծախսերի խնդիր է: Եթե կա գումար խնայելու հնարավորություն, ապա արտադրողներն օգտվում են դրանից։
Ի վերջո, ապակու հաստության կրճատումը հնարավորություն տվեց թեթևացնել մոդուլների շրջանակը, ինչը մեծացրեց ծանրաբեռնվածությունն անմիջապես ապակու վրա: Նույնը վերաբերում է այն մեթոդներին, որոնք օգտագործվում են վահանակների ամրացման (սեղմման) համար լուսավորության անկյունը կարգավորելուն և այլն։ Վահանակների արտադրողները, իրենց հերթին, հաշվի են առնում այս կետերը (բայց ոչ բոլորը) և խորհուրդներ են տալիս ամրացման մեթոդների և թույլատրելի բեռնվածության վերաբերյալ, սակայն չկա միասնական մեթոդաբանություն կամ ստանդարտ: Հետևաբար, այս ոլորտում կարիք կա վերանայելու մի շարք ստանդարտներ, օրինակ՝ արտադրողների կողմից վահանակների փորձարկման և նոր սերտիֆիկացում իրականացնելու համար:
ԱՄՆ-ում վերականգնվող էներգիայի ազգային լաբորատորիան (NREL) ստանձնել է խնդիր լուծելու գործը: Հետազոտողներն սկսել են ուսումնասիրել վահանակների վնասման դեպքերը՝ վերլուծելով ապակիները, դրանց կառուցվածքը, որակը, քիմիական բաղադրությունը և ֆիզիկական հատկությունները: Օգտագործվում են հատուկ սարքավորումներ և մշակվում են գիտական մեթոդներ, որոնք խոստանում են օգնել՝ մշակելու արևային վահանակների որակի և մեխանիկական սթրեսին դիմակայելու կարողության նոր ստանդարտներ։

The heads of the world's largest solar power plants are alarmed by the many cases in which the glass of solar panels has been damaged for no apparent reason. An analysis of the hot-track situation showed that this could be due to changed panel manufacturing technologies that were not fully taken into account when testing the finished product in production. However, the final answer to why the glass cracks has not yet been given.
"We've had reports from Brazil, Chile, Australia, the United States and other countries that [solar panel] glass has broken for no apparent reason," said Tristan Erion-Lorrico, vice president of sales and marketing at PVEL Solar Testing Laboratory. “It was independent of region, system type, and manufacturer. That's why it's so concerning."
There are no exact statistics on solar panel damage. According to PVEL, they are about hundreds of megawatt panels. Some cases were investigated in detail and even the cause of the injury was determined. In particular, it was proven that the glass cover was damaged due to extremely powerful robotic lawnmowers, as a result of which stones were thrown onto the panels. However, in many cases, the reasons have not been identified.
Individual power plant operators emphasize that the damaged panels were not exposed to strong wind, rain or hail. Just during the regular inspection, new cracks were found on the glass cover of the panels, which were not present during the previous inspections. A preliminary analysis of cases of cracking of the protective glass of solar panels has shown that there is a certain pattern in most cases. All of them refer to panels with two layers of protective glass.
copy_of_solar_panel_6.jpg (107 KB)
Previously, the panels were covered with only one 3.2 mm protective glass on the top of the module, while the back of the module was covered with a plastic base. About 10 years ago, companies began to produce panels with protective glass on both sides of the module, which should increase their resistance to the external environment and load. However, in order to reduce the weight of the modules, the thickness of the protective tempered glass had to be reduced to 2 mm, which ultimately increased the probability of their damage.
Experts also note that glass firing technology provides different quality depending on its thickness and additives. For example, the glass should be relatively thick so that the heating inside is at the appropriate level. Thick glass withstands these conditions more easily than thin glass. Ultimately, it's a matter of production costs. If there is an opportunity to save money, manufacturers take advantage of it.
Finally, reducing the thickness of the glass made it possible to lighten the frame of the modules, which increased the load directly on the glass. The same applies to the methods used for fastening (clamping) panels, adjusting the lighting angle, etc. Panel manufacturers, in turn, take into account these points (but not all) and give advice on fastening methods and permissible loads, but there is no uniform methodology or standard. Therefore, there is a need to review a number of standards in this area, for example, for manufacturers to test panels and implement new certification.
In the US, the National Renewable Energy Laboratory (NREL) has taken on the task of solving the problem. Researchers have begun to study panel damage by analyzing the glass, its structure, quality, chemical composition, and physical properties. Special equipment is being used and scientific methods are being developed that promise to help develop new standards of solar panel quality and ability to withstand mechanical stress.