Տիեզերական օդերևութաբանները հրապարակել են այս շաբաթվա կանխատեսումը՝ նախազգուշացնելով հնարավոր գեոմագնիսական փոթորկի մասին, որն առաջանում է արևի վրա պոռթկման ժամանակ պլազմայի արտանետման հետևանքով: Սա կարող է ազդել Երկրի մակերևույթին ռադիոկապի վրա և նպաստել հյուսիսափայլի առաջացմանը։
Համաձայն Կոլորադոյի Բոուլդեր քաղաքում NOAA-ի Տիեզերական եղանակի կանխատեսման կենտրոնի տվյալների՝ հասարակությունն անհանգստանալու պատճառ չունի: Հիմնականում արևային փոթորիկները կարող են խաթարել բարձր հաճախականության ռադիոկապը, ինչպիսիք են օդանավերի և հեռավոր աշտարակների միջև հաղորդակցությունը:
Կենտրոնի աշխատողներից Ջոնաթան Լաշը նշել է, որ առևտրային թռիչքներ իրականացնող շատ ինքնաթիռներ կարող են օգտագործել արբանյակային կապը որպես պահեստային տարբերակ: «Բարձր լայնություններում, պարզ երկնքի պայմաններում լայն հանրության համար սա հիանալի հնարավորություն կլինի տեսնելու հյուսիսափայլը»,- ասել է Լաշը։
Խնդիրներ կարող են ունենալ նաև արբանյակների օպերատորները իրենց տիեզերանավերին հետևելու հարցում։
Նշենք, որ յուրաքանչյուր 11 տարին մեկ Արեգակի մագնիսական դաշտը փոխվում է․ նրա հյուսիսային և հարավային բևեռները փոխում են տեղերը։ Այս ցիկլի ընթացքում արեգակնային ակտիվությունը նույնպես փոխվում է և այժմ մոտենում է իր գագաթնակետին, որը կոչվում է արևային առավելագույն։
Ըստ Ջոնաթան Լաշի՝ արեգակնային առավելագույնի ժամանակ գեոմագնիսական փոթորիկներ, ինչպիսին էր անցյալ կիրակի նկատվածը, Երկրի վրա կարող են տեղի ունենալ տարին մի քանի անգամ: Իսկ արեգակնային ակտիվության նվազագույն փուլի ժամանակ փոթորիկների միջև միջակայքը կարող է լինել մի քանի տարի:

Космические метеорологи опубликовали прогноз на эту неделю, предупреждая о возможной геомагнитной буре, вызванной выбросом плазмы от солнечной вспышки. Это может повлиять на радиосвязь на Земле и способствовать наблюдению "северного сияния".
Согласно предупреждению, опубликованному 23 марта Центром прогнозирования космической погоды NOAA из Боулдера (Колорадо), у общественности нет причин для беспокойства. Главным образом, солнечные бури могут нарушить высокочастотные радиосвязи, такие как связь самолетов с удаленными вышками.
Джонатан Лэш, синоптик из центра, отметил, что многие коммерческие авиакомпании могут использовать спутниковую связь как резервный вариант. Также операторы спутников могут столкнуться с проблемами отслеживания своих космических аппаратов, а электросеть может обнаружить индукционный ток в своих линиях.
"Для широкой публики в высоких широтах, при ясной погоде, это будет прекрасная возможность увидеть 'северное сияние'", - сказал Лэш.
Каждые 11 лет магнитное поле Солнца меняется, меняются его северный и южный полюса. В течение этого цикла меняется и солнечная активность, и в настоящее время она приближается к своему пику, который называется солнечным максимумом.
Согласно Лэшу, во время солнечного максимума геомагнитные бури, подобные той, что наблюдалась в прошлое воскресенье, могут возникать на Земле несколько раз в год. В периоды солнечного минимума между бурями может пройти несколько лет. В декабре прошлого года крупнейшая за последние годы солнечная вспышка нарушила радиосвязь.