Ամերիկացի ձեռներեց Իլոն Մասկին պատկանող Neuralink ընկերությունը, որը զարգացնում է ուղեղ-համակարգիչ ինտերֆեյսներ, հայտարարել է նոր տեխնոլոգիայի փորձարկման մեկնարկի մասին, որը անդամալույծ մարդկանց հնարավորություն կտա կառավարել ռոբոտ ձեռքը մտքի ուժով։
Ինչպես հայտնում է Bloomberg կայքը, մարդկանց վրա փորձարկման համար պատրաստ սարքի հայտնվելը սպասվում է ոչ շուտ, քան մի քանի տարի հետո։ Դրա նպատակն է անդամալույծ մարդկանց հնարավորություն տալ ռոբոտ ձեռքը կառավարել ուղեղի հատուկ իմպլանտի միջոցով:
«Մենք ուրախ ենք տեղեկացնել, որ ստացել ենք թույլտվություն՝ սկսելու ուղեղ-համակարգիչ ինտերֆեյսի ընդլայնման և մեր N1 իմպլանտը որպես կառավարման օժանդակ միջոց օգտագործելու հետազոտություն: Սա առաջին կարևոր քայլն է ոչ միայն թվային ազատության, այլև ֆիզիկական ազատության վերականգնման ուղղությամբ»,- ասվում է X սոցցանցում ընկերության էջում։ Հետազոտության այս գիծը կոչվում է Convoy:
Neuralink իմպլանտի ներկայիս մոդելը բուժառուներին հնարավորություն է տալիս մտքի ուժով կառավարել համակարգչային կուրսորը, պլանշետը կամ նմանատիպ թվային գործիքները և նույնիսկ տեսախաղեր խաղալ: Մինչ օրս միայն երկու մարդ է ստացել նման իմպլանտներ, սակայն Մասկի ընկերությունը նպատակ ունի 10 տարվա ընթացքում նման սարքեր տեղադրել միլիոնավոր մարդկանց ուղեղում։
Neuralink-ն այժմ նաև մշակում է Blindsight իմպլանտը, որը տեսողություն կապահովի նույնիսկ կույր ծնված մարդկանց։

Neuralink, a company owned by American entrepreneur Elon Musk, which develops brain-computer interfaces, announced the start of testing a new technology that will allow paralyzed people to control a robotic hand with the power of their minds.
As reported by Bloomberg, the device is expected to be ready for testing on humans no sooner than a few years later. Its goal is to allow paralyzed people to control a robotic hand using a special brain implant.
“We are pleased to announce that we have received permission to begin research into expanding the brain-computer interface and using our N1 implant as a control aid. This is the first important step towards restoring not only digital freedom, but also physical freedom,” the company said on its X social network page. This line of research is called Convoy.
The current model of the Neuralink implant allows patients to control a computer cursor, tablet or similar digital devices with their minds, and even play video games. So far, only two people have received such implants, but Musk’s company aims to have such devices implanted in the brains of millions of people within 10 years.
Neuralink is also currently developing a Blindsight implant, which would provide vision even to people born blind.