Երևանում ապրիլի 5-ին կկայանա առաջին Doing Digital Forum-ը` «Բացահայտելով թվային ապագան» խորագրով, որի հիմնադիրն ու կազմակերպիչը SPRING PR ընկերությունն է, համակազմակերպիչը՝ Ամերիաբանկը:  Ֆորումի նպատակը Հայաստանում ու համաշխարհային մակարդակում թվայնացման գործընթացի շուրջ առկա միտումների ու լավագույն փորձի ուսումնասիրությունն է, ձախողումների և մարտահրավերների քննարկումն ու լուծումների ուրվագծումը:
Ֆորումին ընդառաջ NEWS.am Tech-ն իրականացնում է հարցազրույցների շարք միջոցառման խոսնակների հետ։ Մեր զրուցակիցը Կենտրոնական Եվրոպայում, Մերձավոր Արևելքում և Աֆրիկայում Visa Crypto-ի տնօրեն Դիլան Քալուն է։
Պարոն Քալու, ինչպե՞ս եք սահմանում թվային փոխակերպումն ու, ըստ Ձեզ, ինչո՞ւ է այն այսօր այդքան կարևոր:
Թվային փոխակերպումը մտածելակերպի ու ռազմավարության, համապատասխան օրենսդրության և կանոնակարգերի, բիզնես մշակույթի և կրթության փոփոխությունն՝  թվայինին արագ անցնելու պատրաստակամության հետ զուգորդված: Թվային փոխակերպումը պահանջում է նոր բիզնես մոդելներ, լուծումներ և ապրանքներ, և կապված է նոր սարքավորումների և ծրագրային ենթակառուցվածքի զարգացման հետ՝ տվյալների կենտրոններից և ամպային տեխնոլոգիաներից մինչև համապատասխան գործիքներ և հմտություններ: Անհրաժեշտ է անդրադառնալ նաև հասարակության թվային գրագիտությանն ու թվային ծառայությունների տարածմանը։ Ընդհանուր առմամբ, թվային փոխակերպումն այլևս ապագա չէ, որին պետք է ձգտի ցանկացած ընկերություն, կառավարություն կամ հաստատություն. այն մեր այսօրն է: Մենք պարզապես ունենք որոշ շուկաներ, որոնք ավելի արագ են շարժվում, իսկ որոշները՝ շատ ավելի դանդաղ: Բայց բոլորն էլ ունեն նույն նպատակակետը:
Այս ճամփորդության ամենակարևոր ասպեկտներից մեկը իսկապես անկանխիկ և առանց թղթի տնտեսությունն է, որը շարունակում է զարգանալ աշխարհի գրեթե բոլոր կողմերում՝ կապված օրենսդրության, կրթության, բիզնես արտադրանքների, տեխնոլոգիաների և համապատասխան ենթակառուցվածքների հետ: Visa-ն ոչ միայն ունի իր պատկերացումները ապագայի մասին, այլև հանդիսանում է անկանխիկ տնտեսության առաջխաղացման հնարավորություն՝ լինելով վճարումներ կատարելու և ստանալու լավագույն միջոցը։
Խոսելով թվային վճարումների մասին՝ չափազանցություն չի լինի ասել, որ COVID-19 համավարակը վերափոխեց համաշխարհային տնտեսությունը և ստիպեց բիզնեսներին ամբողջ աշխարհում գիտակցել, որ թվայնացումը անհրաժեշտ ու պարտադիր է: Ամբողջ աշխարհում Visa-ի կողմից հարցման մասնակցած փոքր ու միջին ձեռնարկությունների 90 տոկոսը հայտնել է, որ առցանց ներկայությունն է ապահովել իրենց գոյատևումը համավարակի պայմաններում: Բայց նույնիսկ COVID19-ի նահանջից հետո հաճախորդները մտադիր չեն հրաժարվել իրենց թվային սովորություններից և նախընտրում են առցանց գնումներն ու էլեկտրոնային վճարումները, քան դեմ առ դեմ հաղորդակցությունն ու դրամապանակում կանխիկ գումար պահելը։ Ապահովելով հաճախորդների լավագույն փորձը, բարելավելով բիզնեսի արդյունավետությունը և խնայելով ծախսերը՝ թվային փոխակերպումը կարող է մեծ օգուտներ բերել բիզնեսներին բոլոր ոլորտներում այսօր և ապագայում։
Որո՞նք են թվային փոխակերպումը խթանող միտումներն ու տեխնոլոգիաներն այսօր և որո՞նք են ուրվագծվում ապագայի համար։
Ես կկենտրոնանամ թվային վճարումների ոլորտի միտումների վրա, որոնք խթանում են թվային փոխակերպումը ոչ միայն բիզնեսում, այլև կառավարություններում՝ էլեկտրոնային ծառայությունների տեսքով, անգամ կոնտենտ ստեղծողների ու քաղաքացիական հատվածի գործունեության մեջ։ Խոսքը թվային դրամապանակների և այն մասին է, թե ինչպես են մարդիկ այժմ վճարումներ կատարում՝ օգտագործելով սմարթֆոններ, ժամացույցներ և այլ գաջեթներ։ Այս մեթոդներին ավելանում են նոր հնարավորություններ՝ թոքենիզացիան ու կենսաչափական տվյալները, որոնք էլեկտրոնային առևտրում վճարումները դարձնում են ավելի պարզ, արագ և անվտանգ:
Երկրորդ, փողի արագ շարժն է և իրական ժամանակում վճարումները, որոնք պահանջարկված են ինչպես բիզնեսի, այնպես էլ սպառողների կողմից: Մեր Visa Direct հարթակը բազմաթիվ լուծումների և ապրանքների հիմք է հանդիսանում։
Մյուս միտումն այն է, որ ֆինանսները դառնում են ներկառուցված ծառայություններ, տրամադրվում են բանկերի և ֆինթեք ընկերությունների կողմից՝ Visa-ի միջոցով: Առևտրականների և ծառայություններ մատուցողների շրջանում դիտարկվում է ֆինանսական ծառայությունների և վճարումների պահանջարկի աճ։ Կարևոր զարգացում է նաև մեծ տվյալների վրա հիմնված մարքեթինգային արշավների իրականացումը։ Մենք խոսում ենք նաև հանրային և պետական ծառայությունների թվայնացման մասին, երբ թվային վճարումները ներդրված են էլեկտրոնային ծառայությունների էկոհամակարգերի և այսպես կոչված «սուպեր հավելվածների» մեջ։
Շարունակելով «սուպեր հավելվածների» թեման՝ մենք առաջ ենք գնացել դեպի մետավերս, թվային ակտիվներ, ինչպիսիք են NFT և թվային արժույթները, որոնք հիմնված են բլոկչեյն տեխնոլոգիայի վրա: Visa-ն համագործակցում է շուկայի բազմաթիվ խաղացողների հետ՝ իր իրավասությունները և տասնամյակների փորձը բերելու, մատչելի և անվտանգ վճարման համակարգեր զարգացնելու համար: Եվ, իհարկե, մեկ այլ կարևոր միտում է վճարումների անվտանգության ապահովումը, որը Visa-ի գործունեության հիմնարար ասպեկտներից է: Մենք վերջին հինգ տարվա ընթացքում շուրջ 9 միլիարդ դոլար ենք ներդրել տեխնոլոգիաների զարգացման վրա, որոնք օգնում են պայքարել խարդախության դեմ և ներգրավել ենք արհեստական բանականության լուծումներ՝ խարդախությունների դեմ պայքարում:
Ի՞նչ խորհուրդ կտաք այն կազմակերպություններին, որոնք նոր են սկսում թվային փոխակերպման իրենց ուղին։
Առաջին բանը, որ կուզենայի շեշտադրել այն է, որ ցանկացած փոքր բիզնես, խոշոր ընկերություն կամ որևէ այլ կազմակերպություն, պետք է ունենա թվային փոխակերպման հստակ ռազմավարություն։ Ցանկացած կազմակերպություն պետք է սահմանի մարդկային, ֆինանսական և տեխնոլոգիական ռեսուրսները, որոնք անհրաժեշտ են իրենց գործառնության համար: Այսպիսով, փոխակերպման գործընթացի կարևոր մաս է թվային վճարային համակարգերը կիրառել իմանալն ու դրանցից առավելագույն օգուտ քաղելը։
Ապագան հիմա է. վերջին հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ սպառողների 41 տոկոսը մտադիր է առաջիկա երկու տարվա ընթացքում անցնել միայն թվային վճարումների ու անկանխիկ գործարքների: Հետևաբար, թվային փոխակերպման ճամփորդության հիմնական ուղղորդող լույսը պետք է լինի հաճախորդը: Նրանց կարիքները ճանաչելն ու իմանալը, թե ինչպես բարելավել նրանց փորձառությունը, կենսական նշանակություն ունի: Կարծում եմ՝ փոքր ու միջին բիզնեսները պետք է ընդլայնեն իրենց թվային առաջարկները՝ ապահովելով էլեկտրոնային վճարումների հասանելիություն POS տերմինալների միջոցով՝ հիմնված Visa «tap-to-phone» տեխնոլոգիայի վրա:
Ի՞նչ թեմաներ եք պատրաստվում շոշափել Doing Digital Forum-ի շրջանակում:
Ֆորումի ընթացքում ես կխոսեմ ապագայի դրամի, թվային արժույթների և այն մասին, թե ինչ պետք է իմանան բիզնեսներն այս միտումների մասին: Իմ ելույթի առանցքում կլինի նաև այն հարցերի քննարկումը, թե ինչպես կարող ենք վճարումներն էլ ավելի արագ և հուսալի դարձնել, ինչպես ապահովել անխափան աշխատանք՝ կապ ստեղծելով ավանդական վճարային քարտերի, ֆինանսական հաստատությունների և շուկայում գործող կրիպտո խաղացողների հետ: Ես նաև կփոխանցեմ Visa-ի տեսլականը, թե ինչպես կարող է դրամային համակարգը հիմնվել նոր տեխնոլոգիաների և նորարարությունների վրա: Իմ ելույթի ընթացքում ես մտադիր եմ անդրադառնալ նաև կրիպտոարժույթներին ու Կենտրոնական բանկի թվային արժույթներին (CBDC): Մենք բոլորս այս նոր տեխնոլոգիաների զարգացման վաղ փուլում ենք, բայց, անկասկած, ապագայում դրանք կազդեն բազմաթիվ ոլորտների վրա:
Ի՞նչ կտա ֆորումը մասնակիցներին։
Կարծում եմ` ֆորումը հիանալի հնարավորություն է բոլորի համար, ովքեր ցանկանում են ավելին իմանալ համաշխարհային մակարդակում թվային փոխակերպման օրակարգի մասին և խորացնել իրենց գիտելիքը, թե ինչպես են բանկային, տեխնոլոգիական, ֆինթեք և կրիպտո էկոհամակարգերը զարգանում և ձևավորում ապագան ամբողջ աշխարհում: Թվային վերափոխման ցանկացած օրակարգի հետևում մարդիկ են, ովքեր ունեն տեսլական, ինչը վերածվում է ռազմավարության և հետագայում իրագործվում: Հավատացած եմ՝ Doing Digital Forum-ը կլինի կարևոր իրադարձություն, որը նշանակալի հետք կթողնի Հայաստանում ոլորտի հետագա աճի վրա ու այդ գործընթացում Visa-ն վճռորոշ դեր կունենա: Վստահ եմ նաև, որ միջոցառումը հիանալի հարթակ կլինի տարբեր ոլորտների ներկայացուցիչների  հետ մտքեր փոխանակելու, կապեր ու հետագա համագործակցություն հաստատելու տեսանկյունից։
Միջոցառման ինովացիոն գործընկերը Visa ընկերությունն է, բլոկչեյն գործընկերը՝ Fastex-ը, իսկ ներդրումային գործընկերը՝ Apricot Capital-ը։
Ֆորումի շրջանակում ելույթների ու պանելային քննարկումների միջոցով բիզնեսի ու թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում լավագույն փորձով, իրենց գիտելիքով և տեսլականով կկիսվի շուրջ 20 խոսնակ Սինգապուրի սոցիալական գիտությունների համալսարանից ու Forbes-ից, McKinsey, Visa, Fastex, Apricot Capital, Revytech, Hexens, Beta Financial Technologies, ICDT Global ընկերություններից, FAST հիմնադրամից, ինչպես նաև ՀՀ կառավարությունից, Կենտրոնական բանկից, «Հայաստանի տեղեկատվական համակարգերի գործակալություն» հիմնադրամից, SPRING PR ու Ամերիաբանկ ընկերություններից։
Doing Digital Forum-ի խոսնակները կպատմեն, թե ինչպես թվային փոխակերպումները ծառայեցնել բիզնեսի աճին, նոր տեխնոլոգիաների կիրառմամբ հասնել մրցակցային առավելության, կխոսեն տվյալների պաշտպանության և կիբերանվտանգության ռիսկերի կառավարման ու թվային փոխակերպման հաջողված նախաձեռնությունների մասին։ Անդրադարձ կլինի նաև կրիպտոարժույթներին, Metaverse-ին, NFT-ին, եկամտի հնարավոր աղբյուրներին և դրանց առնչվող ռիսկերին։
Doing Digital Forum-ը բոլոր նրանց համար է,  ովքեր հետաքրքրված են թվային փոխակերպմամբ, դրա ներդրմամբ ու թվային տնտեսության զարգացմամբ,  այդ թվում՝ բիզնեսի առաջնորդներ, ՏՏ մասնագետներ, ստարտափներ, ներդրողներ և վենչուրային կապիտալիստներ, PR-ի, մարքեթինգի ու վաճառքի մասնագետներ, պետական կառույցների աշխատակիցներ և այլն:
Շարքի նախորդ նյութերը՝
Թվային փոխակերպման ուղին հարթ անցնելու բանալին պլանավորման մեջ է. ֆինթեքի միջազգային փորձագետ Քրիս Սքիների մանտրան
Թվային փոխակերպման գործընթացում կարևոր է պաշտպանել թիմակիցներին ձախողման վախից․ Մաքսիմ Միխալյով
Մրցունակ մնալու համար ընկերությունների թվային փոխակերպումն այլընտրանք չունի. Հովհաննես Թորոյան
Ցանկացած վայրից ցանկացած պահին ներդրումներ կատարելը դարձել է թրենդային թվային փոխակերպման շնորհիվ․ Վաչիկ Գևորգյան
Վերջին տարիներին մեդիան և լրագրությունը բեկումնային փոփոխությունների կիզակետում են. Forbes-ի խմբագիր

The first “Doing Digital Forum – Exploring Digital Future” will be held in Yerevan on 5 April to study the current trends and best practices around the digitization process in Armenia and globally, discuss failures and challenges, and outline solutions. The Doing Digital Forum’s founder and organizer is SPRING PR Company, co-organizer - Ameriabank.
Ahead of the forum, NEWS.am Tech organized a series of interviews with the speakers of the forum. We had an interesting talk with Dylan Kaloo, Director of Visa Crypto for CEMEA.
How do you define digital transformation, and why do you think it's crucial for businesses and various industries today?
Digital transformation fundamentally translates into a change of a mindset and strategy, relevant legislation and regulations, business culture and education, all adjusted to the readiness for a swift switch to going digital. Additionally, digital transformation requires new business models, solutions, and products, and it involves the relevant backbone hardware and software infrastructure development: from data centers and clouds to proper tools and skills. We also should speak about digital literacy of the society and penetration of digital services. All in all, digital transformation is no longer the future any modern market, government, or institution should be aspiring to achieve – it is our today. But we just have some markets that move faster, and some – much slower. But all have the same destination point.
One of the most crucial parts of this journey is cashless and paperless economy, indeed, which keeps developing in almost every part of the world, correlating with legislation, education, business products, technologies, and relevant infrastructure. Visa not only envisions the digitally transformed future but also remains an enabler of cashless economy advancement via being the best way to pay and be paid, uplifting everyone everywhere.
Speaking of digital payments, it wouldn’t be an exaggeration to say that the COVID-19 pandemic reshaped the world economy and made businesses across the globe realize that going digital is not a need but a must. 90 percent of SMBs surveyed by Visa worldwide reported that online presence had ensured their survival through the pandemic . But even after the worst years of the pandemic are over, customers do not intend to quit their digital habits and prefer easy online shopping and electronic payments to face-to-face communication and carrying cash in their wallets. Ensuring the best customer experience, improving business efficiency, and saving costs, digital transformation benefits businesses across all industries now and will benefit tomorrow.
What are some of the most significant trends or technologies driving digital transformation now and outlined in the future?
I would rather focus on trends in digital payments, that drive digital transformation of not only business, but also e-services by governments, creators and even a civic sector. So, we are speaking about digital wallets and how people make payments now using smartphones, watches, and other gadgets. Moreover, these new methods of payments, as well as tokenization and biometrics also make digital payments in electronic commerce simpler, faster, and more secure.
Second, I would mention fast money movement and real time payments that are required by both business and consumers. Our Visa Direct platform serves as foundation for many solutions and products.
Another trend is that finances become embedded services provided by banks and fintechs and supported by Visa. There’s growing demand from merchants and service providers for financial services and payments being part of their offers to customers. We should also mention customization of marketing bases on big data models tracked in real time. But we also speak about digitalization of public and government services, when digital payments are embedded into e-services ecosystems and so called “super apps”.
Speaking about “super apps” we move forward to metaverses, digital assets like NFT, and digital currencies based on blockchain technology. And Visa partners with many market players to bring its competences and decades of experience, to develop accessible and secure payments. And of course, another important trend is related to security and safety of payments, as this is one of the fundamental aspects that Visa is focusing on. Visa invested around USD 9 billion within last five years to technologies helping is to fight fraud and involved AI (artificial intelligence) to track thousands of parameters to fight fraudsters.
What advice would you give to entities just embarking on their digital transformation journey?
Foremost, I would like to highlight that any entity, whether we speak about small business, big company or any other organization, needs having a very clear and definitive digital transformation strategy, that has to be connected with the core of each business activity. Any entity needs to define the human, financial, and tech resources they require for running enterprises. Thus, knowing how to utilize and embrace digital payments and get the most out of them is a must for digital transformation.
The future is now: latest findings show 41 percent of consumers plan to shift to using only digital payments within the next two years or are already cashless . Hence, the main guiding light in the digital transformation journey must be the customer. Knowing them, and knowing what to do to enhance their experience is vital. I believe small and medium-sized businesses should expand their digital acceptance by providing access to digital payments through POS terminals based on Visa tap-to-phone technology.
What main topics will you discuss in frames of DDF?
During the forum, I will be honored to speak about the future of money, digital currencies and what businesses should know about these trends. I will discuss on how payments can be faster and more reliable and how to provide a seamless experience by connecting traditional payment cards, financial institutions, and businesses with crypto players on the market. I will also guide the audience through Visa’s vision of how money can be based on new technologies and innovations. There are three main directions of digital currencies that I am intending to examine during my session: cryptocurrencies, stablecoins, and Central Bank Digital Currencies (CBDCs). We all at the very early phase of these new technologies, but definitely they will be impacting many sectors in the future.
What benefits can participants expect to gain from attending the forum?
I believe the forum represents an excellent opportunity for everyone eager to learn more about the global digital transformation agenda and dive deeper into how banking, tech, fintech, and crypto ecosystems are developing and shaping the future worldwide. Behind any digital transformation agenda, there are people who have a vision that is transformed into a strategy and later executed. That being the case, I am confident that Doing Digital Forum will be one of the prominent events on the market, leaving a significant mark on the industry’s further growth in Armenia, with Visa playing a crucial role in this process. I also believe that the event will provide an excellent possibility for networking, enabling various field representatives to connect, exchange the experience, and establish ties for future collaborations.
The event’s innovation partner is Visa, blockchain partner is Fastex, and investment partner - Apricot Capital.
20 top speakers from Armenian and international entities, such as Singapore University of Social Sciences, McKinsey, Forbes, Visa, Hexens, FAST Foundation, Revytech, Fastex, Beta Financial Technologies, Apricot Capital, ICDT Global, as well as RA Government, Central Bank of Armenia, Information Systems Agency of Armenia, SPRING PR Company and Ameriabank, will share their insights on digital business and technology through keynote speeches, panel discussions, and visionary speeches.
The upcoming event will focus on how digital transformation fosters business growth and innovation. Participants will explore strategies for adopting new technologies, gaining a competitive edge, and best practices for data protection and cyber security risk management. The forum's esteemed speakers and panelists will also delve into the latest trends in cryptocurrencies, the Metaverse, and NFTs, examining their potential benefits and associated risks.
The event is open to all interested in digital transformation, including business leaders, IT professionals, entrepreneurs, startups, investors, government officials, PR, marketing, and sales executives.
Other interviews of the series:
Planning is the cornerstone of a successful digital transformation journey: global fintech expert Chris Skinner's mantra
In the digital transformation journey, it is crucial to protect your team from the fear of failure: Maxim Mikhalyov
To stay competitive digital transformation of companies has no alternative: Hovhannes Toroyan
Investing from anywhere, anytime has become a crucial digital transformation trend: Vachik Gevorgyan