Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը զարգացման ի՞նչ շրջափուլեր է անցել Հայաստանում անկախությունից ի վեր, ի՞նչ խնդիրներ կան այս ոլորտում, ինչպե՞ս են դրանք ազդում ոլորտի զարգացման վրա և ինչպե՞ս են դրանք լուծվում։
Ինչպե՞ս են Հայաստանում պատրաստվում ՏՏ մասնագետներ, կադրերի ինչ ծավալի արտահոսք կա դեպի արտերկիր, ինչպե՞ս պետք է կանխել այդ հոսքը և ի՞նչ է արվում այդ ուղղությամբ։
Այն պրոդուկտները, օրինակ՝ չիպերը, որոնց համար հայ ՏՏ մասնագետներն այստեղից՝ Հայաստանից աշխատում են արտասահմանյան ընկերությունների համար, արդյոք հնարավոր չէ՞ դրանց արտադրությունը կազմակերպել Հայաստանում, արդյոք Հայաստանում չկա՞ն նման հնարավորություններ։
Ինչպե՞ս է «Սինոփսիս Արմենիա»-ն կարողանում շփվել, աշխատել «Սինոփսիս» ընկերության մեջ մտնող արտասահմանյան մյուս ընկերությունների հետ, արդյոք մշակութային տարբերությունը որևէ ազդեցություն ունենո՞ւմ է աշխատանքի կազմակերպման, խնդիրների լուծման տեսանկյունից, թե ոչ։
Այս ամենի և մի շարք այլ թեմաների մասին EconoMIX հաղորդման հեղինակ Սուրեն Պարսյանը զրուցել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանի հետ։

Какие этапы развития прошла сфера информационных технологий в Армении с момента обретения независимости, какие проблемы существуют в этой сфере, как они влияют на развитие отрасли и как решаются?
Как готовят ИТ-специалистов в Армении, каковы объемы оттока кадров за границу, как следует предотвратить этот отток и что делается в этом направлении?
Те продукты, например чипы, над которыми армянские ИТ-специалисты отсюда, в Армении, работают на иностранные компании, нельзя ли организовать их производство в Армении, в Армении нет таких возможностей?
Как «Синопсис Армения» может общаться и работать с другими иностранными компаниями, входящими в состав компании «Синопсис», влияет ли культурная разница на организацию работы, решение проблем или нет?
Обо всем этом и ряде других тем автор программы EconoMIX Сурен Парсян поговорил с директором Synopsys Армения Овиком Мусаеляном.