ChatGPT չատբոտը կինտեգրվի Opera բրաուզերում
Opera բրաուզերում կներդրվի ChatGPT-ի արհեստական ​​բանականության (ԱԲ) տարրերով աշխատող բոտ։ Այս մասին հայտնում է CNBC-ն՝ վկայակոչելով չինական Kunlun Tech ընկերությանը, որին ներկայումս պատկանում է բրաուզերը։
«Մանրամասներ չկան ժամանակացույցի վերաբերյալ, ինչպես նաև այն մասին, թե արդյոք այդ գործառույթները հասանելի կլինեն Opera-ի բոլոր արտադրանքներում, ներառյալ՝ iOS-ի և Android-ով PC համակարգիչների և բջջային բրաուզերների համար»,- ասել է ընկերության ներկայացուցիչը։
Statcounter-ի հունվարի տվյալներով՝ Opera-ն բրաուզերների համաշխարհային շուկայում զբաղեցնում է վեցերորդ տեղը՝ շուկայի 2,4% բաժնեմասով։ Դեկտեմբերից կորպորացիան սկսել է ակտիվ աշխատել արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված սեփական ծրագրերի վրա։ Մայր ընկերությունը՝ Kunlun Tech-ը, տեղակայված է Պեկինում և ցուցակված է Շենժենի ֆոնդային բորսայում:
ԱԲ-ով աշխատող ChatGPT-ն իսկական մրցավազք է առաջացրել ՏՏ ոլորտում, ընկերությունները մեկը մյուսի հետևից հայտարարում են, որ արհեստական բանականությամբ աշխատող ChatGPT-ի իրենց տարբերակները մշակելու մասին։ Ավելին, Open AI ընկերության կողմից  ChatGPT-ի թողարկումից հետո, Microsoft-ն ChatGPT-ը ներդրել է իր Bing որոնողական համակարգում՝ որոնման փորձառությունը հասցնելով նոր մակարդակի։
Google-ը ևս ներկայացրել էր ChatGPT-ի սեփական տարբերակը՝ Bard չատբոտը, սակայն այն փաստական սխալ էր թուլ տվել առաջին իսկ հարցի պատասխանում, ինչի հետևանքով Google-ի  մայր ընկերության՝ Alphabet-ի բաժնետոմսերի գինն ընկել էր ավելի քան 7%-ով՝ ընկերության շուկայական արժեքը նվազեցնելով է 100 մլրդ դոլարով:
Չինական տեխնոլոգիական հսկաները՝ Baidu-ն և Alibaba-ն նույնպես վերջերս հայտարարեցին, որ աշխատում են ChatGPT-ի իրենց տարբերակներն ստեղծելու վրա։
OpenAI-ի ChatGPT չատբոտը ԱԲ տեխնոլոգիայի կիրառմամբ ստեղծում է տեքստային բովանդակություն: Դրա տարբերակներից մեկը հասանելի է համացանցի օգտատերերին անվճար, այն պատասխանում է օգտատերերի հարցերին, ստեղծում տարբեր ժանրերի տեքստեր, թարգմանում մի լեզվից մյուսը և այլն։
Չատբոտը սկսեցին քննադատել հատկապես այն բանից հետո, երբ այն սկսեցին օգտագործել ուսանողները քննություններ հանձնելու և ակադեմիական աշխատանքներ պատրաստելու համար, որոնցում ChatGPT-ն բավական լավ արդյունքներ է ցույց տվել: Այսպես, ChatGPT-ն ավարտական ​​քննություն է հանձնել լավագույն բիզնես դպրոցներից մեկում, կոնկրետ աշխատատեղի համար դիմողների 80%-ից լավ է կատարել թեստային առաջադրանքը այնպես, որ HR մասնագետները նրան հրավիրել են հարցազրույցի։ Նույնիսկ դատավորներն են սկսել այն օգտագործել․ Կոլումբիայում մի դատավոր ChatGPT-ը կիրառել է վիճելի գործով վճիռ կայացնելու համար։

A bot working with ChatGPT artificial intelligence (AI) elements will be installed in the Opera browser. This is reported by CNBC, citing the Chinese company Kunlun Tech, which currently owns the browser.
There are no details on the timing or whether these features will be available across all Opera products, including iOS and Android for PCs and mobile browsers, a company representative said.
According to Statcounter's January data, Opera ranks sixth, with a 2.4% market share, in the global browser market. Since December, the corporation has started actively working on its own programs based on AI. The parent company, Kunlun Tech, is based in Beijing and listed on Shenzhen Stock Exchange.
AI-powered ChatGPT has sparked a real race in the IT industry, with one company after another announcing the development of their own versions of AI-powered ChatGPT. Furthermore, after the release of ChatGPT by Open AI, Microsoft has implemented ChatGPT into its Bing search engine, taking the search experience to a new level.
Google also introduced its own version of ChatGPT, the Bard chatbot, but it made a factual error on the first question, sending the stock price of Google's parent company, Alphabet, down more than 7%; reducing its market value by $100 billion.
Chinese tech giants Baidu and Alibaba have also recently announced that they are working on developing their own versions of ChatGPT.
OpenAI's ChatGPT chatbot generates textual content using AI technology. One of its versions is available to internet users for free. It answers users' questions, creates texts of different genres, translates from one language to another, and so on.
The chatbot came under fire especially after it was used by university students to pass exams and prepare academic papers, in which ChatGPT has shown quite good results. Thus, ChatGPT passed the final exam at one of the best business schools, and it performed the test task better than over 80% of applicants for a specific job that HR specialists invited it for an interview. Even judges have started using it; a judge in Colombia used ChatGPT to rule on a controversial case.