Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը զարգացման ի՞նչ շրջափուլեր է անցել Հայաստանում անկախությունից ի վեր, ի՞նչ խնդիրներ կան այս ոլորտում, ինչպե՞ս են դրանք ազդում ոլորտի զարգացման վրա և ինչպե՞ս են դրանք լուծվում։
Ինչպե՞ս են Հայաստանում պատրաստվում ՏՏ մասնագետներ, կադրերի ինչ ծավալի արտահոսք կա դեպի արտերկիր, ինչպե՞ս պետք է կանխել այդ հոսքը և ի՞նչ է արվում այդ ուղղությամբ։
Այն պրոդուկտները, օրինակ՝ չիպերը, որոնց համար հայ ՏՏ մասնագետներն այստեղից՝ Հայաստանից աշխատում են արտասահմանյան ընկերությունների համար, արդյոք հնարավոր չէ՞ դրանց արտադրությունը կազմակերպել Հայաստանում, արդյոք Հայաստանում չկա՞ն նման հնարավորություններ։
Ինչպե՞ս է «Սինոփսիս Արմենիա»-ն կարողանում շփվել, աշխատել «Սինոփսիս» ընկերության մեջ մտնող արտասահմանյան մյուս ընկերությունների հետ, արդյոք մշակութային տարբերությունը որևէ ազդեցություն ունենո՞ւմ է աշխատանքի կազմակերպման, խնդիրների լուծման տեսանկյունից, թե ոչ։
Այս ամենի և մի շարք այլ թեմաների մասին EconoMIX հաղորդման հեղինակ Սուրեն Պարսյանը զրուցել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի հետ։

What stages of development has the information technology sector undergone in Armenia since independence, what problems exist in this sector, how do they affect the development of the sector and how are they solved?
How are IT specialists being prepared in Armenia, what is the volume of personnel outflow abroad, how should this flow be prevented and what is being done in that direction?
Those products, for example chips, for which Armenian IT specialists from here in Armenia work for foreign companies, is it not possible to organize their production in Armenia, are there no such opportunities in Armenia?
How is "Synopsys Armenia" able to communicate and work with other foreign companies that are part of the "Synopsys" company, does the cultural difference have any effect in terms of work organization, problem solving or not?
The author of the EconoMIX program, Suren Parsyan, talked about all this and a number of other topics with Hovik Musayelyan, director of Synopsys Armenia.