Լոնդոնի համալսարանի գիտնականները անլար տվյալների փոխանցման արագության նոր համաշխարհային ռեկորդ են սահմանել՝ հասնելով 938 Գբիթ/վրկ ցուցանիշի: Այս մասին հայտնում է kp.ru-ն՝ հղում կատարելով Journal of Lightwave Technology-ին։
Նշվում է, որ այս արդյունքին հասնելու համար թիմն օգտագործել է 5-ից 150 ԳՀց հաճախականության միջակայք, որն ապահովել է 145 ԳՀց թողունակություն՝ հինգ անգամ ավելի, քան նախորդ ռեկորդի ժամանակ։ Նոր տեխնոլոգիան 9380 անգամ գերազանցում է Մեծ Բրիտանիայում 5G ցանցի միջին արագությունը՝ ապահովելով տվյալների արագ փոխանցում՝ օգտատերերի աճող կարիքները բավարարելու համար:
Գիտնականներն առաջին անգամ համատեղել են ռադիոհաճախականություններն ու օպտիկական տեխնոլոգիաները՝ հաղթահարելով ավանդական անլար ցանցերի սահմանափակումները։ Մեթոդը ներառում է էլեկտրոնիկայի օգտագործումը 5-50 ԳՀց տիրույթում և ֆոտոնիկայի կիրառումը 50-150 ԳՀց տիրույթում, ինչը զգալիորեն ընդլայնում է հասանելի հաճախականությունների տիրույթը և մեծացնում տվյալների փոխանցման արագությունը:
Փորձը ցույց է տվել, որ նոր մոտեցումն արագացնում է տվյալների փոխանակումը ինտերնետի և վերջնական օգտատերերի միջև։ Ակնկալվում է, որ մոտ ապագայում բջջային սարքեր օգտագործողները կկարողանան զգալ կապի արագություն և կայունություն 5G-ից 6G տեղափոխելիս, իսկ հաճախականությունների մեծ տիրույթը կօգնի խուսափել մարդաշատ վայրերում գերբեռնվածությունից:
Օրինակ, 4K ֆիլմի ներբեռնումը, որը 5G ցանցում սովորաբար տևում է 19 րոպե, նոր տեխնոլոգիայով կտևի ընդամենը 0,12 վայրկյան։ Այս համակարգը նաև օգտակար կլինի այնպիսի միջավայրերում, որտեղ հնարավոր չկան օպտիկամանրաթելային միացումներ, ինչպիսիք են բարդ սարքավորումներով գործարանները:
Չնայած տեխնոլոգիան մինչ այժմ միայն փորձարկվել է լաբորատոր պայմաններում, կոմերցիոն օգտագործման նախատիպի մշակումն արդեն սկսվել է։ Գիտնականները գնահատում են, որ տեխնոլոգիան պատրաստ կլինի կիրառման երեքից հինգ տարի հետո և զգալի ազդեցություն կունենա Մեծ Բրիտանիայում և նրա սահմաններից դուրս թվային հաղորդակցությունների զարգացման վրա:

Ученые Лондонского университета установили новый мировой рекорд скорости беспроводной передачи данных, достигнув 938 Гбит/с. Об этом сообщает kp.ru со ссылкой на «Журнал световолновых технологий».
Говорят, что для достижения такого результата команда использовала диапазон частот от 5 до 150 ГГц, что обеспечило полосу пропускания в 145 ГГц, что в пять раз больше предыдущего рекорда. Новая технология в 9380 раз быстрее средней скорости сети 5G в Великобритании, обеспечивая быструю передачу данных для удовлетворения растущих потребностей пользователей.
Ученые впервые объединили радиочастотные и оптические технологии, преодолев ограничения традиционных беспроводных сетей. Метод предполагает использование электроники в диапазоне 5-50 ГГц и применение фотоники в диапазоне 50-150 ГГц, что существенно расширяет доступный диапазон частот и увеличивает скорость передачи данных.
Опыт показал, что новый подход ускоряет обмен данными между Интернетом и конечными пользователями. Ожидается, что в ближайшем будущем пользователи мобильных устройств смогут ощутить скорость и стабильность соединения при переходе с 5G на 6G, а широкий диапазон частот поможет избежать перегрузок в людных местах.
Например, загрузка фильма в формате 4K, которая обычно занимает 19 минут в сети 5G, с новой технологией займет всего 0,12 секунды. Эта система также будет полезна в средах, где оптоволоконные соединения невозможны, например, на заводах со сложным оборудованием.
Хотя технология пока только протестирована в лаборатории, разработка прототипа для коммерческого использования уже началась. По оценкам ученых, технология будет готова к использованию через три-пять лет и окажет существенное влияние на развитие цифровых коммуникаций в Великобритании и за ее пределами.