Կանադական D-Wave ընկերությունը հայտարարել է, որ արդեն ավելի քան 1200 քյուբիթ հզորությամբ նոր սերնդի քվանտային համակարգչի՝ Advantage 2 վերջնական մշակումներ է անում: Փորձարկումները ցույց են տվել, որ կրկնակի աճել է քյուբիթի կոհերենտության ժամանակը, ինչն արագացնում է հաշվարկները, ինչպես նաև հաշվարկներում սխալները նվազեցնելու համար ընտրված ռազմավարության ճշգրտությունը: Advantage 2 համակարգչի նախատիպը շուտով հասանելի կլինի ընկերության ամպային ծառայության միջոցով, այն կլինի աշխարհի ամենահզոր քվանտային հարթակը։
Նշենք, որ քվանտային կոնկրետ հարթակի հզորության մասին պնդումները պետք է ընդունել առողջ թերահավատությամբ։ Նախ՝ չկա մեկ չափանիշ, որը թույլ կտա համեմատել սկզբունքորեն տարբեր հիմքերի վրա գործող քվանտային հարթակներ՝ սառը չեզոք ատոմներ, գերհաղորդիչ քյուբիթներ, ֆոտոններ, տարրական մասնիկների սպիններ, իոնային թակարդներ և այլն: Երկրորդ՝ D-Wave քվանտային հարթակը նախատեսված է օպտիմալացման խնդիրներ լուծելու համար, ինչը չի դարձնում այն ունիվերսալ:
Բացի դրանից, D-Wave քվանտային համակարգիչը հատուկ ձևով պահպանում է քյուբիթների համաձայնեցված (կոհերենտ) վիճակը՝ դրանց բերելով ակտիվ վիճակի և սպասելով մինչև հանդարտվեն, անցնեն նվազագույն էներգիայի վիճակի, որը կլինի ծրագրավորված առաջադրանքի (տրված ալգորիթմի) պատասխանը։ Հետևաբար, իմաստ ունի համեմատել նախորդ և նոր սերունդների D-Wave համակարգերը:
Ընկերությունը վստահեցնում է, որ Advantage 2 քվանտային համակարգիչները զգալիորեն գերազանցում են Advantage համակարգիչներին: Օրինակ՝ դրանք 20 անգամ ավելի արագ են լուծում խնդիրները այնպիսի անսովոր մագնիսների ուսումնասիրության մեջ, ինչպիսին սպինային ապակին է: Սա օպտիմալացման խնդիրների կարևոր ընտանիք է, որը դժվար է դասական համակարգիչների համար:
Advantage 2-ը նաև երկու անգամ ավելի արագ է կատարել նյութի մոդելավորման հաշվարկները և ունեցել է զգալիորեն ավելի քիչ սխալներ: Արհեստական բանականության համար խնդիրների լուծման ոլորտում Advantage 2-ը 90%-ով գերազանցել է իր նախորդին։
Այս ամենը հնարավոր է դարձել ինչպես գերհաղորդիչ քյուբիթների նոր տոպոլոգիայի շնորհիվ, որը հնարավոր միացումների թիվը 15-ից հասցրել է 20-ի, այնպես էլ կոհերենտության ժամանակը կրկնապատկելու, ինչպես նաև հարթակի մասշտաբի հետագա մեծացման և աղմուկի մակարդակի նվազեցման շնորհիվ: 1200+ քյուբիթով նոր ինտեգրալ սխեմաներ համակարգը հասանելի կլինի ընկերության Leap ամպային ծառայության միջոցով:
Առևտրային առաքումների համար ընկերությունը նախատեսում է հավաքել 7000 քյուբիթանոց համակարգեր: Դրանք պետք է հասանելի լինեն մինչև այս տարվա վերջ, թեև չի բացառվում, որ դա մի փոքր հետաձգվի: Advantage 2-ի նախատիպը 500 քյուբիթով պատրաստ էր մեկուկես տարի առաջ։ Այդ ժամանակից ի վեր ընկերությունը կարողացել է արտադրել միայն 1200 քյուբիթանոց նախատիպ, ինչը վկայում է նախկինում հայտարարված ժամանակացույցից զգալի հետ մնալու մասին:

Canadian company D-Wave has announced the completion of the calibration process for its new generation quantum computer with over 1200 qubits—Advantage 2. Test runs have shown a doubling of the coherence time of qubits, accelerating calculations and increasing the accuracy of the chosen error-reduction strategy. Soon, the prototype of the Advantage 2 computer will be available through the company's cloud service, making it the most powerful quantum platform in the world.
It is essential to note that claims about the power of any quantum platform should be approached with healthy skepticism. Firstly, there is no unified metric for comparing quantum platforms working on fundamentally different elemental bases, such as cold neutral atoms, superconducting qubits, photons, elementary particle spins, ion traps, and so on. Secondly, D-Wave's quantum platform is designed for solving optimization problems, making it non-universal.
The D-Wave quantum computer maintains the coherent state of qubits in a unique way—by transitioning them to an excited state and waiting for them to settle into the state with the minimum energy, providing an answer to the programmed task (algorithm). Hence, comparing D-Wave systems of different generations makes sense.
According to the company's statement, the Advantage 2 quantum computers significantly outperform the previous Advantage generation. For instance, they solve problems related to the study of complex magnets, such as spin glasses, 20 times faster. These are critical optimization problems challenging for classical computers. Additionally, the Advantage 2 system performs calculations twice as fast in material modeling and demonstrates significantly fewer errors. In the field of solving artificial intelligence problems, Advantage 2 outperforms its predecessor in 90% of cases, successfully addressing constraint satisfaction problems.
These improvements were made possible by the new topology of superconducting qubits, increasing the number of possible connections from 15 to 20. Substantial enhancement is also achieved by doubling the coherence time, expanding the platform scale, and reducing noise levels in new integrated circuits. The system with over 1200 qubits will be provided through the company's Leap cloud service.
For commercial deliveries, the company plans to assemble systems with 7000 qubits, expected to be available by the end of this year, although delays are possible. The Advantage 2 prototype with 500 qubits was ready a year and a half ago. Since then, the company has only managed to create a prototype with over 1200 qubits, indicating a significant lag from the previously announced schedule.