Շատ շուտով մենք կկարողանանք դիտել մի հետաքրքիր աստղագիտական երևույթ՝ Երկիրը կանցնի աֆելիոնի միջով, որը իր ուղեծրի Արեգակից ամենահեռավոր կետն է։
Մոսկվայի պլանետարիումի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ մեր մոլորակը աֆելիոնի կհասնի հուլիսի 6-ին (Երեւանի ժամանակով հուլիսի 7-ին, ժամը 00:06-ին): Այս պահին Երկիրը Արեգակից կգտնվի 152 094 000 կիլոմետր հեռավորության վրա։
Այս օրը մենք կկարողանանք դիտարկել 2023 թվականին Արեգակի ամենափոքր սկավառակը՝ ընդամենը 31 րոպե 31 վայրկյան աղեղով։ Աֆելիոնում Երկիրը Արեգակից մոտ 152 միլիոն կիլոմետր հեռավորության վրա կլինի, ինչը 5 միլիոն կիլոմետրով ավելի հեռու է, քան պերիհելիոնում, որը ուղեծրի ամենամոտ կետն է Արեգակին:
Արեգակնային սկավառակի չափերի տարբերությունը աֆելիոնի և պերիհելիոնի միջև բավականին նկատելի է։ Այնուամենայնիվ, այս փոփոխությունը սահուն տեղի է ունենում կես տարվա ընթացքում, ուստի մարդկային աչքը դժվար թե կարողանա նկատել այդ տարբերությունը: Սկավառակի չափի հարաբերական փոփոխությունը կկազմի ընդամենը 3 տոկոս:
«Աֆելիոն» բառը հունական ծագում ունի (հունարեն «apo» (հեռու) և «helios» (արև) բառերից) և բառացիորեն նշանակում է «արևից հեռու»: Աֆելիոնը Արեգակնային համակարգի մոլորակի կամ այլ երկնային մարմնի ուղեծրի այն կետն է, որը գտնվում է Արեգակից ամենահեռու կետում:
Աֆելիոնի դիտարկումը համարվում է եզակի հնարավորություն աստղագետների և աստղագիտություն սիրողների համար. նրանք կկարողանան դիտարկել և ուսումնասիրել մեր ուղեծրի բնութագրերը և Երկրի փոխազդեցությունը Արեգակի հետ: Թեև արեգակնային սկավառակի չափի փոփոխությունը նկատելի չի լինի սովորական դիտողի համար, այս իրադարձությունը հիշեցնում է մեզ մեր արեգակնային համակարգի բարդ և ճշգրիտ կազմակերպման մասին։

Самое маленькое Солнце в 2023 году: Когда Земля максимально отдалится от Солнца?
Очень скоро мы сможем наблюдать интересное астрономическое явление: Земля будет проходить через афелий, самую удаленную от Солнца точку своей орбиты.
Как сообщает пресс-служба Московского Планетария, наша планета достигнет афелия 6 июля (00:06 по ереванскому времени 7 июля 2023 года). В этот момент Земля будет находиться на расстоянии 152 094 000 километров от Солнца.
В этот день мы сможем наблюдать самый маленький диск Солнца в 2023 году, всего 31 минуту и 31 секунду дуги. В афелии Земля будет находиться на расстоянии около 152 миллионов километров от Солнца, что на 5 миллионов километров дальше, чем в перигелии — самой близкой точке орбиты к Солнцу.
Разница в размере солнечного диска между афелием и перигелием довольно заметна. Однако это изменение происходит плавно в течение полугода, поэтому человеческий глаз с трудом заметит эту разницу. Относительное изменение размера диска составит всего 3 процента.
Слово «афелий» имеет греческое происхождение (от греческих слов "apo" — вдали и "helios" — Солнце) и буквально означает «вдали от Солнца». Афелий представляет собой точку на орбите планеты или другого небесного тела Солнечной системы, наиболее удаленную от Солнца.
Наблюдение афелия считается уникальной возможностью для астрономов и любителей астрономии — они смогут понаблюдать и изучить характеристики нашей орбиты и взаимодействие Земли с Солнцем. Несмотря на то, что изменение размера солнечного диска не будет заметно для обычного наблюдателя, это событие напоминает нам о сложной и точной организации нашей солнечной системы.