Տասը տարի հետո Neuralink իմպլանտները կտեղադրվեն միլիոնավոր մարդկանց ուղեղներում։ Այս կարծիքը Իլոն Մասկը հայտնել է X սոցիալական ցանցի իր էջում։
Մասկը նշել է, որ եթե ամեն ինչ զարգանա ըստ պլանի, ապա առաջիկա հինգ տարում Neuralink-ը նախ կտեղադրեն հարյուրավոր, ապա մի քանի տասնյակ հազար, իսկ հետո՝ միլիոնավոր օգտատերեր։
Neuralink-ը չիպ է, որը տեղադրվում է մարդու ուղեղում՝ թույլ տալով նրան ուղղակիորեն հաղորդակցվել համակարգչի կամ սմարթֆոնի հետ։ Այս իմպլանտի տեղադրման առաջին վիրահատությունը տեղի է ունեցել 2024 թվականի հունվարին՝ հատուկ ռոբոտի միջոցով։ Ռոբոտը վիրահատական ճանապարհով ուղեղ-համակարգիչ ինտերֆեյս է տեղադրել ուղեղի այն հատվածում, որը վերահսկում է մարմնի մասերի շարժումները:
2024 թվականի մարտին Neuralink իմպլանտով առաջին հիվանդը՝ Նոլան Արբոն, ցույց տվեց, թե ինչպես կարելի է շախմատ խաղալ՝ օգտագործելով միայն մտքի ուժը: Յոթ տարի առաջ Արբոն դժբախտ պատահարից հետո անդամալույծ դարձավ։ Հունիսի 25-ին Արբոն զեկուցեց, որ սարքի արդյունավետությունը շարունակում է բարելավվել, չնայած նրա ուղեղից որոշ էլեկտրոդներ անջատվել են:
Օգոստոսի 5-ին Մասկը խոսել է Neuralink իմպլանտով երկրորդ պացիենտի մասին՝ նշելով, որ այս մարդու ուղեղում գործում է 400 էլեկտրոդ։

In ten years, millions of people will have Neuralink brain implants. Elon Musk expressed this opinion on his page on the X social network.
Musk noted that if everything goes according to plan, then in the next five years, Neuralink will first be installed in hundreds, then tens of thousands, and then millions of users.
Neuralink is a chip that is implanted in the human brain, allowing it to directly interact with a computer or smartphone. The first operation to install this implant took place in January 2024 using a special robot. The robot surgically implanted a brain-computer interface into the area of ​​the brain that controls the movement of body parts.
In March 2024, the first patient with a Neuralink implant, Nolan Arbo, demonstrated how to play chess using only the power of thought. Seven years ago, Arbo became paralyzed after an accident. On June 25, Arbaugh reported that the device's efficiency continued to improve, despite some of the electrodes having become dislodged from his brain.
On August 5, Musk announced a second patient with a Neuralink implant, noting that this patient had 400 functioning electrodes in his brain.