DART (Double Asteroid Redirection Test) առաքելության շրջանակում Դիմորֆ աստղակերպին բախվելուց հետո թռչող սարքը հաջողությամբ փոխել է դրա ուղեծիրը։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ ասել է NASA-ի ադմինիստրատոր Բիլ Նելսոնը։
Իսկ դա նշանակում է, որ այժմ կարելի է հանգիստ քնել, քանի որ մարդկությունն արդեն գիտի, թե անհրաժեշտության դեպքում ինչպես հնարավոր կլինի պաշտպանել Երկիրը աստղակերպերի հետ հնարավոր բախումից։
NASA DART mission
Դիմորֆը DART զոնդի հետ բախվելուց հետո
Դիմորֆ աստղակերպը պտտվում է Դիդիմ աստղակերպի շուրջը, դրա պտույտի ժամանակահատվածը մինչև DART զոնդի հետ բախումը կազմել է 11 ժամ 55 րոպե։ Սեպտեմբերի 26-ին թռչող սարքը բախվեց աստղակերպին, և այդ պահից ի վեր գիտնականները հետևում են դրա ուղեծրի և արագության փոփոխություններին՝ օգտագործելով օպտիկական աստղադիտակների տվյալները ամբողջ աշխարհում, ինչպես նաև ռադարային պատկերներ:
Արդյունքները, ինչպես պարզվեց, գերազանցեցին բոլոր սպասելիքները։ Գիտնականների կարծիքով՝ բախումը աստղակերպի պտտման ժամանակը պետք է փոխեր մոտ 73 վայրկյանով, սակայն իրականում այն ​​փոխվել է 32 րոպեով և այժմ մեկ լիարժեք պտույտը տևում է 11 ժամ 23 րոպե։
Գիտնականներն ամեն օր նոր տվյալներ են ստանում, որոնք կօգնեն բարելավել չափումների ճշգրտությունը։ Առայժմ հաշվարկներում սխալականության մարժան գնահատվում է երկու րոպե։
Ի՞նչ է նշանակում այս ամենը
Այս առաքելության արդյունքները կարելի է շրջադարձային համարել մոլորակների պաշտպանության պատմության մեջ, քանի որ դրանք ցույց տվեցին, որ թռչող սարքի հետ բախումն իրականում կարող է փոխել աստղակերպի ընթացքը։
Ո՛չ Դիմորֆը, ո՛չ Դիդիմը վտանգ չէին ներկայացնում Երկրի համար, սակայն Դիմորֆի ընթացքի փոփոխությունը ցույց տվեց, որ ապագայում, եթե մեր մոլորակի համար վտանգավոր աստղակերպ հայտնվի, DART-ի նման զոնդով հարվածը կփոխի դրա ուղեծիրը՝ այդպիսով պաշտպանելով մեզ դրա հետ բախվելուց։
Որոշ գիտնականներ, սակայն, այս մասին խոսում են որոշակի զգուշությամբ։ Թեև առաքելությունը հաստատեց, որ NASA-ն ունի տեխնոլոգիա՝ Երկիրը պաշտպանելու վտանգավոր աստղակերպերի հարվածից, նրանք ասում են, որ չկա 100% վստահություն, որ ապագայում այն կաշխատի այնպես, ինչպես հարկավոր է:
«Մենք չպետք է շատ շտապենք և ասենք, որ մեկ աստղակերպի վրա մեկ փորձարկումը կարող է ցույց տալ, թե նմանատիպ իրավիճակում ինչ վարքագիծ կդրսևորի ցանկացած այլ աստղակերպ»,- ասում է ՆԱՍԱ-ի կենտրոնակայանի Գիտական ​​առաքելության գրասենյակի մոլորակագիտության բաժնի գիտնական Թոմ Ստատլերը:
Ինչպես իր հերթին նշել է Ջոն Հոփկինսի կիրառական ֆիզիկայի լաբորատորիայի՝ DART-ի համակարգման բաժնի ղեկավար Նենսի Շաբոն, եթե մի օր Երկրին վտանգավոր աստղակերպ սպառնա, ապա անհրաժեշտ կլինի հենց այդ աստղակերպի ընդլայնված ուսումնասիրություններ կատարել, իսկ զոնդով դրան հարվածելը կազմակերպել հնարավորինս շուտ՝ Երկրի հետ սպասվող բախումից տարիներ առաջ։
Սակայն դեռ վաղ է, որ սկսենք անհանգստանալ այն պատճառով, որ եթե ինչ-որ նման բան պատահի, ապա ՆԱՍԱ-ից տարիներ կպահանջվեն աստղակերպին իր ընթացքից շեղելու համար: Կազմակերպությունը ակտիվորեն գույքագրում է բոլոր աստղակերպերը, և ըստ առկա տվյալների, մեզ հայտնի աստղակերպերի միայն 40%-ն է բավականաչափ մեծ (մոտ 140 մետր), որպեսզի կարողանա Երկրին տարածաշրջանային վնաս պատճառել: Իսկ դրանցից ոչ մեկի հետ բախումներ տեսանելի ապագայում չեն սպասվում։
Հաջորդ առաքելությունները
Այժմ ՆԱՍԱ-ի գիտնականները նախատեսում են պարզել, թե աստղակերպին թռչող սարքի բախվելուց հետո դրանից բեկորների և փոշու արտանետումն ինչ դեր է խաղացել DART առաքելության մեջ։ Ենթադրվում է, որ այս արտանետումը կարող է զգալիորեն ազդել աստղակերպի արագության փոփոխության վրա՝ մոտավորապես այնպես, ինչպես փուչիկից արտանետվող օդը դրան մղում է ​առաջ:
Մոտ չորս տարի հետո Եվրոպական տիեզերական գործակալության Hera նախագիծը նախատեսում է ուսումնասիրել ինչպես Դիմորֆը, այնպես էլ Դիդիմը։ Առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվելու փոսին, որը գոյացել է DART զոնդի հետ բախման հետևանքով։ Նախատեսվում է նաև ճշգրիտ չափել Դիմորֆի զանգվածը։

NASA's DART (Double Asteroid Redirection Test) mission has successfully changed the orbit of the asteroid Dimorph following a collision with it, NASA Administrator Bill Nelson said during a media briefing.
And this means that if necessary, we can protect the Earth from asteroid collisions.
Dimorphos after impact with DART probe
The asteroid Dimorphos revolves around the asteroid Didymus, and its rotation period before the DART probe impact was 11 hours and 55 minutes. On Sept. 26, the probe crashed into the asteroid, and since then scientists have been tracking changes in its orbit and speed using data from optical telescopes from around the world as well as radar images.
The results, as it turns out, have exceeded all expectations. According to the scientists' calculations, the collision should have changed the rotation time of the asteroid by about 73 seconds, but in fact, it has changed as much as 32 minutes and now lasts for 11 hours 23 minutes.
Every day scientists receive new data, which will help improve the accuracy of measurements. So far, the possible error in the calculations is estimated at 2 minutes.
What does it mean?
The results of this mission can be considered a turning point in the history of planetary defense, because they showed that the collision with the aircraft can really change the course of the asteroid.
Neither Dimorphos nor Didymus posed a threat to Earth, but the change in course of Dimorphos showed that in the future, if an asteroid dangerous to our planet appears, a probe like DART could change its orbit, thus protecting us from a collision with it.
Some scientists, however, speak of this with some caution. They say that while the mission confirmed that NASA has the technology to protect against a dangerous asteroid collision, there is no one hundred percent certainty that it will work as it should in the future.
“We have a lot of work ahead of us in order to really understand what happened,” said Tom Statler, a DART programme scientist at NASA’s headquarters in Washington DC.
As Nancy Chabot, DART coordination chief at the Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL), noted, if the Earth should one day be threatened by a dangerous asteroid, extended studies of the asteroid will be needed, and a probe strike should be organized as early as possible - years before the expected impact with the Earth.
However, you are too early to start worrying because if anything NASA will take years to divert the asteroid from its course. The organization is actively inventorying all asteroids, and according to the data available, only 40 percent of the asteroids we know are large enough (about 140 meters) to cause regional damage to Earth. And a collision with none of them is not expected in the foreseeable future.
Next missions
Now NASA scientists are planning to find out what role the DART mission played in the emission of fragments and dust after the collision of the aircraft with the asteroid. It is believed that this ejection may have significantly affected the change in velocity of the asteroid – in about the same way that air coming out of a balloon pushes it forward.
In about four years, the Hera project of the European Space Agency plans to study both Dimorphos and Didymus. Particular attention will be paid to the crater that formed because of the collision with the DART probe. It is also planned to accurately measure the mass of Dimorphos.