Բրիտանացի գիտնականների նոր հետազոտությունը ամրապնդում է այն տեսությունը, որ դինոզավրերի անհետացումը կապված է ոչ թե մեկ, այլ երկու աստերոիդների հետ: Ինչպես գրում է Daily Mail-ը, Հերիոտ Ուոթի համալսարանի հետազոտողները հայտնաբերել են երկրորդ հսկա երկնային մարմնի գոյության ապացույցները, որը մոտ 66 միլիոն տարի առաջ բախվել է Երկրին:
Ըստ գիտնականների՝ այս աստերոիդն ուներ մոտ 500 մետր տրամագիծ և ընկել Գվինեայի ներկայիս ափի տարածքում՝ Արևմտյան Աֆրիկայում։ Դա տեղի ունեցավ մոտավորապես այն ժամանակ, երբ հայտնի Chicxulub աստերոիդն իր հետքը դրեց պատմության մեջ՝ ոչնչացնելով Երկրի վրա կյանքի մեծ մասը:
Երկրորդ աստերոիդի մասին առաջին ապացույցը հայտնաբերվել է դեռևս 2022 թվականին, սակայն գիտնականների կողմից ստացված նոր 3D սեյսմիկ պատկերները հաստատում են մակերևույթից մոտ ինը կիլոմետր խորությամբ հսկայական խառնարանի առկայությունը: Այս տվյալները վերջապես ամրապնդեցին երկրորդ ազդեցության վարկածը։
Բժիշկ Ուիսդեան Նիկոլսոնը՝ առաջատար հետազոտողներից մեկը, բացատրում է, որ աստերոիդը ճանապարհորդել է մոտ 72000 կմ/ժ արագությամբ՝ հարվածելով Երկրին 20-40 աստիճանի անկյան տակ։ Այս տիեզերական մարմինը լուրջ հարված հասցրեց մոլորակի մակերեսին՝ հավանաբար լրացնելով առաջին աստերոիդի կործանարար ազդեցությունը։
Այս հայտնագործությունները նոր գլուխ են ավելացնում զանգվածային անհետացման պատմության ուսումնասիրությանը, որը կտրուկ փոխեց մեր մոլորակի էկոհամակարգը:

A new study by British scientists strengthens the theory that the extinction of the dinosaurs was associated not with one, but two asteroids. According to the Daily Mail, researchers from Heriot-Watt University have found evidence of a second giant celestial body that collided with Earth about 66 million years ago.
According to scientists, this asteroid was about 500 meters in diameter and fell near the current coast of Guinea in West Africa. This happened around the same time as the famous Chicxulub asteroid left its mark on history, destroying most of the life on Earth.
The first evidence of the second asteroid was found back in 2022, but new 3D seismic images obtained by scientists confirmed the presence of a giant funnel about nine kilometers deep below the surface. This data finally strengthened the hypothesis of a second impact. Dr. Wisdean Nicholson, one of the lead researchers, explains that the asteroid was traveling at about 45,000 mph (72,000 km/h), hitting the Earth at an angle of between 20 and 40 degrees. This space body dealt a serious blow to the planet's surface, likely adding to the destructive effects of the first asteroid.
These discoveries add a new chapter to the study of the history of the mass extinction that dramatically changed the ecosystem of our planet.