Շուտով Meta AI-ի արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) աշխատող օգնականը կխոսի հայտնիների ձայնով։ Meta Platforms-ը, որին պատկանում է Facebook-ը, ծրագրում է այս շաբաթ հայտարարել դերասանների հետ գործարքներ կնքելու մասին, այդ թվում՝ Ջուդի Դենչի, Քրիստեն Բելի և Ջոն Սինայի, որոնց ձայնով կխոսի ԱԲ օգնականը, հայտնում է Reuters-ի աղբյուրը:
Հայտնի մարդկանց ցուցակում, որոնց ձայները կարող են ընտրվել Meta AI-ի համար, կներառվեն նաև դերասանուհի և երգչուհի Awkwafina-ին և դերասան Քիգան Մայքլ Կիին (Keegan-Michael Key), հայտնել է գործակալության աղբյուրը: Նրա խոսքով՝ ԱԲ չատբոտի նոր հնարավորությունների ներկայացումը տեղի կունենա Connect ամենամյա համաժողովում, որը մեկնարկում է չորեքշաբթի։
Ակնկալվում է, որ Meta-ն այս միջոցառմանը կներկայացնի նաև իր ընդլայնված իրականության սարքերի առաջին տարբերակը և կխոսի այլ սարքերի հետ կապված ծրագրերի մասին, ներառյալ Ray-Ban Meta խելացի ակնոցը, որոնք առաջին սարքերն էին, որ անցած տարի ստացան Meta AI-ի աուդիո տարբերակի աջակցություն:
Meta հավելվածների ընտանիքում, որը ներառում է Facebook-ը, Instagram-ը և WhatsApp-ը, հայտնի մարդկանց ձայնի ընտրությունը Meta AI-ի համար այս շաբաթ հասանելի կլինի ԱՄՆ-ում և անգլախոս այլ շուկաներում:
Meta AI չատբոտը ներկայումս ունի տեքստային զրույցների աջակցություն և կարող է պատկերներ ստեղծել օգտատիրոջ խնդրանքով: Անցյալ տարի ընկերությունը գործարկեց չատբոտի տեքստային տարբերակները կերպարներով, որոնք ոգեշնչված էին հայտնի մարդկանցից, ինչպիսիք են Փերիս Հիլթոնը և Սնուփ Դոգը, բայց այդ տարբերակը կարծես թե չի գրավել օգտատերերին: Այնուհետև Meta-ն սկսեց օգտագործել AI Studio կոչվող արտադրանքը, որն իր հարթակներում բովանդակություն ստեղծողներին թույլ է տալիս ստեղծել իրենց նման չատբոտի կերպարներ:

Meta AI's assistant will soon speak in the voices of celebrities. According to a Reuters source, Meta Platforms, the owner of Facebook, plans to announce this week that it has signed agreements with actors, including Judi Dench, Kristen Bell, and John Cena, to lend their voices to its AI chatbot.
The list of celebrities whose voices will be available for Meta AI will also include actress and singer Awkwafina, as well as actor Keegan-Michael Key, the source reported. The presentation of the AI chatbot's new features is expected to take place at the annual Connect conference, which begins on Wednesday.
Meta is also expected to unveil the first version of its augmented reality glasses at the event and share plans for other gadgets, including Ray-Ban Meta smart glasses, which were the first devices to receive audio chatbot support from Meta AI last year.
The option to select a celebrity voice for Meta AI will become available in the U.S. and other English-speaking markets this week, across Meta's family of apps, including Facebook, Instagram, and WhatsApp.
Currently, Meta AI's chatbot supports text conversations and can generate images on demand. Last year, the company launched text-based chatbot versions with characters inspired by celebrities like Paris Hilton and Snoop Dogg, but the option didn’t gain much popularity with users. Following that, Meta began using its AI Studio product, which allows content creators on its platforms to design chatbot characters in their own likeness.