Ամբիցիոզ երկրների համար, որպիսին պարտավոր է լինել Հայաստանը, որպեսզի կարողանա գոյատևել այս տարածաշրջանում, շատ կարևոր է բարձրարժեք արտադրողականության աճի ուղղությունների խթանումը, Հայկական երկրորդ գլոբալ գագաթնաժողովի ժամանակ ասաց ԲՏԱ նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
Ըստ նրա՝ եթե խոսում ենք տնտեսության կառուցվածքում տեխնոլոգիաների դերի մասին, ապա երեք կարևոր բան կարելի է առանձնացնել։ Առաջինը՝ արտադրական շղթայի, արտադրական գործընթացների առավելագույն երկարացումը հենց երկրի ներսում։ «Եթե պատկերավոր օրինակ բերեմ, ապա ես առաջարկում եմ չվաճառել, չարտահանել պղնձի խտանյութ, այլ արտահանել, օրինակ՝ կաբելներ»,- ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ տնտեսության ռազմավարության իմաստով, հենց երկրի ներսում վերջնական պրոդուկտ ստանալու իմաստով դա չափազանց կարևոր է, քանի որ այն 2-3 անգամ մեծացնելու է դրա արժեքը մեր երկրի տնտեսության համար։ «Դե պատկերացրեք դրա տնտեսական էֆեկտները»,- ասաց նա։
Երկրորդը, ըստ նրա, արտահանելի հատվածի արտահանման ենթակա պրոդուկտների խրախուսումն է, և այստեղ շատ կարևոր են Էկոնոմիկայի նախարարության այն ծրագրերը, որոնք հատկապես արտահանման ճյուղերին են միտված, քանզի դա կրկին բերում է բարձրարժեք արտադրողականության աճին։
«Երրորդն արդեն նորարարություններն են, որտեղ տեխնոլոգիական լուծումները գալիս են ապահովելու ամբողջ տնտեսության համար աճը»,- նշեց նախարարը՝ նշելով, որ մեր օրերում տեխնոլոգիական լուծումները բոլոր ոլորտներում արդեն անխուսափելի են, եթե Հայաստանն իսկապես մտադիր է աշխարհին իր ասելիքն ասել։
«Թե՛ արհեստական բանականության այս վերջին ձեռքբերումները, մեքենայական ուսուցման տարատեսակ գործիքներ, ինքնակառավարվող սարքավորումները, օրինակ՝ ագրոթեք ուղղությունում նշանակալի դեր են ունենում օրեցօր։ Յուրաքանչյուր նոր օր նորարար լուծումներ են գալիս աջակցելու»,- ասաց Մխիթար Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ նախարարության քաղաքականության ամբողջ նպատակն է աջակցել ՀՀ տնտեսության բոլոր ուղղություններով հաջողություններին։
Ըստ նրա՝ այստեղ չպետք է մոռանալ հայկական Սփյուռքի մասին։ Նա նշեց, որ իր աշխատանքային չատերի մոտ 60 տոկոս սփյուռքահայերի հետ է։ Նախարարի խոսքով՝ գրեթե բոլոր ոլորտներում լրջագույն ներկայացվածություն կա հենց Սփյուռքից։ Կոնկրետ ռազմարդյունաբերության ոլորտում խոշորագույն վենչուրային ֆոնդը ստեղծվել է սփյուռքահայերի կողմից, որոնք, ըստ նրա, կատարում են ամենակարևոր աշխատանքը՝ Հայաստանի համար ամենաառաջնային համարվող ռազմաարդյունաբերական ոլորտի այն հատվածում, որտեղ առանձնահատուկ ընդգծված են տեխնոլոգիական լուծումները, նորարար միտքը։

For ambitious countries, such as Armenia, in order to survive in this region, it is very important to promote high-value productivity growth directions, Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan said during the second Armenian Global Summit.
According to him, if we talk about the role of technology in the structure of the economy, then three important things can be distinguished. The first is the maximum extension of the production chain, production processes within the country itself. "If I give a graphic example, I suggest not to sell or export copper concentrate, but to export, for example, cables," he said.
According to the minister, in terms of the strategy of the economy, in terms of getting the final product within the country, it is extremely important, because it will increase its value for the economy of our country by 2-3 times. "Well, imagine the economic effects of that," he said.
The second, according to him, is the promotion of exportable products of the exportable sector, and here the programs of the Ministry of Economy, which are especially aimed at the export sectors, are very important, because this again leads to the increase of high-value productivity.
"The third is innovations, where technological solutions come to ensure growth for the entire economy," the minister noted, noting that nowadays technological solutions are already inevitable in all fields, if Armenia really intends to tell the world what it has to say.
"Both these recent achievements of artificial intelligence, various machine learning tools, self-driving equipment, for example, play a significant role in the field of agrotech every day. Every new day, innovative solutions come to support," said Mkhitar Hayrapetyan, adding that the whole goal of the ministry's policy is to support the success of the RA economy in all directions.
According to him, we should not forget about the Armenian Diaspora here. He mentioned that about 60 percent of his work chats are with Diaspora Armenians. According to the minister, there is a serious representation from the Diaspora in almost all fields. The largest venture fund in the specific field of military industry was created by Diaspora Armenians, who, according to him, perform the most important work in the sector of the military industry considered the most important for Armenia, where technological solutions and innovative thinking are especially emphasized.