Ստենֆորդի համալսարանի հետազոտողները պարզել են, թե ինչու են ծովային որոշ տեսակներ վերապրել 252 միլիոն տարի առաջ տեղի ունեցած պերմ-տրիասյան զանգվածային անհետացումը, իսկ մյուսները՝ չքացել: Աշխատանքը հրապարակվել է Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) ամսագրում:
Ինչ է տեղի ունեցել 252 միլիոն տարի առաջ
Պերմ-տրիասյան անհետացումը դարձել է Երկրի պատմության մեջ խոշորագույնը. ըստ գնահատականների՝ անհետացել է ծովային տեսակների մինչև 90%-ը: Պատճառը ջերմոցային գազերի հսկայական հրաբխային արտանետումներն էին, որոնք կտրուկ տաքացրին մոլորակը: Օվկիանոսը արագորեն տաքանում էր և կորցնում թթվածինը: Մինչ այդ աղետը ծովի հատակը բնակեցված էր հիմնականում դանդաղաշարժ օրգանիզմներով՝ բրակիոպոդներով (ուսոտանիներով) և ծովային շուշաններով: Անհետացումից հետո էկոհամակարգերը փոխվեցին, և այսօր լողափերին շատ ավելի հաճախ են հանդիպում մոլյուսկների և խխունջների խեցիներ:
Ինչ ցույց տվեցին գիտափորձերը
Խումբը՝ Խոսե Անդրես Մարկեսի ղեկավարությամբ, համեմատել է 38 տեսակի դիմադրողականությունը շոգի և թթվածնի պակասի նկատմամբ: Ընտրանքի մեջ ընդգրկվել են պալեոզոյան ֆաունայի ինը ներկայացուցիչ, որոնք վերապրել են անհետացումը, և 29 ժամանակակից տեսակներ՝ մոլյուսկներ, ձկներ, ծովային աստղեր և ոզնիներ: Պարզվել է, որ պալեոզոյան օրգանիզմները նկատելիորեն ավելի զգայուն էին ջերմաստիճանի աճի և թթվածնի նվազման նկատմամբ: Նրանց աերոբ մետաբոլիզմը ջրի տաքացմանը զուգընթաց ավելի արագ էր բախվում թթվածնային սահմանափակմանը: Հանգստի վիճակում նրանք համեմատաբար լավ էին տանում հիպոքսիան, սակայն ակտիվության ժամանակ այդ առավելությունը անհետանում էր:
Զուգահեռներ այսօրվա հետ
Այն ժամանակվա պայմանները՝ արագորեն տաքացող և թթվածինը կորցնող օվկիանոսը, շատ առումներով հիշեցնում են ժամանակակից ծովերում տեղի ունեցող գործընթացները: «Վատ նորությունն այն է, որ մենք շարժվում ենք դեպի պերմ-տրիասյան տաքացման տեմպերը՝ ըստ վատթարագույն կանխատեսումների: Սակայն լավ նորությունն այն է, որ մենք դեռ կարող ենք ինչ-որ բան փոխել»,- նշել է աշխատանքի համահեղինակ, երկրաբան Էրիկ Սպերլինգը: Այն ժամանակ ջերմաստիճանը բարձրացել է 8–12 °C-ով հազարավոր տարիների ընթացքում: Այժմ, ըստ կանխատեսումների, 1,5–4 °C-ով տաքացումը հնարավոր է արդեն մինչև 2100 թվականը: Կարևոր տարբերությունն այն է, որ ժամանակակից արտանետումները առաջացնում է մարդը, իսկ դա նշանակում է, որ դրանք կարելի է կանգնեցնել:
Գիտնականները պարզել են, որ պերմ-տրիասյան անհետացման ժամանակ վերապրում էին այն տեսակները, որոնք նվազ զգայուն էին շոգի և թթվածնի պակասի նկատմամբ: Ժամանակակից օվկիանոսը նույնպես տաքանում է և կորցնում թթվածինը, ինչը զուգահեռներ է ստեղծում այդ աղետի հետ: Հետազոտողները ընդգծում են. ի տարբերություն 252 միլիոն տարի առաջ տեղի ունեցած հրաբխային արտանետումների, ներկայիս փոփոխությունները առաջացած են մարդու կողմից և դեռ ենթակա են վերահսկողության: Աշխատանքը հրապարակվել է PNAS ամսագրում:

Researchers from Stanford University have figured out why some marine species survived the Permian-Triassic extinction 252 million years ago while others disappeared. The work was published in the journal Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
What happened 252 million years ago
The Permian-Triassic extinction was the largest in Earth's history: an estimated 90% of marine species disappeared. The cause was massive volcanic emissions of greenhouse gases, which rapidly heated the planet. The ocean warmed quickly and lost oxygen.
Before the catastrophe, the seafloor was dominated by slow-moving organisms — brachiopods and crinoids. After the extinction, ecosystems changed, and today shells of mollusks and snails are far more common on beaches.
What the experiments showed
A team led by José Andrés Márquez compared the tolerance of 38 species to heat and oxygen deprivation. The sample included nine representatives of Paleozoic fauna that survived the extinction and 29 modern species — mollusks, fish, starfish, and sea urchins.
It turned out that Paleozoic organisms were noticeably more sensitive to rising temperatures and falling oxygen levels. Their aerobic metabolism hit its oxygen limit faster as water heated. At rest, they tolerated hypoxia relatively well, but during activity, this advantage disappeared.
Parallels with today
The conditions of that time — a rapidly warming and oxygen-depleted ocean — closely resemble processes occurring in modern seas.
Study co-author, geologist Erik Sperling, noted that the bad news is that we are heading toward Permian-Triassic rates of warming under the worst-case scenario projections, but the good news is that we can still change course.
At that time, temperatures rose by 8–12 °C over thousands of years. Today, under current projections, warming of 1.5–4 °C is possible by 2100. An important difference is that modern emissions are caused by humans — and therefore can be stopped.
Scientists have found that during the Permian-Triassic extinction, species less sensitive to heat and oxygen deprivation survived. The modern ocean is also warming and losing oxygen, creating parallels with that catastrophe. The researchers emphasize that unlike the volcanic emissions 252 million years ago, current changes are caused by humans and are still within our control. The work was published in the journal PNAS.