Լեհաստանի Կրակով քաղաքում գործող Off Radio ինտերնետային ռադիոկայանը ուղիղ եթերում աշխատող հաղորդավարներին փոխարինել է արհեստական բանականությամբ։ Այս նորարարության արդյունքում մոտ մեկ տասնյակ մարդ կորցրել է աշխատանքը, գրում է լեհական Businessinsider կայքը։
Off Radio Kraków Ռադիոկայանի եթերը հոկտեմբերի 22-ից վարում են ԱԲ ստեղծած կերպարներ՝ 20-ամյա Էմին, 22-ամյա Կուբան և 23-ամյա Ալեքսը, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր պատմությունն ու բնավորությունը: Էմին լրագրություն է ուսանում, Կուբան՝ աուդիո ճարտարագիտություն, իսկ Ալեքսը լիցենզավորված հոգեբան է: Այսուհետ նրանք են վարելու հաղորդումները, որոնք նախկինում ստեղծում էր մոտ մեկ տասնյակ աշխատակիցներից բաղկացած թիմը։
«OFF Radio Kraków ալիքի նոր տարբերակը հետազոտական և մեդիա փորձ է, որը փորձում է ախտորոշել և պատասխանել այն հարցին, թե ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ արհեստական բանականության զարգացումը մշակույթի, լրատվամիջոցների, լրագրության և հասարակության վրա»,- ասվում է ռադիոկայանի կայքում:
Նորամուծությունը բուռն արձագանք է առաջացրել մեդիա դաշտում։ Հրապարակված բաց նամակում ասվում է, որ ռադիոկայանի նոր բանաձևի շնորհիվ սեպտեմբերի սկզբին շուրջ մեկ տասնյակ մարդ՝ արժեքավոր և փորձառու լրագրողներ, Կրակովի մշակույթի ստեղծողներ և երաժիշտներ, կորցրել են իրենց աշխատանքը։ Նրանցից ոմանք աշխատել են OFF Radio Kraków-ի խմբագրական թիմի ստեղծման, զարգացման վրա և շատ աշխատանքներ են համահեղինակել: Նամակն ստորագրել է ավելի քան 15,000 մարդ, որոնք չեն ցանկանում «փորձի առարկա» դառնալ։
Ռադիոկայանի գլխավոր խմբագիր Մարսին Պուլիտը պնդում է, որ ոչ ոք աշխատանքից չի հեռացվել ԱԲ գործիքների ներդրման պատճառով։ Նրա խոսքով՝ այդ մարդիկ հրավիրյալ աշխատակիցներ էին, որոնք շաբաթը մեկ անգամ ծրագրեր էին պատրաստում ռադիոկայանի համար։ Ըստ նրա՝ պայմանագրերի ժամկետը սպառվել է ոչ թե այն պատճառով, որ ԱԲ է ներդրվել, այլ այն պատճառով, որ այդ ձևաչափը, ըստ էության, համընկնում էր երկու այլ ծրագրերի հետ և ուներ գրեթե զրոյական լսարան։
Պուլիտն ընդգծել է, որ ԱԲ հաղորդավարները պարզապես գործիքներ են, որոնք օգտագործվում են իրական լրագրողների կողմից։ Նա ասել է, որ երաժշտական հեղինակային հաղորդումներից մի քանիսը հեռարձակվել են Radio Krakow Kultura-ով, իսկ մեկը՝ ռադիոկայանի գլխավոր ալիքով։ «Մենք դեռ ունենք երկու լրիվ դրույքով աշխատող՝ գլխավոր ալիքում և Radio Krakow Kultura-ում»,- բացատրել է Պուլիտը:
Խնդրին անդրադարձել է նաև փոխվարչապետ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Քշիշտոֆ Գավկովսկին, որը նշել է ԱԲ ոլորտը կարգավորելու հրատապ անհրաժեշտությունը։ «Չնայած ես ԱԲ զարգացման երկրպագու եմ՝ համարում եմ, որ մենք գնալով ավելի հաճախ ենք դուրս գալիս կոնկրետ սահմաններից: ԱԲ օգտագործումը պետք է լինի մարդկանց համար, ոչ թե նրանց դեմ»- ասել է նա:

Off Radio, an Internet radio station operating in Krakow, Poland, has replaced live presenters with artificial intelligence. As a result of this innovation, about a dozen people lost their jobs, writes the Polish Businessinsider website.
Off Radio Kraków Since October 22, the radio station is hosted by characters created by AB: 20-year-old Amy, 22-year-old Kuba and 23-year-old Alex, each with their own story and personality. Amy is studying journalism, Cuba is studying audio engineering, and Alex is a licensed psychologist. From now on, they will host the programs that were previously created by a team of about a dozen employees.
"The new version of the OFF Radio Kraków channel is a research and media experiment that tries to diagnose and answer the question of what impact the development of artificial intelligence can have on culture, media, journalism and society," says the radio station's website.
The innovation caused a strong reaction in the media field. The published open letter says that due to the new formula of the radio station, at the beginning of September, about a dozen people - valuable and experienced journalists, creators of Krakow culture and musicians - lost their jobs. Some of them worked on the creation, development of the editorial team of OFF Radio Kraków and co-authored many works. The letter was signed by more than 15,000 people who do not want to become "subjects of the experiment".
The editor-in-chief of the radio station, Marcin Pulit, claims that no one has been fired because of the introduction of AB tools. According to him, those people were guest employees who prepared programs for the radio station once a week. According to him, the contracts expired not because AB was introduced, but because the format essentially overlapped with two other programs and had almost zero audience.
Pulit emphasized that AB presenters are just tools used by real journalists. He said that some of the original music programs were broadcast on Radio Krakow Kultura, and one on the main channel of the radio station. "We still have two full-time employees at the main channel and at Radio Krakow Kultura," Pulit explained.
Deputy Prime Minister and Minister of Information Technologies Krzysztof Gavkovski also addressed the problem, and noted the urgent need to regulate the AB sector. "Although I am a fan of AB development, I believe that we are increasingly moving beyond concrete boundaries. AB use should be for people, not against them," he said.