OpenAI ընկերությունը, որն ստեղծել է գեներատիվ արհեստական բանականությամբ գործող Chat GPT հանրահայտ չատբոտը, արդեն նախատեսում է ստեղծել GPT-5 տարբերակը: Business Insider-ի տվյալներով՝ նոր չատբոտի գործարկումը նախատեսված է ամռանը, սակայն ժամկետները կարող են փոխվել։
Ակնկալվում է, որ նոր տարբերակը ավելի շատ գործառույթներ կունենա, քան անցյալ տարի ներկայացված GPT-4 մոդելը: OpenAI-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանը ավելի վաղ Լեքս Ֆրիդմանի հետ փոդքաստում հաստատել էր, որ OpenAI-ն «այս տարի կթողարկի նոր հետաքրքիր մոդել»:
Business Insider-ի հոդվածում նաև նշվում է, որ OpenAI-ը GPT-5-ի դեմո տարբերակը ցուցադրել է որոշ կորպորատիվ հաճախորդների, որոնք տպավորված են եղել դրա հնարավորություններով: Գործադիր տնօրեններից մեկն ասել է, որ GPT-5 մոդելն «իսկապես լավն է, էականորեն ավելի լավը, քան GPT-4-ը»: Հաղորդվում է, որ դեմո տարբերակի ներկայացման ժամանակ ցուցադրվել են կիրառման հատուկ սցենարներին հարմարվելու GPT-5-ի կարողությունը:
GPT-5-ն այժմ ուսուցման փուլում է, իսկ այնուհետև մոդելը կանցնի անվտանգության լայնածավալ փորձարկում։ Սա ենթադրում է մանրակրկիտ գնահատում, որի շրջանակում նախքան թողարկումը կհայտնաբերվեն և կշտկվեն բոլոր հնարավոր խնդիրները:
Ակնկալվում է, որ GPT-5-ի գործարկումից հետո OpenAI-ի եկամտի հիմնական աղբյուրը կդառնա կորպորատիվ հաճախորդներին արվող վաճառքը։

OpenAI will release GPT-5 chatbot in summer: What new features will it have?
OpenAI is on the verge of launching GPT-5, the next version of its generative artificial intelligence model. According to Business Insider, the launch is scheduled for the summer, but timelines may shift.
It is expected that the new version will be much more advanced compared to GPT-4, which was introduced last year. OpenAI's CEO, Sam Altman, confirmed in a podcast with Lex Fridman that OpenAI plans to "release an amazing new model this year."
The Business Insider article also states that OpenAI has showcased demo versions of GPT-5 to some corporate clients who were impressed by its capabilities. One CEO described the GPT-5 model as "really good, significantly better than GPT-4." It is reported that the demo version demonstrated GPT-5's ability to adapt to specific usage scenarios.
Currently, GPT-5 is in the training phase. Afterward, the model will undergo extensive security testing, including thorough evaluation to identify and address potential issues before release. Corporate sales are expected to become the primary source of revenue for OpenAI after the launch of GPT-5.