ՌԴ «Ռոսկաչեստվո» ծառայության թվային փորձագիտության ​​կենտրոնի մասնագետ Սերգեյ Կուզմենկոն ներկայացրել հինգ սովորություն, որոնք կարող են հանգեցնել սմարթֆոնի աշխատանքի խափանման։
Ըստ նրա՝ կարևոր է հիշել, որ անլար ցանցերի մշտական ​​օգտագործումը արագ է սպառում մարտկոցի լիցքը, որը սովորաբար տևում է մոտ մեկ օր: Էներգիայի մեծ մասը ծախսվում է Wi-Fi-ի, բջջային ինտերնետի և Bluetooth-ի վրա։
Սրճարանում կամ առևտրի կենտրոնում հանրային Wi-Fi-ից օգտվելիս բջջային սարքը խոցելի է դառնում հաքերային հարձակման համար: Հարձակվողները կարող են մուտք գործել անձնական տվյալներ, կարդալ նամակներ, գողանալ գաղտնաբառերը և նույնիսկ իմանալ բանկային քարտի մանրամասները: Ուստի կարևոր է անելիքներն ավարտելուց հետո դուրս գալ բոլոր այն օգտահաշիվներից, որոնք օգտագործվել են այս ցանցից օգտվելիս։
Հավելվածների խանութներից գաղտնաբառերի կասկածելի կառավարիչ հավելվածները կարող են նախագծված լինել օգտատերերի գաղտնաբառերը գողանալու համար, դրանք առաջարկում են հասանելիություն տալ հեռախոսի խոսափողներին, հեռախոսազանգերին և հեռախոսի կարգավիճակի վերաբերյալ տվյալներին, որպեսզի գաղտնալսեն և ձայնագրեն խոսակցությունները:
Փորձագետի խոսքով՝ թյուր կարծիք կա, թե սմարթֆոնի մարտկոցի կյանքը երկարացնելու համար պետք է այն ամբողջությամբ լիցքաթափել, ապա լիցքավորել մինչև 100%: Սկզբունքորեն,  հեռախոսի լրիվ լիցքավորումը վտանգավոր չէ մարտկոցի համար, բայց դա չի կարելի անել մշտապես: Եթե ​​մարտկոցի լիցքի մակարդակը իջնում է 20%-ից, ապա մարտկոցն ավելի արագ է սպառվում:
Անօգուտ ծրագրերի տեղադրումը, ինչպիսիք են համակարգի ուժեղացուցիչները, կարող է դանդաղեցնել ձեր հեռախոսի աշխատանքը: Այս հավելվածները ագրեսիվ կերպով բեռնաթափում են համակարգի կարևոր գործընթացները օպերատիվ հիշողությունից: Ավելի լավ է ինքներդ հիշողությունը մաքրեք ավելորդ ֆայլերից, քան վստահեք երրորդ կողմի հավելվածներին:

Sergey Kuzmenko, a specialist in the digital expertise center of the Russian Roskachestvo service, presented five habits that can lead to a malfunction of a smartphone.
According to him, it is important to remember that constant use of wireless networks drains the battery quickly, which usually lasts about a day. Most of the energy is spent on Wi-Fi, mobile internet and Bluetooth.
When using public Wi-Fi at a coffee shop or mall, your mobile device becomes vulnerable to hacking. Attackers can access personal information, read emails, steal passwords and even learn bank card details. Therefore, it is important to log out of all accounts that have been used while using this network.
Suspicious password manager apps from app stores may be designed to steal users' passwords, offering access to phone microphones, phone calls, and phone status data to wiretap and record conversations.
According to the expert, there is a misconception that in order to extend the life of the smartphone battery, it should be completely discharged and then charged to 100%. In principle, fully charging the phone is not dangerous for the battery, but it cannot be done all the time. If the battery level drops below 20%, the battery drains faster.
Installing useless software like system boosters can slow down your phone. These applications aggressively unload critical system processes from RAM. It is better to clean the memory from unnecessary files yourself than to rely on third-party applications.