Չնայած տարածքով, բնակչությամբ փոքր, տնտեսական ցուցանիշներով շատ թույլ երկիր ենք, բայց պարզվում է գիտությունը կապ չունի չափերի հետ և աստղագիտության բնագավառում տարածաշրջանի առաջատարն ենք։
Զրույց ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանի հետ։
Հայաստանը աստղագիտական քարտեզի վրա
Աշխարհում կա 700 աստղադիտարան։ 200 պետությունից, ընդամենը 73 երկիր ունի աստղադիտարան։ Մոտ 2000 աստղագետ կա աշխարհում, դրան գումարած ֆիզիկոսներ, որոնք զբաղվում են աստղագիտական թեմաներով։ Միջազգային աստղադիտական միությունը 87 անդամ երկիր ունի, որից մեկը Հայաստանն է և այս միությունում ունի 25 անդամ։ Միջազգային աստղագիտական միությունը ստեղծել է 11 տարածաշրջանային միություններ, որոնք համակարգում են աստղագիտությունը, և այդ տարածաշրջանային միություններից մեկը մենք ենք։ Մենք համակարգում ենք Հարավ-արևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանը։ Եվ նույնիսկ Թուրքիան է մտնում այդ միության մեջ։ Ես մեկ-մեկ կատակով ասում եմ, որ Թուրքիան ենթարկվում է Հայաստանին աստղագիտության բնագավառում։
Միջին աստղադիտակներ՝ երեքից-չորս մետրանոց, երեսուն հատ կա աշխարհում, երկուսից-երեք մետրանոց՝ 70 հատ, որի մեջ մտնում է նաև Բյուրականի աստղադիտակը, որը 48-րդն է աշխարհում, բայց, երբ այն տեղադրվեց 1975 թվականին՝ յոթերորդն էր։
Վիրտուալ աստղադիրաններ հիմա գոյություն ունեն, որոնք օնլայն մեծ համակարգեր են ստեղծել։ Ընդամենը 20 պետություն կա, որ նման աստղադիտարան ունի, որից մեկը Հայաստանն է։ Կա 91 աստղագիտական ամսագիր, որից երկուսը Հայաստանում է հրատարակվում։ Միջազգային միության գիտաժողովներից յոթը անցկացվել են Հայաստանում։ Սա շատ մեծ թիվ է։ Հայկական անվանումներով առնվազն 14500 տիեզերական օբյեկտներ կան։ Բյուրականի աստղադիտարանը համագործակցում է առնվազն 23 երկրի հետ: Համագործակցությունը հատկապես արդյունավետ է Ֆրանսիայի գործընկերների հետ: Սերտ համագործակցում ենք նաև Գերմանիայի, Իտալիայի, ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Իրանի հետ:
Եթե մեր պաշտոնյաները, սովորաբար գործուղում են գնում պետական բյուջեի միջոցներով, ապա հայ աստղագետների մասնակցությունը գիտաժողովներում, տարբեր ծրագրերում այնքան են կարևորում մեր արտասահմանյան գործընկերները, որ հիմնականում իրենք են ֆինանսավորում։ Բյուրականի աստղադիտարանի հեղինակությունն այնքան բարձր է, որ անգամ նոբելյան մրցանակակիրները առանց որևէ հոնորար ակնկալելու, իրենց միջոցներով են գալիս մեր գիտաժողովներում զեկույց կարդալու։ Սա ես հպարտությամբ եմ ասում։
Այս ամենը ցուցանիշ է, որ աշխարհը մեզ ճանաչում է որպես աստղագիտական կարևոր երկիր։
Եթե կտրուկ միջոցներ չձեռնարկվեն, շատ շուտով կպարզվի, որ Հայաստանը բոլորովին էլ առաջատար չէ տարածաշրջանում
Մեր տարածաշրջանում հիմա շատ ուժեղ մրցակցություն է սկսվել հարևան երկրների կողմից։ Մինչև հիմա Հայաստանը բացարձակ առաջատար էր, բայց պարզվեց, որ թե Վրաստանը, թե Իրանն ու Թուրքիան, անգամ Ադրբեջանը սկսել են հետաքրքրություն ցուցաբերել և մեծ ներդրումներ են կատարում այս բնագավառում։ Օրինակ, եթե մեր դիտակն ամենախոշորն էր, հիմա Թուրքիան չորս մետրանոց դիտակ է տեղադրել, Իրանը երեք ու վեց մետրանոց։ Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանին, ապա նախագահը հատուկ հոգածության տակ է վերցրել իրենց աստղադիտարանը։ Վրաստանի կառավարությունը տաս մլն․ դոլար է հատկացրել աստղադիտարանի զարգացման ծրագրերի համար։ Մինչդեռ Բյուրականի աստղադիտարանի տարեկան բյուջեն 255մլն դրամ է։ Նոր թվային սարքերը շատ թանկ են, իսկ հները հնարավորություն չեն տալիս ավելի էֆեկտիվ աշխատել, մրցակցել։ Ընթացիկ սպասարկման համար գումարներ են պետք։ Սարքերը սպասարկող որակյալ ինժեներ պահելու համար ևս մեծ գումարներ են պետք։ Եթե աստղագետները հերոսաբար աշխատում են մինիմալ աշխատավարձով, քանի որ իրենց մասնագիտությամբ միայն այստեղ կարող են աշխատել, ապա ինժեներները միշտ այլընտրանք ունեն։ Եթե կտրուկ միջոցներ չձեռնարկվեն, շատ շուտով կպարզվի, որ Հայաստանը բոլորովին էլ առաջատար չէ տարածաշրջանում։
Մենք բարձրաձայնել ենք, գրություն ենք ուղարկել կառավարություն, նույնիսկ գրություն ենք ուղարկել աստղադիտարանի 80-ամյակի միջոցառումների ֆինանսավորման համար, սակայն, ցավոք, պատասխանը մեկն է՝ գումար չկա։ Իհարկե գումար չունենալը հարաբերական հասկացողություն է։ Այստեղ կարևորելու հարցն է, թե ինչ առաջնահերթություն պետք է լինի։ Եթե Բյուրականի աստղադիտարանը ազգային արժեք է ճանաչվել, ինչպես է հնարավոր 80-ամյակի միջոցառումները չֆինանսավորել։
Եթե ակադեմիական քաղաքի ծրագիրը իրականանա, առնվազն մեկ տարի խառնաշփոթ է լինելու
Մեծ իրարանցում է սկսվել ակադեմիական քաղաքի հետ կապված։ Ես հիմա նույնիսկ չեմ ցանկանում դիտարկել դրա լավ ու վատ կողմերը, բայց փաստն այն է, որ իրարանցում է։ Մեր դեպքում դեռ որևէ բան չեն ասում, միգուցե ազգային արժեքներին ձեռք չտան, և ընդհանրապես ինչպես կարող է Բյուրականի աստղադիրանը վերցնեն տեղափոխեն ակադեմիական քաղաք, բայց մյուս հիմնարկների համար ես շատ անհանգիստ եմ, որովհետև եթե այս ծրագիրը իրականանա, առնվազն մեկ տարի խառնաշփոթ է լինելու, իսկ մեկ տարին բավական է, որ գիտնականների զգալի մասը թողնի հեռանա և գիտական մակարդակը չհաջողվի վերականգնել։ Նման հարցերում շատ զգույշ պետք է լինել, նույնիսկ, եթե թվա, որ դրական նախագիծ է։ Նայում են արտասահմանյան փորձին, դիտարկում կամպուսների օրինակները, բայց այդ կամպուսները զրոյից են հիմնադրվել ու աստիճանաբար զարգացրել, ոչ թե արդեն գործող կառույցն են վերցրել ու արհեստականորեն տեղափոխել։

Хотя мы небольшая по территории и населению страна с очень слабыми экономическими показателями, оказывается, но наука не имеет отношения к размерам, и в сфере астрономии мы являемся лидерами региона.
Об этом в беседе с NEWS.am Tech говорит директор Бюраканской обсерватории НАН РА Арег Микаелян.
Армения на астрономической карте
В мире существует 700 обсерваторий. Из 200 государств лишь 73 имеют обсерватории. В мире около 2000 астрономов, не считая физиков, занимающихся астрономической тематикой. Международный астрономический союз объединяет 87 стран-членов, одной из которых является Армения, представленная в союзе 25 участниками.
Международный астрономический союз создал 11 региональных объединений, координирующих развитие астрономии, и одним из них являемся мы. Мы координируем регион Юго-Западной и Центральной Азии. В это объединение входит и Турция. Иногда я в шутку говорю, что Турция подчиняется Армении в области астрономии.
Средних телескопов — диаметром от трёх до четырёх метров — в мире насчитывается около тридцати, телескопов от двух до трёх метров — около семидесяти. В их число входит и Бюраканский телескоп, который занимает 48-е место в мире, но когда он был установлен в 1975 году, был седьмым.
Сегодня существуют виртуальные обсерватории — крупные онлайн-системы. Всего 20 стран имеют такие обсерватории, и Армения — одна из них. В мире издается 91 астрономический журнал, два из них выходят в Армении. Семь конференций Международного астрономического союза прошли в Армении — это очень высокий показатель.
Существует как минимум 14 500 космических объектов с армянскими названиями. Бюраканская обсерватория сотрудничает как минимум с 23 странами. Особенно эффективным является сотрудничество с французскими партнёрами. Мы также тесно работаем с Германией, Италией, США, Россией, Грузией и Ираном.
Если наши чиновники обычно отправляются в командировки за счёт государственного бюджета, то участие армянских астрономов в конференциях и различных программах настолько важно для зарубежных партнёров, что в основном именно они и финансируют поездки. Авторитет Бюраканской обсерватории настолько высок, что даже лауреаты Нобелевской премии приезжают на наши конференции за свой счёт, не ожидая никакого гонорара, чтобы выступить с докладом. Об этом я говорю с гордостью.
Всё это является показателем того, что мир признаёт нас как важную астрономическую страну.
Если не будут приняты срочные меры, очень скоро выяснится, что Армения вовсе не является лидером региона
В нашем регионе сейчас началась очень серьёзная конкуренция со стороны соседних стран. До сих пор Армения была безусловным лидером, но выяснилось, что и Грузия, и Иран, и Турция, а также Азербайджан начали проявлять интерес и вкладывать крупные средства в эту сферу.
Например, если наш телескоп был крупнейшим, то теперь Турция установила четырёхметровый телескоп, Иран — 3.6-метровый. Что касается Азербайджана, то президент взял их обсерваторию под особую опеку. Правительство Грузии выделило 10 миллионов долларов на программы развития обсерватории.
Между тем годовой бюджет Бюраканской обсерватории составляет 255 миллионов драмов. Новое цифровое оборудование очень дорогое, а старое не позволяет работать более эффективно и конкурировать. Нужны средства и на текущее обслуживание. Для содержания квалифицированных инженеров, обслуживающих аппаратуру, также требуются большие деньги.
Если астрономы героически работают за минимальную зарплату, поскольку по своей специальности могут трудиться только здесь, то у инженеров всегда есть альтернатива. Если срочные меры не будут приняты, очень скоро станет ясно, что Армения вовсе не является лидером региона.
Мы поднимали этот вопрос, направляли письма в правительство, даже обращались с просьбой профинансировать мероприятия к 80-летию обсерватории, однако, к сожалению, ответ один — денег нет. Конечно, отсутствие денег — понятие относительное. Здесь важно, что считается приоритетом. Если Бюраканская обсерватория признана национальной ценностью, как возможно не финансировать мероприятия к её 80-летию?
Если проект академического городка будет реализован, как минимум год будет царить хаос
Большая суматоха началась вокруг проекта академического городка. Я даже не хочу сейчас рассматривать его плюсы и минусы, но факт в том, что царит неразбериха.
В нашем случае пока ничего не говорят — возможно,  национальные ценности не тронут, да и вообще как можно взять Бюраканскую обсерваторию и перенести её в академический городок. Но за другие учреждения я очень переживаю, потому что если этот проект будет реализован, как минимум год будет хаос, а одного года достаточно, чтобы значительная часть учёных ушла, и восстановить научный уровень уже не удалось.
В таких вопросах нужно быть очень осторожными, даже если кажется, что проект положительный. Смотрят на зарубежный опыт, на примеры кампусов, но эти кампусы создавались с нуля и постепенно развивались, а не так, что уже действующие структуры берут и искусственно переносят.