Եղանակին հետևող ճապոնական Himawari 9 (Արևածաղիկ 9) արբանյակը մասամբ շարքից դուրս է եկել և չի կարողանում փոխանցել ամպերի պատկերները, հայտնում է երկրի Ազգային օդերևութաբանական գործակալության մամուլի ծառայությունը։
«Ներկայումս թայֆունի և հրաբխային մոխրի որոշ տեսակների մոնիտորինգը մասամբ դադարեցվել է, սակայն նախազգուշացումների կամ ցուցումների հետ կապված խնդիրներ չկան», - ասվում է հաղորդագրությունում։
Գերատեսչությունում հավելել են, որ իրենք հետաքննում են անսարքության պատճառները։
Ճապոնիան պարբերաբար է ենթարկվում տարբեր բնական աղետների։ Վերջին անգամ այս տարվա օգոստոսին Ճապոնիային հարվածել էր «Շանսան» ուժեղ թայֆունը, որը երկրի հարավարևմտյան շրջաններում տեղատարափ անձրևների ու հզոր քամիների պատճառ դարձավ։
Ամռանը ԱՄՆ-ն հայտարարել էր ռուսական Resurs-P արբանյակի ոչնչացման մասին, որը Երկրի ցածր ուղեծրում ավելի քան 100 մասի էր բաժանվել։ 2021-ին Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանին մեղադրել էր իր արբանյակներից մեկի վրա հակաարբանյակային զենք փորձարկելու մեջ, ինչի հետևանքով ավելի քան 1500 բեկոր է հայտնվել, որոնք հսկողության տակ են վերցվել։

Японский спутник наблюдения за погодой «Химавари 9» («Подсолнух 9») частично вышел из строя и не может передавать изображения облаков, сообщает пресс-служба Национального метеорологического агентства страны.
"В настоящее время мониторинг некоторых видов тайфунов и вулканического пепла частично приостановлен, но проблем с предупреждениями и рекомендациями нет", - говорится в сообщении.
В ведомстве добавили, что выясняют причины неисправности.
Япония регулярно подвергается различным стихийным бедствиям. В последний раз, в августе этого года, на Японию обрушился сильный тайфун «Шаньсан», вызвавший проливные дожди и сильный ветер в юго-западных регионах страны.
Летом США заявили об уничтожении российского спутника «Ресурс-П», который развалился на более чем 100 частей на низкой околоземной орбите. В 2021 году США обвинили Россию в испытании противоспутникового оружия на одном из своих спутников, в результате чего под наблюдение было взято более 1500 обломков.