ԱՄՆ Ֆլորիդա նահանգում ավագ դպրոցի երկու աշակերտի ձերբակալել են և մեղադրանք առաջադրել արհեստական բանականության միջոցով համադասարանցիների դիփֆեյք (deepfake) մերկ լուսանկարներ ստեղծելու և տարածելու համար:
Դիփֆեյքը համակարգչային ծրագրի միջոցով ստեղծված լուսանկարն է, տեսանյութը, որը գրեթե անհնար է տարբերել իրականից։
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ 13 և 14 տարեկան երկու տղաներ օգտագործել են «արհեստական բանականության հավելված», որի անունը չի նշվում և ստեղծել «12-ից 13 տարեկան» աշակերտուհիների դիֆեյք լուսանկարներ։
Դեռահասներին մեղադրանք է առաջադրվել Ֆլորիդայի՝ 2022-ին ընդունված օրենքի համաձայն, որը քրեականացնում է սեռական բնույթի դիփֆեյք բովանդակության տարածումն առանց դրանում պատկերված անձի կամ անձանց համաձայնության:
Տեղական լրատվամիջոցները միջադեպի մասին հայտնել են այն բանից հետո, երբ աշակարետները հեռացվել են Մայամիի Փայնկրեստ-Քոուվ ակադեմիայից։ Դեռահասները ձերբակալվել են 2023-ի դեկտեմբերի 22-ին։
Թեև ԱՄՆ գրեթե բոլոր նահանգներն այժմ ունեն սեքսուալ բնույթի բովանդակության տարածման վերաբերյալ կանոնակարգեր, մինչ այժմ միայն մի քանիսն են ընդունել օրենքներ, որոնք որոշ չափով անդրադառնում են արհեստական բանականությամբ ստեղծված բովանդակությանը:
Օրինակ՝ Բևերլի Հիլզի ոստիկանական բաժանմունքը ներկայումս հետաքննում է մի դեպք, երբ ուսանողները կիսվել են իրենց դասընկերների դիփֆեյք լուսանկարներով: Սակայն նահանգի օրենքն ուղղակիորեն չի հիշատակում արհեստական բանականությամբ ստեղծված բովանդակության մասին։ Արդյունքում միջադեպին մասնակցած հինգ դեռահասներ առայժմ միայն հեռացվել են ուսհաստատությունից։
Հունվարին X սոցիալական ցանցը ստիպված էր անջատել Taylor Swift (Թեյլոր Սվիֆթ) բառերով որոնումներն այն բանից հետո, երբ երգչուհու մասնակցությամբ պոռնոգրաֆիկ բնույթի դիփֆեյք տեսանյութեր սկսվեցին զանգվածաբար տարածվել սոցցանցում։

In the US state of Florida, two high school students were arrested and charged with creating and distributing deepfake photos of naked classmates using artificial intelligence.
A deepfake is a photo or video created by a computer program that is almost impossible to distinguish from the real thing.
Police said two boys, ages 13 and 14, used an unnamed "artificial intelligence application" to create fake photos of female students aged "12 to 13 years old."
The teens were charged under a Florida law passed in 2022 that criminalizes the distribution of deepfake sexual content without the consent of the person or persons depicted in it.
Local media reported the incident after students were removed from Pinecrest Cove Academy in Miami. The teenagers were detained on December 22, 2023.
While nearly all US states now have rules regarding the distribution of sexually explicit content, few have yet passed laws that address AI-generated content to some extent.
For example, the Beverly Hills Police Department is currently investigating an incident in which students shared fake photos of their classmates. However, the state law does not directly address AI-generated content. As a result, the five teenagers involved in the incident were expelled from school.
In January, social network X had to disable searches for Taylor Swift after deepfake pornographic videos featuring the singer began to spread en masse on the social network.