Տիեզերական օդերևութաբանները հրապարակել են այս շաբաթվա կանխատեսումը՝ նախազգուշացնելով հնարավոր գեոմագնիսական փոթորկի մասին, որն առաջանում է արևի վրա պոռթկման ժամանակ պլազմայի արտանետման հետևանքով: Սա կարող է ազդել Երկրի մակերևույթին ռադիոկապի վրա և նպաստել հյուսիսափայլի առաջացմանը։
Համաձայն Կոլորադոյի Բոուլդեր քաղաքում NOAA-ի Տիեզերական եղանակի կանխատեսման կենտրոնի տվյալների՝ հասարակությունն անհանգստանալու պատճառ չունի: Հիմնականում արևային փոթորիկները կարող են խաթարել բարձր հաճախականության ռադիոկապը, ինչպիսիք են օդանավերի և հեռավոր աշտարակների միջև հաղորդակցությունը:
Կենտրոնի աշխատողներից Ջոնաթան Լաշը նշել է, որ առևտրային թռիչքներ իրականացնող շատ ինքնաթիռներ կարող են օգտագործել արբանյակային կապը որպես պահեստային տարբերակ: «Բարձր լայնություններում, պարզ երկնքի պայմաններում լայն հանրության համար սա հիանալի հնարավորություն կլինի տեսնելու հյուսիսափայլը»,- ասել է Լաշը։
Խնդիրներ կարող են ունենալ նաև արբանյակների օպերատորները իրենց տիեզերանավերին հետևելու հարցում։
Նշենք, որ յուրաքանչյուր 11 տարին մեկ Արեգակի մագնիսական դաշտը փոխվում է․ նրա հյուսիսային և հարավային բևեռները փոխում են տեղերը։ Այս ցիկլի ընթացքում արեգակնային ակտիվությունը նույնպես փոխվում է և այժմ մոտենում է իր գագաթնակետին, որը կոչվում է արևային առավելագույն։
Ըստ Ջոնաթան Լաշի՝ արեգակնային առավելագույնի ժամանակ գեոմագնիսական փոթորիկներ, ինչպիսին էր անցյալ կիրակի նկատվածը, Երկրի վրա կարող են տեղի ունենալ տարին մի քանի անգամ: Իսկ արեգակնային ակտիվության նվազագույն փուլի ժամանակ փոթորիկների միջև միջակայքը կարող է լինել մի քանի տարի:

New geomagnetic storm is expected: What consequences will it have?
Space meteorologists have published a forecast for this week, warning of a possible geomagnetic storm caused by a plasma ejection from a solar flare. This could impact radio transmissions on Earth and contribute to the observation of the "northern lights."
According to the warning issued on March 23 by the NOAA Space Weather Prediction Center in Boulder, Colorado, there is no cause for concern among the general public. Primarily, solar storms can disrupt high-frequency radio transmissions, such as aircraft communication with remote towers.
Jonathan Lash, a meteorologist from the center, noted that many commercial aircraft may use satellite communication as a backup option. Satellite operators may also encounter issues tracking their spacecraft, and the power grid may detect induction currents in its lines.
"For the general public in high latitudes, under clear skies, this will be a wonderful opportunity to observe the 'northern lights,'" Lash said. Every 11 years, the Sun's magnetic field changes, with its north and south poles switching places. During this cycle, solar activity fluctuates, and it is currently approaching its peak, known as solar maximum.