2024-ի սեպտեմբերի 7-ին Արեգակի տեսանելի կողմում տեղի է ունեցել պլազմայի շատ մեծ արտանետում, որը, ըստ գիտնականների, «կդիպչի Երկրի եզրին»: Այսօր՝ սեպտեմբերի 9-ի առավոտյան, Արևը պլազմայի նոր մեծ ծավալներ է արտանետել՝ ուղիղ դեպի Երկիր: Այս մասին հայտնում են ՌԴ Գիտությունների ակադեմիայի Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտի Արեգակնային աստղագիտության լաբորատորիայից։
Սեպտեմբերի 10-ի երեկոյան 5 բալանոց սանդղակով 1-2 մակարդակի մագնիսական փոթորիկներ են կանխատեսվում։ Մոտ 30 տոկոս հավանականությամբ երկրի եվրոպական հատվածում տեսանելի կլինեն բևեռափայլերը։ Արեգակնային զանգվածների ժամանումը, որոնք Արեգակն այսօր արտանետել է, սպասվում է սեպտեմբերի 11-ի կեսօրից հետո: Ինչպես նշում են գիտնականները, Երկրի վրա արևի երկու հարվածները կարող են միավորվել մեկ փոթորիկի մեջ, որը կտևի մոտ մեկ օր:
«Կարելի է նկատել, որ լուսանկարում նոր արտանետումն ունի շատ անսովոր, կրկնակի ձև, կարծես այն բաղկացած է երկու ամպից։ Աջը, թվում է, Արեգակի արևմտյան եզրին առավոտյան տեղի ունեցած բռնկման արդյունքն է և վտանգավոր չէ Երկրի համար: Սպառնալիքները կապված են կենտրոնական ամպի հետ, որը ուղղված է ուղիղ դեպի Երկիր»,- ասվում է լաբորատորիայի տարածած հաղորդագրությունում։

On September 7, 2024, a significant plasma ejection occurred on the visible side of the Sun, which, according to scientists, will "graze" the Earth. This morning, on September 9, the Sun released new large volumes of plasma—directly towards Earth. This was reported by the Laboratory of Solar Astronomy of the Space Research Institute of the Russian Academy of Sciences (IKI RAN) and the Institute of Solar-Terrestrial Physics of the Siberian Branch of the Russian Academy of Sciences (ISZF SB RAN).
For the evening of Tuesday, September 10, Moscow time, geomagnetic storms of level 1-2 on a 5-point scale are forecasted. There is a 30% chance that auroras will be visible in the European part of the country. The arrival of the solar masses ejected today is expected by midday on September 11. Scientists note that the two solar impacts on Earth may merge into one storm lasting about 24 hours.
“It can be observed that the new ejection has a rather unusual, double shape in the images, as if it consists of two clouds. The right cloud seems to be the result of a morning flare on the western edge of the Sun and poses no threat to Earth. The dangers are associated with the central cloud, which is directed precisely towards Earth. We are awaiting further data from ground and space monitoring systems,” the Laboratory reported.