Apple ընկերությունն առանց ավելորդ աղմուկի, բայց վստահորեն և համակարգված կերպով մեծացնում է իր հնարավորությունները արհեստական բանականության (ԱԲ) ոլորտում։ Վերջին ամիսներին ընկերությունը ձեռք է բերել այս ոլորտում աշխատող մի քանի ստարտափներ, ինչպես նաև սկսել է համապատասխան մասնագետներ ընդունել աշխատանքի և թարմացնել իր սարքավորումները։ Ինչպես գրում է Financial Times-ը, ինսայդերների տեղեկությունների հետ մեկտեղ այս ամենը վկայում է այն մասին, որ ընկերությունը նախատեսում է գեներատիվ ԱԲ գործարկել անմիջապես իր բջջային սարքերի վրա։
Լրատվամիջոցների տվյալներով՝ Apple-ն իր մրցակիցներից շատ ավելի ակտիվ կերպով ձեռք է բերում ԱԲ ոլորտում գործող ստարտափներ և ներդրումներ է անում այս ոլորտի զարգացման մեջ։ Ըստ PitchBook-ի՝ 2017-ից 2023 թվականներին ընկերությունը ձեռք է բերել 21 ստարտափ, որոնք մասնագիտացած են նեյրոնային ցանցերի և ԱԲ ոլորտում։ 2023-ի սկզբին Apple-ը, օրինակ, ձեռք է բերել Կալիֆոռնիայում գործող WaveOne ստարտափը, որը մշակել է տեսահոլովակների սեղմման տեխնոլոգիան՝ օգտագործելով ԱԲ:
Morgan Stanley ընկերության վերջին ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ ԱԲ-ի ոլորտում Apple-ի աշխատատեղերի գրեթե կեսը ներառում է նաև Deep Learning եզրույթը (խորը ուսուցում - վերաբերում է ալգորիթմներին, որոնք գործի են դնում ԱԲ գեներատիվ մոդելները): Բացի այդ, դեռ 2018-ին ընկերությունն աշխատանքի է ընդունել Ջոն Ջիանանդրեային, որը նախկինում ղեկավարում էր Google-ի մեքենայական ուսուցման բաժինը։ Ըստ ինսայդերների՝ այս ամենը վկայում է նաև այն մասին, որ ընկերությունն աշխատում է սեփական խոշոր լեզվական մոդելների (LLM) վրա։
Financial Times-ի խմբագիրները կարծում են, որ Apple-ը նախատեսում է օգտագործել գեներատիվ ԱԲ-ն իր շարժական սարքերում, որպեսզի չատբոտերն ու ԱԲ հավելվածներն ապավինեն սմարթֆոնի սեփական սարքաշարին և ծրագրային ապահովմանը, այլ ոչ թե ամպային ծառայություններին:
Հետաքրքիր է, որ Apple-ն ակնհայտորեն փորձում է գաղտնի պահել ԱԲ զարգացնելու և այն իր արտադրանքում ներդնելու ծրագրերը, մինչդեռ ընկերության մրցակիցները, այդ թվում՝ Microsoft-ը, Google-ը և Amazon-ը, բացահայտորեն խոսում են առաջադեմ տեխնոլոգիաներում իրենց բազմամիլիարդանոց ներդրումների մասին:
Ակնկալվում է, որ այս ամառ ծրագրավորողների WWDC կոնֆերանսի ժամանակ Apple-ը կներկայացնի iOS 18 օպերացիոն համակարգը: Morgan Stanley-ի վերլուծաբանները կարծում են, որ Apple-ի բջջային ծրագրաշարի նոր տարբերակը կենտրոնացած կլինի գեներատիվ ԱԲ-ի աջակցության վրա և կարող է ներառել Siri ձայնային օգնական թարմացված տարբերակը՝ հիմնված լեզվական մեծ մոդելների վրա։

Apple invests in development of AI and buys up AI startups: Will new technology appear in iPhones?
Apple is quietly, but confidently and systematically increasing its capabilities in the field of artificial intelligence (AI). In recent months, the company has acquired several startups working in this area, and has also begun hiring relevant specialists and updating equipment. All this, as the Financial Times writes, along with information from insiders, indicates that the company plans to launch generative AI directly on its mobile devices.
According to media reports, Apple is more active than its competitors in acquiring AI startups and investing in the development of this area. According to PitchBook, from 2017 to 2023, the company acquired 21 startups specializing in the field of neural networks and artificial intelligence. In early 2023, Apple, for example, acquired California-based startup WaveOne, which developed video compression technology using AI.
A recent study by Morgan Stanley found that nearly half of Apple's AI job openings include the term Deep Learning (referring to the algorithms that power generative AI models). In addition, back in 2018, the company hired John Giannandrea, who previously headed the machine learning department at Google. According to insiders, all this also indicates that the company is working on its own large language models (LLM).
Financial Times editors believe Apple plans to use generative AI in its mobile devices, so that chatbots and AI apps rely on the smartphone's own hardware and software rather than cloud services.
Interestingly, Apple is clearly trying to keep its plans to develop and implement AI in its products secret, while the company's competitors, including Microsoft, Google and Amazon, openly talk about their multi-billion dollar investments in advanced technologies.
At the WWDC developer conference this summer, Apple is expected to unveil the iOS 18 operating system. Morgan Stanley analysts believe that the new version of Apple's mobile software will be focused on supporting generative AI and may include an updated Siri voice assistant based on large language models.