Apple ընկերությունն առանց ավելորդ աղմուկի, բայց վստահորեն և համակարգված կերպով մեծացնում է իր հնարավորությունները արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտում։ Վերջին ամիսներին ընկերությունը ձեռք է բերել այս ոլորտում աշխատող մի քանի ստարտափներ, ինչպես նաև սկսել է համապատասխան մասնագետներ ընդունել աշխատանքի և թարմացնել իր սարքավորումները։ Ինչպես գրում է Financial Times-ը, ինսայդերների տեղեկությունների հետ մեկտեղ այս ամենը վկայում է այն մասին, որ ընկերությունը նախատեսում է գեներատիվ ԱԲ գործարկել անմիջապես իր բջջային սարքերի վրա։
Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Apple-ն իր մրցակիցներից շատ ավելի ակտիվ կերպով ձեռք է բերում ԱԲ ոլորտում գործող ստարտափներ և ներդրումներ է անում այս ոլորտի զարգացման մեջ։ Ըստ PitchBook-ի՝ 2017-ից 2023 թվականներին ընկերությունը ձեռք է բերել 21 ստարտափ, որոնք մասնագիտացած են նեյրոնային ցանցերի և ԱԲ ոլորտում։ 2023-ի սկզբին Apple-ը, օրինակ, ձեռք է բերել Կալիֆոռնիայում գործող WaveOne ստարտափը, որը մշակել է տեսահոլովակների սեղմման տեխնոլոգիան՝ օգտագործելով ԱԲ:
Morgan Stanley ընկերության վերջին ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ԱԲ-ի ոլորտում Apple-ի աշխատատեղերի գրեթե կեսը ներառում է նաև Deep Learning եզրույթը (խորը ուսուցում - վերաբերում է ալգորիթմներին, որոնք գործի են դնում ԱԲ գեներատիվ մոդելները): Բացի այդ, դեռ 2018-ին ընկերությունն աշխատանքի է ընդունել Ջոն Ջիանանդրեային, որը նախկինում ղեկավարում էր Google-ի մեքենայական ուսուցման բաժինը։ Ըստ ինսայդերների՝ այս ամենը վկայում է նաև այն մասին, որ ընկերությունն աշխատում է սեփական խոշոր լեզվական մոդելների (LLM) վրա։
Financial Times-ի խմբագիրները կարծում են, որ Apple-ը նախատեսում է օգտագործել գեներատիվ ԱԲ-ն իր շարժական սարքերում, որպեսզի չատբոտերն ու ԱԲ հավելվածներն ապավինեն սմարթֆոնի սեփական սարքաշարին և ծրագրային ապահովմանը, այլ ոչ թե ամպային ծառայություններին:
Հետաքրքիր է, որ Apple-ն ակնհայտորեն փորձում է գաղտնի պահել ԱԲ զարգացնելու և այն իր արտադրանքում ներդնելու ծրագրերը, մինչդեռ ընկերության մրցակիցները, այդ թվում՝ Microsoft-ը, Google-ը և Amazon-ը, բացահայտորեն խոսում են առաջադեմ տեխնոլոգիաներում իրենց բազմամիլիարդանոց ներդրումների մասին:
Ակնկալվում է, որ այս ամառ ծրագրավորողների WWDC կոնֆերանսի ժամանակ Apple-ը կներկայացնի iOS 18 օպերացիոն համակարգը: Morgan Stanley-ի վերլուծաբանները կարծում են, որ Apple-ի բջջային ծրագրաշարի նոր տարբերակը կենտրոնացած կլինի գեներատիվ ԱԲ-ի աջակցության վրա և կարող է ներառել Siri ձայնային օգնական թարմացված տարբերակը՝ հիմնված լեզվական մեծ մոդելների վրա։

Apple инвестирует в развитие ИИ и скупает ИИ-стартапы: Новая технология появится в iPhone-ах?
Компания Apple без лишнего шума, но уверенно и планомерно наращивает свои возможности в области искусственного интеллекта (ИИ). В последние месяцы компания приобрела несколько стартапов, работающих в этой сфере, а также начала нанимать соответствующих специалистов и обновлять оборудование. Все это, как пишет газета Financial Times, наряду с информацией от инсайдеров, указывает на то, что компания планирует запустить генеративный ИИ непосредственно на своих мобильных устройствах.
По данным СМИ, Apple активнее конкурентов приобретает ИИ-стартапы и инвестирует в развитие этой сферы. По данным PitchBook, с 2017 года по 2023 год компания приобрела 21 стартап, специализирующийся на сфере нейросетей и искусственного интеллекта. В начале 2023 года Apple, например, приобрела калифорнийский стартап WaveOne, который разработал технологию сжатия видео с использованием ИИ.
Недавнее исследование Morgan Stanley показало, что почти половина вакансий Apple в области ИИ включает и термин Deep Learning (Глубокое обучение — относится к алгоритмам, приводящим в действие генеративные модели ИИ). Кроме того, еще в 2018 году компания наняла Джона Джаннандреа (John Giannandrea), который до этого возглавлял отдел машинного обучения в Google. По данным инсайдеров, все это указывает и на то, что компания работает над собственными большими языковыми моделями (LLM).
Редакторы Financial Times полагают, что Apple планирует использовать генеративный ИИ в своих мобильных устройствах — таким образом, чтобы чат-боты и приложения с ИИ полагались на собственное аппаратное и программное обеспечение смартфона, а не облачные сервисы.
Интересно, что Apple явно пытается держать свои планы по развитию и внедрению в свою продукцию ИИ в секрете, в то время как конкуренты компании, в том числе Microsoft, Google и Amazon, открыто говорят про свои многомиллиардные инвестиции в передовые технологии.
Летом на конференции для разработчиков WWDC Apple, как ожидается, представит операционную систему iOS 18. Аналитики Morgan Stanley полагают, что новая версия мобильного ПО Apple будет ориентирована на поддержку генеративного ИИ и может включать обновлённого голосового помощника Siri на базе больших языковых моделей.