Տասը տարի հետո Neuralink իմպլանտները կտեղադրվեն միլիոնավոր մարդկանց ուղեղներում։ Այս կարծիքը Իլոն Մասկը հայտնել է X սոցիալական ցանցի իր էջում։
Մասկը նշել է, որ եթե ամեն ինչ զարգանա ըստ պլանի, ապա առաջիկա հինգ տարում Neuralink-ը նախ կտեղադրեն հարյուրավոր, ապա մի քանի տասնյակ հազար, իսկ հետո՝ միլիոնավոր օգտատերեր։
Neuralink-ը չիպ է, որը տեղադրվում է մարդու ուղեղում՝ թույլ տալով նրան ուղղակիորեն հաղորդակցվել համակարգչի կամ սմարթֆոնի հետ։ Այս իմպլանտի տեղադրման առաջին վիրահատությունը տեղի է ունեցել 2024 թվականի հունվարին՝ հատուկ ռոբոտի միջոցով։ Ռոբոտը վիրահատական ճանապարհով ուղեղ-համակարգիչ ինտերֆեյս է տեղադրել ուղեղի այն հատվածում, որը վերահսկում է մարմնի մասերի շարժումները:
2024 թվականի մարտին Neuralink իմպլանտով առաջին հիվանդը՝ Նոլան Արբոն, ցույց տվեց, թե ինչպես կարելի է շախմատ խաղալ՝ օգտագործելով միայն մտքի ուժը: Յոթ տարի առաջ Արբոն դժբախտ պատահարից հետո անդամալույծ դարձավ։ Հունիսի 25-ին Արբոն զեկուցեց, որ սարքի արդյունավետությունը շարունակում է բարելավվել, չնայած նրա ուղեղից որոշ էլեկտրոդներ անջատվել են:
Օգոստոսի 5-ին Մասկը խոսել է Neuralink իմպլանտով երկրորդ պացիենտի մասին՝ նշելով, որ այս մարդու ուղեղում գործում է 400 էլեկտրոդ։

Через десять лет мозговые импланты Neuralink будут установлены миллионам людей. Такое мнение Илон Маск выразил на своей странице в социальной сети X.
Маск отметил, что если все будет развиваться по плану, то в ближайшие пять лет Neuralink сначала будет установлен у сотен, затем у нескольких десятков тысяч, а потом и у миллионов пользователей.
Neuralink представляет собой чип, который имплантируется в мозг человека, позволяя ему напрямую взаимодействовать с компьютером или смартфоном. Первая операция по установке этого импланта состоялась в январе 2024 года с использованием специального робота. Робот хирургическим путем вживил интерфейс "мозг-компьютер" в ту область мозга, которая контролирует движения частей тела.
В марте 2024 года первый пациент с имплантом Neuralink, Нолан Арбо, продемонстрировал, как можно играть в шахматы, используя только силу мысли. Семь лет назад Арбо стал парализованным после несчастного случая. 25 июня Арбо сообщил, что эффективность устройства продолжает расти, несмотря на то, что некоторые электроды отошли от его мозга.
5 августа Маск рассказал о втором пациенте с имплантом от Neuralink, отметив, что в мозге этого пациента функционируют 400 электродов.