Ինչո՞ւ պետք է տարին առնվազն մեկ անգամ մաքրել նոութբուքը և ինչպե՞ս դա անել ճիշտ
Նոութբուքի ներսի հատվածը բավականին կոմպակտ է, և եթե այն կանոնավոր չմաքրվի, ապա դրա մեջ փոշի կկուտակվի, ինչը կհանգեցնի գերտաքացման, կխաթարի համակարգչի կանոնավոր աշխատանքը։ Մասնագետների կարծիքով՝ նոութբուքների կանխարգելիչ մաքրումը պետք է արվի առնվազն տարին մեկ անգամ։
Փորձագետ Իլյա Կարպուկի խոսքով՝ նոութբուքի մաքրումը խորհուրդ է տրվում վստահել մասնագետներին, քանի որ նրանք գիտեն՝ ինչպես ճիշտ մաքրել ներսի հատվածը, փոխել հովացուցիչների վրայի քսանյութը, և պրոցեսորի ու վիդեոքարտի վրայի ջերմամածուկը։
«Սակայն եթե իսկապես ցանկանում եք կամ հնարավորություն չունեք այն հասցնել ծառայության կենտրոն, կարող եք փորձել ինքներդ մաքրել այն»,- Gazeta.Ru-ին տված հարցազրույցում ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ նոութբուքը մաքրելիս նախ այն պետք է ամբողջությամբ անջատել՝ անջատելով հոսանքից և հանելով շարժական մարտկոցը։ Էկրանը և տեսախցիկը կարելի է մաքրել փափուկ և մազմզուկներ չթողնող անձեռոցիկով և հատուկ հեղուկներով, որոնք կարելի է գնել մասնագիտացված խանութներում: Էկրանը սրբելիս պետք է հիշել, որ այն, ամենայն հավանականությամբ, շատ «նուրբ» է, և, հետևաբար, պետք չէ մեծ ճնշում գործադրել դրա վրա, քանի որ հեշտությամբ կարող եք վնասել մատրիցան:
Նոութբուքի ստեղնաշարը սրբելու համար կարելի է օգտագործել նաև հատուկ հեղուկով մի փոքր թրջված շոր, որը ևս մազմզուկներ չի թողնում: Այնուամենայնիվ, կարևոր է, որ հեղուկը շատ չլինի և այն չհոսի ստեղների արանքում: Իսկ ստեղների արանքում եղած փշրանքները, ըստ փորձագետի, կարելի է մաքրել փչելու միջոցով՝ օգտագործելով սեղմված օդի բալոն։
Հաջորդիվ պետք է հանել նոութբուքի հետևի կափարիչի բոլոր պտուտակները և հանել կափարիչը։
«Երբ արդեն ձեր առջև ամբողջությամբ բացվի մայր պլատան, նախ պետք է հեռացնել փոշու կուտակումները խցանված ռադիատորներից, անկյուններից, խողովակների ելքերից: Պետք է սրբել չոր անձեռոցիկով և առանց ճնշման՝ փորձելով չդիպչել մայր պլատայի որևէ մասի, որպեսզի որևէ բան չպոկվի: Այնուհետև կարող եք այն մաքրել սեղմված օդով փչելու միջոցով: Հատկապես խորհուրդ եմ տալիս փչել հովացման օդափոխիչի մեջ, քանի որ այն շատ փոշի է հավաքում»,- ասել է փորձագետը։
Դժվար հասանելի վայրերը մաքրելիս մասնագետը խորհուրդ է տալիս օգտագործել ականջ մաքրելու համար նախատեսված բամբակյա ծայրով ձողեր։ Սակայն ջերմամածուկն ու հովացնող քսանյութը ինքնուրույն փոխել, հատկապես անփորձ օգտատերերին, նա խորհուրդ չի տալիս։ Նոութբուքը մաքրելիս կենցաղային փոշեկուլ օգտագործել ևս մասնագետը խորհուրդ չի տալիս, քանի որ եթե այն հզոր է, ապա կարող է պոկել մայր պլատայի որևէ տարր կամ «կուլ տալ» որևէ կոճակ: Տեխնիկայի դեպքում սովորաբար ավելի անվտանգ է փոշին փչելու մեթոդը:
Եվ վերջապես, եթե նոութբուքի մաքրումը չի օգնում, և այն շարունակում է «կախել» ու գերտաքանալ, փորձագետը խորհուրդ է տալիս դիմել մասնագիտացված սպասարկման կենտրոն։

The inside part of the laptop is quite compact, and if it is not cleaned regularly, dust will accumulate in it, which will lead to overheating and freezing of the computer. According to experts, preventive cleaning of laptops should be done at least once a year.
According to expert Ilya Karpuk, it is recommended to entrust the cleaning of the laptop to professionals, because they know how to properly clean the inside, change the lubricant on the coolers, and the thermal paste on the processor and video card.
"However, if you really want or don't have the opportunity to take it to the service center, you can try to clean it yourself," he said in an interview with Gazeta.Ru.
According to him, when cleaning the laptop, it should first be turned off completely by turning off the power and removing the removable battery. The screen and camera can be cleaned with a soft, lint-free cloth and special liquids that can be purchased at specialty stores. When wiping the screen, you should remember that it is most likely very "gentle", and therefore you should not apply too much pressure on it, because you can easily damage the matrix.
To wipe the laptop keyboard, you can also use a lint-free cloth slightly moistened with a special liquid. However, it is important that there is not too much liquid so that it does not flow between the keys. And the crumbs between the keys, according to the expert, can be cleaned by blowing using a cylinder of compressed air.
Next, you need to remove all the screws of the back cover of the laptop and remove the cover.
“Once you have the motherboard in front of you with all the access to it, you first need to remove dust accumulations from clogged radiators, corners, tube outlets. It should be wiped with a dry cloth without pressure, trying not to hook the elements on the board so as not to tear something off. You can then blow it out with compressed air. I especially recommend blowing into the cooling fan, as it collects a lot of dust, ”the expert said.
When cleaning hard-to-reach places, the specialist recommends using cotton swabs designed for ear cleaning. However, he does not recommend inexperienced users changing the thermal paste and cooling lubricant by themselves. The expert also does not recommend using a household vacuum cleaner when cleaning the laptop, because if it is powerful, it can tear off any element of the motherboard or "swallow" any button. In the case of appliances, the dust blowing method is usually safer.
And finally, if cleaning the laptop does not help, and it continues to "hang" and overheat, the expert recommends contacting a specialized service center.