Լեհաստանի Կրակով քաղաքում գործող Off Radio ինտերնետային ռադիոկայանը ուղիղ եթերում աշխատող հաղորդավարներին փոխարինել է արհեստական բանականությամբ։ Այս նորարարության արդյունքում մոտ մեկ տասնյակ մարդ կորցրել է աշխատանքը, գրում է լեհական Businessinsider կայքը։
Off Radio Kraków Ռադիոկայանի եթերը հոկտեմբերի 22-ից վարում են ԱԲ ստեղծած կերպարներ՝ 20-ամյա Էմին, 22-ամյա Կուբան և 23-ամյա Ալեքսը, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի իր պատմությունն ու բնավորությունը: Էմին լրագրություն է ուսանում, Կուբան՝ աուդիո ճարտարագիտություն, իսկ Ալեքսը լիցենզավորված հոգեբան է: Այսուհետ նրանք են վարելու հաղորդումները, որոնք նախկինում ստեղծում էր մոտ մեկ տասնյակ աշխատակիցներից բաղկացած թիմը։
«OFF Radio Kraków ալիքի նոր տարբերակը հետազոտական և մեդիա փորձ է, որը փորձում է ախտորոշել և պատասխանել այն հարցին, թե ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ արհեստական բանականության զարգացումը մշակույթի, լրատվամիջոցների, լրագրության և հասարակության վրա»,- ասվում է ռադիոկայանի կայքում:
Նորամուծությունը բուռն արձագանք է առաջացրել մեդիա դաշտում։ Հրապարակված բաց նամակում ասվում է, որ ռադիոկայանի նոր բանաձևի շնորհիվ սեպտեմբերի սկզբին շուրջ մեկ տասնյակ մարդ՝ արժեքավոր և փորձառու լրագրողներ, Կրակովի մշակույթի ստեղծողներ և երաժիշտներ, կորցրել են իրենց աշխատանքը։ Նրանցից ոմանք աշխատել են OFF Radio Kraków-ի խմբագրական թիմի ստեղծման, զարգացման վրա և շատ աշխատանքներ են համահեղինակել: Նամակն ստորագրել է ավելի քան 15,000 մարդ, որոնք չեն ցանկանում «փորձի առարկա» դառնալ։
Ռադիոկայանի գլխավոր խմբագիր Մարսին Պուլիտը պնդում է, որ ոչ ոք աշխատանքից չի հեռացվել ԱԲ գործիքների ներդրման պատճառով։ Նրա խոսքով՝ այդ մարդիկ հրավիրյալ աշխատակիցներ էին, որոնք շաբաթը մեկ անգամ ծրագրեր էին պատրաստում ռադիոկայանի համար։ Ըստ նրա՝ պայմանագրերի ժամկետը սպառվել է ոչ թե այն պատճառով, որ ԱԲ է ներդրվել, այլ այն պատճառով, որ այդ ձևաչափը, ըստ էության, համընկնում էր երկու այլ ծրագրերի հետ և ուներ գրեթե զրոյական լսարան։
Պուլիտն ընդգծել է, որ ԱԲ հաղորդավարները պարզապես գործիքներ են, որոնք օգտագործվում են իրական լրագրողների կողմից։ Նա ասել է, որ երաժշտական հեղինակային հաղորդումներից մի քանիսը հեռարձակվել են Radio Krakow Kultura-ով, իսկ մեկը՝ ռադիոկայանի գլխավոր ալիքով։ «Մենք դեռ ունենք երկու լրիվ դրույքով աշխատող՝ գլխավոր ալիքում և Radio Krakow Kultura-ում»,- բացատրել է Պուլիտը:
Խնդրին անդրադարձել է նաև փոխվարչապետ և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Քշիշտոֆ Գավկովսկին, որը նշել է ԱԲ ոլորտը կարգավորելու հրատապ անհրաժեշտությունը։ «Չնայած ես ԱԲ զարգացման երկրպագու եմ՝ համարում եմ, որ մենք գնալով ավելի հաճախ ենք դուրս գալիս կոնկրետ սահմաններից: ԱԲ օգտագործումը պետք է լինի մարդկանց համար, ոչ թե նրանց դեմ»- ասել է նա:

Off Radio, интернет-радиостанция, работающая в Кракове (Польша), заменила ведущих в прямом эфире искусственным интеллектом. В результате этого нововведения около десятка человек потеряли работу, пишет польский сайт Businessinsider.
Off Radio Kraków С 22 октября радиостанцию ​​ведут персонажи, созданные AB: 20-летняя Эми, 22-летняя Куба и 23-летний Алекс, каждый со своей историей и индивидуальностью. Эми изучает журналистику, Куба изучает аудиотехнику, а Алекс — лицензированный психолог. Отныне там будут размещаться программы, которые ранее создавались командой из около десятка сотрудников.
«Новая версия канала OFF Radio Kraków — это исследовательский и медиа-эксперимент, который пытается диагностировать и ответить на вопрос, какое влияние развитие искусственного интеллекта может оказать на культуру, СМИ, журналистику и общество», — говорится на сайте радиостанции.
Нововведение вызвало бурную реакцию в медиаполе. В опубликованном открытом письме говорится, что из-за новой формулы радиостанции в начале сентября около десятка человек - ценных и опытных журналистов, творцов краковской культуры и музыкантов - лишились работы. Некоторые из них работали над созданием, развитием редакционного коллектива OFF Radio Kraków и были соавторами многих работ. Письмо подписали более 15 тысяч человек, не желающих становиться «субъектами эксперимента».
Главный редактор радиостанции Марчин Пулит утверждает, что из-за внедрения средств AB никого не уволили. По его словам, это были приглашенные сотрудники, которые раз в неделю готовили программы для радиостанции. По его словам, контракты истекли не потому, что был введен «АБ», а потому, что формат по сути пересекался с двумя другими программами и имел практически нулевую аудиторию.
Пулит подчеркнул, что ведущие AB – это всего лишь инструменты, которыми пользуются настоящие журналисты. Он рассказал, что часть оригинальных музыкальных программ транслировалась на Радио Краков Культура, а одна - на основном канале радиостанции. «У нас еще есть два штатных сотрудника на главном канале и на Радио Краков Культура», — пояснил Пулит.
Вице-премьер и министр информационных технологий Кшиштоф Гавковский также обратился к проблеме и отметил острую необходимость регулирования сектора AB. «Хотя я и фанат развития AB, я считаю, что мы все больше выходим за конкретные рамки. Использование AB должно быть направлено на благо людей, а не против них», — сказал он.