Աստղագետները հայտնաբերել են մեկ այլ պոտենցիալ «մոլորակասպան» աստերոիդ, որը, բարեբախտաբար, առնվազն մի քանի դար դեռ որևէ վտանգ չի ներկայացնի Երկիր մոլորակի համար, այս մասին ասվում է Քարնեգիի գիտության ինստիտուտի աստղագետ Սքոթ Շեփարդի ղեկավարած նոր ուսումնասիրության մեջ, որը հրապարակվել է The Conversation ամսագրում։
Պոտենցիալ մոլորակասպան նոր աստերոիդը՝ 2022 AP7-ը, պտտվում է Արեգակի շուրջ հինգ տարին մեկ անգամ, և ներկայումս հատում է Երկրի ուղեծիրը, երբ Երկիրը գտնվում է Արեգակի մյուս կողմում: Ի վերջո, ինչ-որ պահի նրա շարժումը Երկրի շարժման հետ կդառնա սինխրոն և աստերոիդը կանցնի Երկրին բավական մոտ տարածքով, սակայն դա տեղի կունենա մի քանի դար հետո։
Ինչպես տեղեկացնում է Space.com-ը, 2022 AP7 աստերոիդը վերջին ութ տարվա ընթացքում հայտնաբերված ամենամեծ պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդն է, որի տրամագիծը 1,1 կմ-ից մինչև 2,3 կմ է: Նշենք, որ 1 կմ-ից ավելի տրամագծով աստերոիդը բավական է Երկրի վրա զանգվածային ավերածություններ առաջացնելու համար։ Սակայն կարևոր է, որ այս աստերոիդը հայտնաբերվել է հիմա, և գիտնականներն արդեն կարող են հետևյալ դրա վարքագծին։
Ենթադրվում է, որ գիտնականներն արդեն հայտնաբերել են պոտենցիալ վտանգավոր աստերոիդների մոտ 95%-ը, որոնք 1000-ից քիչ են: Սքոթ Շեփարդի և նրա գործընկերների ուսումնասիրությունում ասվում է, որ մնացած 5%-ին (մոտ 50 աստերոիդ) հայտնաբերելը հսկայական ջանքեր կպահանջի։
Ինչո՞ւ է որոշ աստերոիդներին հայտնաբերելը դժվար
Որոշ աստերոիդների դժվար է հայտնաբերել, քանի որ դրանք պտտվում է Երկրի և Վեներայի միջև ընկած հատվածում, այսպես ասած, «թաքնվում» են արևի ճառագայթների ներքո: Այս տարածքում տիեզերական մարմիններ հայտնաբերելու համար աստղագետները պետք է իրենց դիտարկումներն անեն՝ նայելով արևի ուղղությամբ, իսկ դա շատ դժվար է արևի պայծառության պատճառով: Օրինակ՝ տիեզերական ժամանակակից աստղադիտակները, ինչպիսիք են James Webb-ը և Hubble-ը, երբեք չեն ուղղվում դեպի Արևը, քանի որ աստղի պայծառությունը կայրի դրանց զգայուն օպտիկան: Նման աստերոիդները հնարավոր է հայտնաբերել մթնշաղի ժամերին և օրական երկու անգամ՝ 10 րոպե ժամանակահատվածով:
twilight zon.JPG (56 KB)
Հենց այդ պատճառով էլ աստղագետները միայն սահմանափակ պատկերացում ունեն այս տարածաշրջանում թաքնված աստերոիդների բնույթի մասին, և երբեմն դրանք անակնկալներ են մատուցում՝ չափազանց շատ մոտենալով Երկրին։ Օրինակ՝ 2021 UA1 կոչվող աստերոիդը 2021 թ․ Երկրի կողքով անցել է ընդամենը մի քանի հազար կիլոմետր հեռավորության վրա՝ Անտարկտիկայի վրայով: Տիեզերական մասշտաբներով սա չափազանց մոտ տարածություն է և համարվում է վտանգավոր: Այնուամենայնիվ, 2021 UA1-ն ուներ ընդամենը երկու մետր լայնություն և, հետևաբար, էական վտանգ չէր ներկայացնում:
2019 թ․ 100 մետր տրամագծով մեկ այլ աստերոիդ անցել է Երկրից մոտ 70 000 կիլոմետր հեռավորության վրա։ Այդ մասին հրապարակայնորեն հայտարարվել է Երկրի կողքով աստերոիդի  թռիչքից ընդամենը ժամեր առաջ: Թեև այն այնքան էլ մոտ չէր Երկրին, բայց շատ ավելի մտահոգիչ չափեր ուներ:
Ավելին, այս աստերոիդների մի մասը նույնիսկ հասնում է Երկիր։ Օրինակ՝ 2013 թ․ շատ ավելի փոքր աստերոիդ՝ ընդամենը 20 մետր լայնությամբ, հանկարծակիորեն եկել և պայթել է Ռուսաստանի հարավ-արևելքում գտնվող Չելյաբինսկ քաղաքի երկնքում՝ կոտրելով հազարավոր շենքերի ապակիներ:
Որքանո՞վ է Երկիրը պաշտպանված նման աստերոիդներից
Աստղագետները, իրենց դիտարկումների շնորհիվ, բարեբախտաբար, կարողանում են հաշվարկել աստերոիդների հետագծերը մի քանի դարի համար, և ներկայումս հայտնի չեն նման աստերոիդներ, որոնք մարդկությանը պետք է անհանգստացնեն: Ավելին, գիտնականները նաև վաղուց արդեն քայլեր են ձեռնարկում Երկրի համար վտանգ ներկայացնող աստերոիդների ուղղությունը փոխելու ուղղությամբ՝ նախքան դրանք կբախվեն երկրին։
Նման մի փորձ արդեն արվել է այս տարվա սեպտեմբերին, երբ NASA-ի DART առաքելությունը հաջողությամբ փոխեց 160 մ լայնությամբ աստերոիդի՝ Դիմորֆի հետագիծը, որը պտտվում է 780 մ լայնությամբ Դիդիմի շուրջը: Իր տեսակի մեջ այս առաջին փորձի հաջողությունը վկայում է այն մասին, որ քանի դեռ մարդկությունը կարողանում է ավելի վաղ փուլում իմանալ նման վտանգների մասին, կարող է զերծ պահել Երկիր մոլորակը նման անակնկալներից։
Near-Earth Object Surveyor.JPG (46 KB)
Երկրի համար պոտենցիալ վտանգ ներկայացնող օբյեկտներին վաղ փուլում հայտնաբերելու նպատակով NASA-ն նախատեսում է օգտագործել Երկրի մերձակայքում գտնվող օբյեկտներին վերահսկող (Near-Earth Object (NEO) Surveyor) աստղադիտակը, որը պետք է գործարկվի 2026 թ․։ Ակնկալվում է, որ այն կկարողանա շատ արդյունավետ հետազոտել Արեգակնային համակարգը , ներառյալ կույր կետերը, որոնք առաջանում են արևի լույսի պատճառով։
NEO Surveyor.JPG (48 KB)
Չինացի հետազոտողները ևս վերջերս առաջարկել են Վեներայի նման ուղեծրերում տեղակայել վեց տիեզերական ապարատից բաղկացած նոր համակարգ, որի նպատակը կլինի Երկրին պոտենցիալ սպառնացող աստերոիդներին հնարավորինս շուտ հայտնաբերելն ու այդ մասին նախազգուշացնելը։
Նախատեսվում է, որ CROWN առաքելությունը կկիրառի լայնանկյուն դիտարկման հնարավորությամբ վեց մերձերկրյա դիտարկող սարքեր, որոնք կղեկավարվեն գլխավոր տիեզերանավի կողմից։

Astronomers have discovered another potential "planet-killer" asteroid that, fortunately, won't pose any threat to Earth for at least a few more centuries, according to a new study led by Carnegie Institution for Science astronomer Scott Sheppard, and published in The Conversation magazine.
The potentially planet-killing new asteroid, 2022 AP7, orbits the Sun once every five years and currently crosses Earth's orbit when Earth is on the other side of the Sun. Eventually, at some point, its motion will become synchronous with the motion of the Earth and the asteroid will pass close enough to the Earth—but this will happen after several centuries.
According to Space.com, with a diameter between 1.1 km and 2.3 km, asteroid 2022 AP7 is the largest potentially hazardous asteroid discovered in the last eight years. Note that an asteroid with a diameter of more than 1 km is enough to cause massive destruction on Earth. But it is important that this asteroid has been discovered now, and scientists can already follow its behavior.
It is estimated that scientists have already identified about 95% of the potentially hazardous asteroids, which number less than 1,000. A study by Scott Sheppard and his colleagues says that finding the remaining 5%—about 50 asteroids—will require a huge effort.
Why are some asteroids difficult to detect?
Some asteroids are difficult to detect because they orbit in the sector between the Earth and Venus, so to speak, "hiding" under the sun's rays. To detect celestial bodies in this sector, astronomers must make their observations looking in the direction of the Sun, which is very difficult due to the brightness of the Sun. For example, modern space telescopes such as James Webb and Hubble are never pointed at the Sun because the star's brightness would burn out their sensitive optics. Such asteroids can be detected during twilight hours and twice a day for 10-minute periods.
That is why astronomers have only a limited understanding of the nature of the asteroids hidden in this region, and sometimes they surprise us by coming too close to Earth. For example, an asteroid called 2021 UA1 passed Earth in 2021—just a few thousand kilometers over Antarctica. On a cosmic scale, this is extremely close range and is considered dangerous. However, the 2021 UA1 was only two meters wide, and therefore did not pose a significant threat.
In 2019, another asteroid—with a diameter of 100 meters—passed at a distance of about 70,000 kilometers from the Earth. It was announced publicly just hours before the asteroid flew by the Earth. Although it wasn't that close to Earth, it was much more worrisome in size.
Moreover, some of these asteroids even reach the Earth. For example, in 2013, a much smaller asteroid—only 20 meters across—suddenly arrived and exploded in the sky over the city of Chelyabinsk in southeastern Russia, shattering the windows of thousands of buildings.
How protected is Earth from such asteroids?
Astronomers, thanks to their observations, fortunately, are able to calculate the trajectories of asteroids for several centuries, and currently there are no such asteroids that should worry mankind. Furthermore, scientists have also long been taking steps to divert Earth-threatening asteroids before they hit Earth.
One such attempt was already made this September when NASA's DART mission successfully changed the trajectory of the 160m-wide asteroid, Dimorphos, orbiting the 780m-wide asteroid Didymos. The success of this first-of-its-kind experiment proves that as long as humanity is able to learn about such dangers at an earlier phase, it can save the planet Earth from such “surprises.”
NASA plans to use the near-Earth object (NEO) Surveyor telescope, which should be launched in 2026, to detect potentially dangerous objects for the Earth at an early stage. It is expected to be able to survey the Solar System very efficiently—including the blind spots caused by sunlight.
Chinese researchers also recently proposed to deploy a new system consisting of six spacecraft in orbits similar to Venus, to detect and warn of asteroids potentially threatening the Earth as soon as possible.
The CROWN mission is planned to use six wide-angle near-Earth observatories, which will be steered by the main spacecraft.