Եղանակին հետևող ճապոնական Himawari 9 (Արևածաղիկ 9) արբանյակը մասամբ շարքից դուրս է եկել և չի կարողանում փոխանցել ամպերի պատկերները, հայտնում է երկրի Ազգային օդերևութաբանական գործակալության մամուլի ծառայությունը։
«Ներկայումս թայֆունի և հրաբխային մոխրի որոշ տեսակների մոնիտորինգը մասամբ դադարեցվել է, սակայն նախազգուշացումների կամ ցուցումների հետ կապված խնդիրներ չկան», - ասվում է հաղորդագրությունում։
Գերատեսչությունում հավելել են, որ իրենք հետաքննում են անսարքության պատճառները։
Ճապոնիան պարբերաբար է ենթարկվում տարբեր բնական աղետների։ Վերջին անգամ այս տարվա օգոստոսին Ճապոնիային հարվածել էր «Շանսան» ուժեղ թայֆունը, որը երկրի հարավարևմտյան շրջաններում տեղատարափ անձրևների ու հզոր քամիների պատճառ դարձավ։
Ամռանը ԱՄՆ-ն հայտարարել էր ռուսական Resurs-P արբանյակի ոչնչացման մասին, որը Երկրի ցածր ուղեծրում ավելի քան 100 մասի էր բաժանվել։ 2021-ին Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանին մեղադրել էր իր արբանյակներից մեկի վրա հակաարբանյակային զենք փորձարկելու մեջ, ինչի հետևանքով ավելի քան 1500 բեկոր է հայտնվել, որոնք հսկողության տակ են վերցվել։

The Japanese weather monitoring satellite Himawari 9 (Sunflower 9) is partially out of order and cannot transmit images of clouds, the press service of the country's National Meteorological Agency reports.
"Currently, monitoring of some types of typhoon and volcanic ash has been partially suspended, but there are no issues with warnings or advisories," the statement said.
The department added that they are investigating the causes of the malfunction.
Japan is regularly exposed to various natural disasters. Last time, in August of this year, Japan was hit by the strong typhoon "Shansan", which caused torrential rains and strong winds in the southwestern regions of the country.
In the summer, the USA announced the destruction of the Russian Resurs-P satellite, which broke into more than 100 pieces in low Earth orbit. In 2021, the United States accused Russia of testing an anti-satellite weapon on one of its satellites, resulting in more than 1,500 pieces of debris that were taken under surveillance.