Միացյալ Նահանգները ստեղծել է արհեստական բանականության (ԱԲ) վրա հիմնված համակարգ՝ զորքերի կառավարման և ղեկավարման համար։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարար Քեթլին Հիքսը Վաշինգտոնում ԱԲ ռազմական կիրառմանը նվիրված սիմպոզիումի ժամանակ։
«Անցյալ ամառ ես [Պաշտպանության դեպարտամենտի] տեխնոլոգիաների հարցերով ղեկավարի և նրա գործընկերների առաջ խնդիր էի դրել՝ բոլոր տիրույթների համակցված, համատեղ ղեկավարման և կառավարման (CJADC2) համար նվազագույն կենսունակ կարողություններ ապահովել մինչև 2023-ի վերջը: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով, ես չեմ կարող ասել, թե որտեղ և ինչ հնարավորությունների մասին է խոսքը»,- ասել է Հիքսը՝ հավելելով, որ դրան հասնելու գործընթացը դժվար է։ Նախագծի վերաբերյալ նա այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։
CJADC2-ը բոլոր տիրույթների համակցված, համատեղ ղեկավարումն ու կառավարումն է, այն ԱԲ-ի միջոցով տվյալների փոխանակման լուծում է ռազմական գործողությունների ժամանակ մարտադաշտում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելու համար:
Հիքսը նշել է, որ ԱԲ-ը Պենտագոնի աշխատանքներին ինտեգրելու ջանքերն ուժեղացնում են ԱՄՆ-ի ռազմական հնարավորությունները, սակայն Վաշինգտոնը չի ձգտում ԱԲ սպառազինությունների մրցավազքի։ Միևնույն ժամանակ նա ընդգծել է, թե անհրաժեշտ է, որ Պենտագոնը մեծ քանակի տվյալների մշակման, ԱԲ-ի, ամպային տեխնոլոգիաների և նմանատիպ այլ տեխնոլոգիաների ոլորտում նախագծերում ներդրումներ կատարի։
«Մեր պրակտիկան սկսվում է 1960-ականներից, երբ պաշտպանության ոլորտի գումարներն ամերիկյան նորարարության հիմնական շարժիչ ուժն էին, իսկ մասնավոր հատվածի դեպքում՝ ավելի քիչ: Այս սցենարն արդեն վաղուց արդի չէ, այժմ առևտրային տեխնոլոգիական մասնավոր ընկերություններն են կատարում նորարարության առյուծի բաժինը, հատկապես տվյալների թվային վերլուծության և ԱԲ-ի հետ կապված»,- ասել է Հիքսը՝ հավելելով, որ Պենտագոնը չի հասցնում մասնավոր հատվածի նորարարությունների հետևից:

В США создали систему управления войсками на основе искусственного интеллекта
США создали систему на основе искусственного интеллекта (ИИ) для управления войсками. Об этом заявила заместитель министра обороны США Кэтлин Хикс во время симпозиума, посвященного боевому использованию зенитных орудий в Вашингтоне.
«Прошлым летом я поручил начальнику технического отдела [Министерства обороны] и его коллегам обеспечить минимально жизнеспособные возможности для всех областей объединенного совместного командования и контроля (CJADC2) к концу 2023 года. По соображениям безопасности я не могу сказать, где и какие возможности есть», — сказалa Хикс, добавив, что процесс достижения этого сложен. Других подробностей о проекте он не сообщил.
CJADC2 — это интегрированное совместное командование и контроль всех доменов, это решение для обмена данными через искусственный интеллект для повышения осведомленности о событиях на поле боя во время военных операций.
Хикс отметилa, что усилия по интеграции ООН в работу Пентагона усиливают военный потенциал США, но Вашингтон не стремится к гонке вооружений ООН. При этом онa подчеркнулa, что Пентагону необходимо инвестировать в проекты в области обработки больших объемов данных, искусственного интеллекта, облачных технологий и других подобных технологий.
«Наша практика восходит к 1960-м годам, когда деньги на оборону были основным двигателем американских инноваций, в меньшей степени для частного сектора. Этот сценарий уже давно устарел: сейчас частные коммерческие технологические компании создают львиную долю инноваций, особенно в области анализа цифровых данных и искусственного интеллекта», — сказалa Хикс, добавив, что Пентагон не поспевает за инновациями частного сектора.