Apple-ի ո՞ր համակարգիչները կկատարելագործվեն 2024-ին
2024-ի մարտի սկզբին Apple-ը ներկայացրեց 13 և 15 դյույմանոց MacBook Air-ը, որոնք ստացել են ընկերության արտադրության նոր՝ M3 պրոցեսորը: Սակայն, ինչպես գրում է MacRumors-ը, ամերիկյան ՏՏ հսկան իր տեսականիում դեռ համակարգչային մի քանի մոդելներ ունի, որոնք կկատարելագործվեն 2024-ին։
Ամենայն հավանականությամբ Apple-ն այս տարի Mac mini համակարգիչներն արդեն կարտադրի  M3 պրոցեսորներով: Սրա մասին են վկայում ինչպես ավելի վաղ շրջանի լուրերը, այնպես էլ Mac mini-ի սովորական 18-ամսյա թարմացման ցիկլը: Թեև նոր սարքի մասին հայտարարությունը սպասվում է 2024-ի վերջին, MacRumors-ը չի բացառում, որ Apple-ը կարող է այս իրադարձությունը տեղափոխել մինչև 2025-ի մարտ։
2023-ի հունիսին Apple-ը թարմացրեց Mac Studio շարքը և ներկայացրեց M2 չիպով մոդել։ Թայվանական TrendForce վերլուծական ընկերության հունվարի հաշվետվության համաձայն՝ Mac Studio-ի նոր մոդելը՝ M3 Ultra-ն, 2024-ի կեսերին կթողարկվի շատերի կողմից սպասվածից ավելի հզոր չիպով։
Նաև տեղեկություններ կան, որ M3 Ultra-ն կարտադրվի թայվանական TSMC ընկերության N3E տեխնոլոգիայի հիման վրա, ինչպես A18 չիպը, որը, ինչպես սպասվում է, առաջին անգամ կկիրառվի iPhone 16-ի շարքի սմարթֆոններում։ N3E-ը TSMC-ի 3 նմ տեխպրոցեսի բարելավված տարբերակն է, որն առաջարկում է մի փոքր ավելի լավ կատարողական և ավելի բարձր էներգարդյունավետություն:
Որոշ ինսայդերների կարծիքով՝ Apple-ը նոր Mac Pro-ն կներկայացնի 2024-ի երկրորդ կեսին։ Սարքը, ինչպես Mac Studio-ն, պետք է ստանա M3 Ultra չիպ: Mac Pro-ն, ամենայն հավանականությամբ, կօգտագործի SoC-ի ուժեղացված տարբերակը՝ 32 CPU և 80 GPU միջուկներով։

In early March 2024, Apple introduced 13-inch and 15-inch MacBook Air models, transitioning them to the latest M3 chips. However, as reported by MacRumors, there are still several computer models in the American tech giant's lineup that will undergo improvements in 2024.
Most likely, Apple will upgrade the Mac mini to M3 chips this year, as suggested by early rumors and the customary 18-month Mac mini update cycle. While the device is expected to be announced by the end of 2024, MacRumors does not rule out the possibility of Apple delaying this event until March 2025.
In June 2023, Apple updated the Mac Studio series and introduced a model with the M2 chip. According to a January report from the Taiwanese analytical firm TrendForce, a new Mac Studio model with a more powerful chip than anticipated, the M3 Ultra, will be released in mid-2024.
Rumors suggest that the M3 Ultra chip will be manufactured using the N3E TSMC process, similar to the A18 chip, which is expected to debut in the iPhone 16 lineup. N3E is an improved version of TSMC's 3nm process, promising slightly better performance and higher energy efficiency.
According to some leaks, in the second half of 2024, Apple will unveil a new Mac Pro. This device, like the Mac Studio, is expected to feature the M3 Ultra chip. It is likely that the Mac Pro will use an "overclocked" version of the System on a Chip (SoC) with 32 high-performance cores and 80 graphics processor cores.