Կիրակի օրը՝ ապրիլի 26-ին, էլեկտրաէներգիայի սփոթային գները ողջ Եվրոպայում հասել են պատմական նվազագույնի. արևային էներգիայի հզոր գեներացիան բախվել է հանգստյան օրերի թույլ պահանջարկի և գարնանային մեղմ ջերմաստիճանի հետ՝ հերթական անգամ հիշեցնելով մայրցամաքի էներգետիկ շուկաներում աճող անկայունության մասին։
Ամենացածր բացասական ցուցանիշը գրանցվել է Նիդեռլանդներում. «մեկ օր առաջ» աճուրդի արդյունքներով, Կենտրոնական եվրոպական ժամանակով ժամը 14:00-ի դրությամբ, գինը կազմել է -479,59 եվրո՝ մեկ մեգավատտ-ժամի համար: Բելգիան քիչ էր հետ մնում՝ -479,27 եվրո/ՄՎտժ, իսկ Ֆրանսիան հասել էր -478,80 եվրո/ՄՎտժ-ի։ Արևային գեներացիայի պիկ ժամերին մայրցամաքային Եվրոպայի երկրների մեծ մասում գները տատանվում էին -400-ից մինչև -200 եվրո/ՄՎտժ միջակայքում։
Այս անկումը գերազանցեց նախորդ ռեկորդը, որը գրանցվել էր Զատիկին հաջորդող երեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 7-ին, երբ Գերմանիայում ներօրյա գները իջել էին մինչև -323,96 եվրո/ՄՎտժ, իսկ Ֆրանսիայում՝ -230,31 եվրո/ՄՎտժ՝ համաձայն Bloomberg-ի տվյալների։
Կառուցվածքային տեղաշարժ, այլ ոչ թե անոմալիա
Ռեկորդը կանխատեսելի էր։ Դեռ մի քանի օր առաջ The Brussels Times-ը հայտնել էր, որ շաբաթ օրը բելգիական էլեկտրաէներգիայի մեծածախ գները կնվազեն մինչև տարվա նվազագույն ցուցանիշը՝ կանխատեսվելով -200 եվրո/ՄՎտժ՝ հանգստյան օրերին ավելցուկային արևային գեներացիայի և ցածր պահանջարկի ֆոնին։ Սակայն կիրակնօրյա արդյունքը զգալիորեն գերազանցեց այդ սպասումները։
Տեղի ունեցածը տեղավորվում է ավելի լայն միտման մեջ, որը կտրուկ արագացել է 2026 թվականին։ Montel խորհրդատվական ընկերության տվյալներով՝ առաջին եռամսյակում Եվրոպան վերականգնվող աղբյուրներից արտադրել է ռեկորդային 384,9 տերավատտ-ժամ էլեկտրաէներգիա, իսկ արևային էներգիայի արտադրությունը հասել է այս ժամանակահատվածի համար պատմական առավելագույնի։
Միայն Գերմանիայում քամու էներգիայի արտադրությունը տարվա առաջին երեք ամիսների ընթացքում աճել է 27%-ով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Bloomberg-ի փոխանցմամբ՝ Իսպանիայում բացասական գներով ժամերի քանակը ավելի քան եռապատկվել է, իսկ Ֆրանսիայում՝ գրեթե կրկնապատկվել։
Բացասական գները առաջանում են այն ժամանակ, երբ էլեկտրաէներգիայի առաջարկը զգալիորեն գերազանցում է պահանջարկը, և արտադրողները ստիպված են լինում հավելյալ վճարել՝ ավելցուկը ցանցին հանձնելու համար։ Նախկինում հազվադեպ հանդիպող այս երևույթը վերածվել է եվրոպական էներգահամակարգերի կառուցվածքային առանձնահատկության. Էներգետիկայի միջազգային գործակալության տվյալներով՝ 2025 թվականին բացասական գներով ժամերի մասնաբաժինը կազմել է ընդհանուր ժամերի մոտ 6%-ը թե՛ Գերմանիայում, թե՛ Իսպանիայում։
Հակասությունների շուկա
Էքստրեմալ ցածր ցուցանիշները դժվարությամբ են համադրվում էներգետիկ ճգնաժամի հետ, որը միջին եվրոպական էլեկտրաէներգիայի գները պահում է բարձր մակարդակի վրա այն պահից ի վեր, երբ փետրվարի 28-ին ԱՄՆ-ը և Իսրայելը ավիահարվածներ հասցրեցին Իրանին։ Մարտի կեսերին Dutch TTF գազի ֆյուչերսները գրեթե կրկնապատկվեցին՝ գերազանցելով 60 եվրո/ՄՎտժ-ն, քանի որ հակամարտությունը խաթարեց էներգակիրների մատակարարումները Պարսից ծոցից և ցնցեց շուկաները, որոնք արդեն իսկ լարված էին գազապահեստարանների ցածր մակարդակի պատճառով։ Չնայած այն բանին, որ դրանից հետո գազի գները նահանջել են՝ ապրիլի վերջին հասնելով մոտ 44 եվրո/ՄՎտժ-ի, դրանք դեռևս մոտ 40%-ով բարձր են նախորդ տարվա արժեքներից։
Եվրոպական հանձնաժողովը արձագանքել է էլեկտրաէներգիայի հարկերի նվազեցման և գազապահեստարանների լցման համակարգման ծրագրերով, մինչդեռ ապրիլի կեսերին եվրոպական խոշոր շուկաների մեծ մասում շաբաթական միջին մեծածախ գները մնում էին 95 եվրո/ՄՎտժ-ից բարձր։
Այս տարբերությունը բացահայտում է եվրոպական էներգետիկ անցման հիմնական հակասությունը. ցանկացած արևոտ հանգստյան օր վերականգնվող էներգետիկան ի վիճակի է էլեկտրաէներգիան արժեզրկել գրեթե մինչև զրոյի, մինչդեռ շուկան ամբողջությամբ դեռևս տառապում է հանածո վառելիքից կախվածությունից և աշխարհաքաղաքական ռիսկերից։ Ինչպես նշել է IWR-ի գլխավոր տնօրեն Նորբերտ Ալնոխը. «Որքան ակտիվորեն է վերականգնվող էներգետիկան դուրս մղում թանկարժեք գազային էլեկտրակայանները, այնքան ցածր է դառնում հաշվարկային գինը: Եվ հակառակը, եթե թանկարժեք էլեկտրակայանների մասնաբաժինը աճում է, բորսայում էլեկտրաէներգիայի գները, և ի վերջո՝ սպառողների համար գները նույնպես բարձրանում են»։

В воскресенье, 26 апреля, спотовые цены на электроэнергию по всей Европе обвалились до исторических минимумов: мощная волна солнечной генерации столкнулась со слабым выходным спросом и мягкими весенними температурами, в очередной раз напомнив о растущей волатильности на энергетических рынках континента.
Наиболее глубокое отрицательное значение зафиксировали Нидерланды: по итогам аукциона на сутки вперёд по состоянию на 14:00 по центральноевропейскому времени цена составила -€479,59 за мегаватт-час. Бельгия ненамного отстала — -€479,27/МВт·ч, Франция достигла -€478,80/МВт·ч. В часы пиковой солнечной генерации большинство стран континентальной Европы торговались в диапазонах от -€400 до -€200 за МВт·ч.
Это падение превзошло предыдущий рекорд, установленный во вторник после Пасхи, 7 апреля, когда внутридневные цены в Германии опускались до -€323,96/МВт·ч, а во Франции — до -€230,31/МВт·ч, согласно данным Bloomberg.
Структурный сдвиг, а не аномалия
Рекорд был предсказуем. Еще за несколько дней до этого The Brussels Times сообщала, что в субботу бельгийские оптовые цены на электроэнергию упадут до минимума за год — прогнозировалось -200 €/МВт·ч на фоне избыточной солнечной генерации и низкого спроса в выходные. Однако воскресный результат значительно превзошел эти ожидания.
Произошедшее вписывается в более широкую тенденцию, которая резко ускорилась в 2026 году. По данным консалтинговой компании Montel, в первом квартале Европа выработала рекордные 384,9 тераватт-часа электроэнергии из возобновляемых источников, а выработка солнечной энергии достигла исторического максимума для этого периода.
В одной лишь Германии производство ветровой энергии выросло на 27% в годовом исчислении за первые три месяца года. По данным Bloomberg, в Испании количество часов с отрицательными ценами увеличилось более чем втрое по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а во Франции — почти удвоилось.
Отрицательные цены возникают, когда предложение электроэнергии значительно превышает спрос и производители вынуждены доплачивать за то, чтобы сбросить излишки в сеть. Прежде редкое явление превратилось в структурную особенность европейских энергосистем: по данным Международного энергетического агентства, в 2025 году доля часов с отрицательными ценами составила около 6% от общего их числа как в Германии, так и в Испании.
Рынок противоречий
Экстремально низкие показатели с трудом уживаются с энергетическим кризисом, который удерживает среднеевропейские цены на электроэнергию на высоком уровне с тех пор, как 28 февраля США и Израиль нанесли авиаудары по Ирану. К середине марта фьючерсы на газ Dutch TTF почти удвоились, превысив €60/МВт·ч, поскольку конфликт нарушил поставки энергоносителей из Персидского залива и всколыхнул рынки, и без того напряжённые из-за низкого уровня газовых хранилищ. Хотя с тех пор цены на газ отступили — к концу апреля они опустились примерно до €44/МВт·ч — они всё ещё остаются приблизительно на 40% выше прошлогодних значений.
Европейская комиссия отреагировала планами по снижению налогов на электроэнергию и координации заполнения газовых хранилищ, тогда как средние недельные оптовые цены на большинстве крупных европейских рынков в середине апреля оставались выше €95/МВт·ч.
Это расхождение обнажает ключевое противоречие европейского энергетического перехода: в любой солнечный выходной возобновляемая энергетика способна обесценить электроэнергию практически до нуля, тогда как рынок в целом по-прежнему страдает от зависимости от ископаемого топлива и геополитических рисков. Как выразился генеральный директор IWR Норберт Альнох: «Чем активнее возобновляемая энергетика вытесняет дорогостоящие газовые электростанции, тем ниже становится расчётная цена. И напротив, если доля дорогих электростанций растет, цены на электроэнергию на бирже — и в конечном счёте для потребителей — тоже повышаются».