Միացյալ Նահանգները ստեղծել է արհեստական բանականության (ԱԲ) վրա հիմնված համակարգ՝ զորքերի կառավարման և ղեկավարման համար։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարար Քեթլին Հիքսը Վաշինգտոնում ԱԲ ռազմական կիրառմանը նվիրված սիմպոզիումի ժամանակ։
«Անցյալ ամառ ես [Պաշտպանության դեպարտամենտի] տեխնոլոգիաների հարցերով ղեկավարի և նրա գործընկերների առաջ խնդիր էի դրել՝ բոլոր տիրույթների համակցված, համատեղ ղեկավարման և կառավարման (CJADC2) համար նվազագույն կենսունակ կարողություններ ապահովել մինչև 2023-ի վերջը: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով, ես չեմ կարող ասել, թե որտեղ և ինչ հնարավորությունների մասին է խոսքը»,- ասել է Հիքսը՝ հավելելով, որ դրան հասնելու գործընթացը դժվար է։ Նախագծի վերաբերյալ նա այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։
CJADC2-ը բոլոր տիրույթների համակցված, համատեղ ղեկավարումն ու կառավարումն է, այն ԱԲ-ի միջոցով տվյալների փոխանակման լուծում է ռազմական գործողությունների ժամանակ մարտադաշտում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու համար:
Հիքսը նշել է, որ ԱԲ-ը Պենտագոնի աշխատանքներին ինտեգրելու ջանքերն ուժեղացնում են ԱՄՆ-ի ռազմական հնարավորությունները, սակայն Վաշինգտոնը չի ձգտում ԱԲ սպառազինությունների մրցավազքի։ Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, թե անհրաժեշտ է, որ Պենտագոնը մեծ քանակի տվյալների մշակման, ԱԲ-ի, ամպային տեխնոլոգիաների և նմանատիպ այլ տեխնոլոգիաների ոլորտում նախագծերում ներդրումներ կատարի։
«Մեր պրակտիկան սկսվում է 1960-ականներից, երբ պաշտպանության ոլորտի գումարներն ամերիկյան նորարարության հիմնական շարժիչ ուժն էին, իսկ մասնավոր հատվածի դեպքում՝ ավելի քիչ: Այս սցենարն արդեն վաղուց արդի չէ, այժմ առևտրային տեխնոլոգիական մասնավոր ընկերություններն են կատարում նորարարության առյուծի բաժինը, հատկապես տվյալների թվային վերլուծության և ԱԲ-ի հետ կապված»,- ասել է Հիքսը՝ հավելելով, որ Պենտագոնը չի հասցնում մասնավոր հատվածի նորարարությունների հետևից:

US has created troop management system based on AI
The United States has created a system based on artificial intelligence (AI) for command and control of troops. This was announced by US Deputy Secretary of Defense Kathleen Hicks during a symposium dedicated to the military use of anti-aircraft guns in Washington.
“Last summer I had challenged the [Department of Defense] CTO, and his mission partners, to deliver a minimum viable capability for CJADC2 by the end of 2023; for security reasons, I can't say where or what that capability it is,” said Hicks at an event in Washington D.C.; she added the process to achieve this was arduous and offered no further details.
CJADC2 is the combined joint all-domain command and control, an artificial intelligence (AI) data sharing solution to increase battlefield awareness for military operations.
Hicks noted that the efforts to integrate the AI into the work of the Pentagon strengthen US military capabilities, but Washington does not seek an AI arms race. At the same time, she emphasized that it is necessary for the Pentagon to invest in projects in the field of large amount of data processing, AI, cloud technologies and other similar technologies.
“Our practices date back to the 1960s when defense dollars were the main driver of American innovation and the private sector less so. The script slipped long ago with commercial tech companies now doing the lion's share of innovation, especially with data digital analytics and AI,” Hicks told the audience, adding that the Pentagon did not keep up with the way the private sector innovates.