Հայկական լեռնաշխարհում արդեն մոտ 11,000 տարի զբաղվում են գինեգործությամբ, իսկ վերջին 5000-6000 տարվա ընթացքում այն որոշել է մեր՝ հայերիս ինքնությունը, այս մասին EconoMIX հաղորդման հեղինակ Սուրեն Պարսյանի հետ զրույցում ասել է Գինու ազգային կենտրոնի նախագահ Ավագ Հարությունյանը։
Ի՞նչ հնարավորություններ, մրցակցային առավելություն ունի հայկական գինեգործությունը տարածաշրջանի այլ երկրների համեմատ։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ունի մեծ ներուժ․ թեև երկրի տարածքը փոքր է, սակայն այն ունի հազարավոր տեղադրություններ, մոտ 500-ին հասնող աբորիգեն խաղողատեսակներ, որոնցից հարյուրավորները կտան և տալիս են համաշխարհային գոհարներ։
«Ունենք այն, ինչ չունի որևէ մեկը»,- ասում է նա՝ նշելով, որ հենց դրանով է առաջին հերթին Հայաստանի գինեգործությունն առանձնանում։

There is a lot of shadow and unfair competition in wine industry of Armenia: Avag Harutyunyan
Winemaking has been practiced in the Armenian highlands for about 11,000 years, and during the last 5,000-6,000 years, it has determined the identity of us Armenians, said Avag Harutyunyan, president of the National Wine Center, in an interview with EconoMIX program author Suren Parsyan.
What opportunities, competitive advantage does the Armenian wine industry have compared to other countries in the region? According to Avag Harutyunyan, Armenia has great potential: although the area of ​​the country is small, it has thousands of locations for growing grapes, about 500 aboriginal grape varieties, hundreds of which are very successful at the global market.
"We have what no one else has," he says, noting that this is what makes Armenia's wine industry stand out.
Avag Harutyunyan also said that there is shadow and unfair competition in the domestic market of Armenia.