Ամբիցիոզ երկրների համար, որպիսին պարտավոր է լինել Հայաստանը, որպեսզի կարողանա գոյատևել այս տարածաշրջանում, շատ կարևոր է բարձրարժեք արտադրողականության աճի ուղղությունների խթանումը, Հայկական երկրորդ գլոբալ գագաթնաժողովի ժամանակ ասաց ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Ըստ նրա՝ եթե խոսում ենք տնտեսության կառուցվածքում տեխնոլոգիաների դերի մասին, ապա երեք կարևոր բան կարելի է առանձնացնել։ Առաջինը՝ արտադրական շղթայի, արտադրական գործընթացների առավելագույն երկարացումը հենց երկրի ներսում։ «Եթե պատկերավոր օրինակ բերեմ, ապա ես առաջարկում եմ չվաճառել, չարտահանել պղնձի խտանյութ, այլ արտահանել, օրինակ՝ կաբելներ»,- ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ տնտեսության ռազմավարության իմաստով, հենց երկրի ներսում վերջնական պրոդուկտ ստանալու իմաստով դա չափազանց կարևոր է, քանի որ այն 2-3 անգամ մեծացնելու է դրա արժեքը մեր երկրի տնտեսության համար։ «Դե պատկերացրեք դրա տնտեսական էֆեկտները»,- ասաց նա։
Երկրորդը, ըստ նրա, արտահանելի հատվածի արտահանման ենթակա պրոդուկտների խրախուսումն է, և այստեղ շատ կարևոր են Էկոնոմիկայի նախարարության այն ծրագրերը, որոնք հատկապես արտահանման ճյուղերին են միտված, քանզի դա կրկին բերում է բարձրարժեք արտադրողականության աճին։
«Երրորդն արդեն նորարարություններն են, որտեղ տեխնոլոգիական լուծումները գալիս են ապահովելու ամբողջ տնտեսության համար աճը»,- նշեց նախարարը՝ նշելով, որ մեր օրերում տեխնոլոգիական լուծումները բոլոր ոլորտներում արդեն անխուսափելի են, եթե Հայաստանն իսկապես մտադիր է աշխարհին իր ասելիքն ասել։
«Թե՛ արհեստական բանականության այս վերջին ձեռքբերումները, մեքենայական ուսուցման տարատեսակ գործիքներ, ինքնակառավարվող սարքավորումները, օրինակ՝ ագրոթեք ուղղությունում նշանակալի դեր են ունենում օրեցօր։ Յուրաքանչյուր նոր օր նորարար լուծումներ են գալիս աջակցելու»,- ասաց Մխիթար Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ նախարարության քաղաքականության ամբողջ նպատակն է աջակցել ՀՀ տնտեսության բոլոր ուղղություններով հաջողություններին։
Ըստ նրա՝ այստեղ չպետք է մոռանալ հայկական Սփյուռքի մասին։ Նա նշեց, որ իր աշխատանքային չատերի մոտ 60 տոկոս սփյուռքահայերի հետ է։ Նախարարի խոսքով՝ գրեթե բոլոր ոլորտներում լրջագույն ներկայացվածություն կա հենց Սփյուռքից։ Կոնկրետ ռազմարդյունաբերության ոլորտում խոշորագույն վենչուրային ֆոնդը ստեղծվել է սփյուռքահայերի կողմից, որոնք, ըստ նրա, կատարում են ամենակարևոր աշխատանքը՝ Հայաստանի համար ամենաառաջնային համարվող ռազմաարդյունաբերական ոլորտի այն հատվածում, որտեղ առանձնահատուկ ընդգծված են տեխնոլոգիական լուծումները, նորարար միտքը։

Для того, чтобы амбициозные страны, такие как Армения, смогли выжить в этом регионе, очень важно продвигать направления роста высокотоварной производительности, заявил министр индустрии высоких технологий Армении Мхитар Айрапетян в ходе второго Армянского глобального саммита.
По его словам, если говорить о роли технологий в структуре экономики, то можно выделить три важные вещи. Первое — максимальное расширение производственной цепочки, производственных процессов внутри самой страны. "Если я приведу наглядный пример, то предлагаю не продавать и не экспортировать медный концентрат, а экспортировать, например, кабель", - сказал он.
По словам министра, с точки зрения стратегии экономики, с точки зрения получения конечного продукта внутри страны, это чрезвычайно важно, поскольку увеличит его значение для экономики нашей страны в 2-3 раза. «Ну, представьте себе экономические последствия этого», — сказал он.
Второе, по его словам, это продвижение экспортной продукции экспортного сектора, и здесь очень важны программы Минэкономики, которые особенно ориентированы на экспортные отрасли, поскольку это опять-таки приводит к повышению высоких показателей. -значительная производительность.
"Третье - это инновации, где технологические решения обеспечивают рост всей экономики", - отметил министр, отметив, что сегодня технологические решения уже неизбежны во всех сферах, если Армения действительно намерена сказать миру то, что она хочет сказать.
«Оба этих недавних достижения искусственного интеллекта, различных инструментов машинного обучения, беспилотной техники, например, каждый день играют значительную роль в сфере агротехнологий. Каждый новый день на поддержку приходят инновационные решения", - сказал Мхитар Айрапетян, добавив, что вся цель политики министерства - поддержка успехов экономики РА во всех направлениях.
По его словам, здесь не следует забывать об армянской диаспоре. Он отметил, что около 60 процентов его рабочих бесед приходится на армянскую диаспору. По словам министра, диаспора имеет серьезное представительство практически во всех сферах. Крупнейший венчурный фонд в специфической сфере военной промышленности создан армянами Диаспоры, которые, по его словам, выполняют важнейшую работу в секторе военной промышленности, считающемся самым важным для Армении, где особенно ценятся технологические решения и инновационное мышление. подчеркнул.